İnegöl’de Gergedan Gribi Alarmı

İnegöl’de Gergedan Gribi Alarmı

Türkiye genelinde kış ayı ile birlikte kendini gösteren ağrılı ve ateşli hastalık olduğu öne sürülen gergedan gribi, yatağa düşürüyor. Halk dilinde gergedan gribi olarak nitelendirilen hastalık, insanda Solunum yolu, virüs baş ağrısı, kusma, ishal, öksürme ve burun akıntısına neden oluyor.

Son zamanlarda grip özelliği göstermese de aynı tarz belirtilerle yaşanan rahatsızlık ardından ortaya gergedan gribi diye bir argüman çıkarıldı. Grip değil gribimsi denilen gergedan virüsü hakkında son zamanlarda ortaya birçok haber atıldı. Tehlikeli olmamasına rağmen hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve uzun süre hastaymış gibi olmasına neden olan hastalık, İnegöllüleri çileden çıkardı. İnegöl’de günde ortalama bin 600 acil servis, 3 bin civarında polikliniklere hastalıkları için başvuran yaklaşık 5 bin kişinin yarısının gergedan adı verilen hastalığa kapıldığı öğrenildi. Normal bir grip virüsünün vücuttan atılması bir haftayı bulurken, gergedan adı verilen gribin virüsü 20 günü buluyor.

PEKİ GERGEDAN YANİ RHİNOVİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu virüs hafif belirtiler gösteren bir nezle türüne neden olur. Solunum yolu hastalığına neden olan virüs baş ağrısı, kusma, ishal, öksürme ve burun akıntısına neden olur. En önemli belirtisi ise kişiyi yatağa düşürmez ama sürekli burun akıntısı yaşamasına sebebiyet verir. Ortalama 10 gün süren bu hastalık bol vitamin sayesinde atlatılabilir. Uzmanlar genellikle düşük antibiyotik vererek bağışıklığı güçlendirmeye çalışır.

VİRÜSTEN NASIL KORUNULUR?

Bu virüse yakalanmamak için toplu ortamlarda kişilerle çok yakın temas kurulmamalıdır. Kaplı ortamlar sürekli havalandırılmalıdır. Kişisel temizliğe dikkat edilmelidir. Ayrıca özellikle öğle öğününde bol bol portakal, nar ve kivi tüketilmelidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER