MOBİLYACILAR İSYAN ETTİ

MOBİLYACILAR İSYAN ETTİ

İnegöl'de faaliyet mobilya firmalarının işletme sahipleri, hammaddeye yüzde 35 oranında indirim istiyorlar. İnegöl Mobilyacılar Odası tarafından Mobilya Sanayi girişlerine "Yüzde 35 gerçek indirim bekliyoruz" yazılı 20 metre uzunluğunda pankart asıp, basın açıklaması yaptılar.

Dolar artışı sonrası gelen zamların, doların düşmesi sonrası geri çekilmemesine tepki gösteren mobilyacı esnafı, Küçük Sanayi Sitesi girişinde basın açıklaması yaptı. Mobilyacılar adına açıklama yapan Mobilyacılar Oda Başkanı Özcan Ayhan, zamların geri alınmaması durumunda daha sert tepki göstereceklerini belirtti.

Son günlerde dövizdeki artış sonrası, mobilya hammadde ürünlerine ciddi zamlar gelmişti. Doların %40’lık düşüşü sonrası gelen zamlar geri alınmamasına mobilya üreticilerinden tepki geldi.

İnegöl Mobilyacılar Odası Küçük Sanayi girişine “%35 gerçek indirim bekliyoruz” pankartı astı. Küçük Sanayi girişinde toplanan mobilyacılar ile birlikte açıklama yapan Mobilyacılar Oda Başkanı Özcan Ayhan zamların geri alınmaması durumunda daha sert tepki göstereceklerini belirtti.

%35 GERÇEK İNDİRİM BEKLİYORUZ

Ayhan yaptığı açıklamada;

“Pandeminin başladığından beri 2 yıldır işlerde bir duraklama oldu. 6 aydır ise malzeme sorunu yaşamaktayız. 1.5 yıldan beri dolar 1 lira yükselse 3 TL zam geliyor. 20 Aralık’tan önce dolar 20 TL üzerinden fiyat listesi hazırlandı üreticilere gönderdi. Hükümetin yaptığı operasyon sonrası dolar 12 TL seviyesine geldi. Bu hamleden sonra %35 indirim bekliyoruz. Bizim esnafımız gerçekten zor durumda. İhracata ürün satanlar dolar  18 TL’den 20 TL’den baz alarak fiyat listesi yaptı. Şuan 12 TL’den ürün satıyorlar ancak hammaddeyi 18 TL’den baz alarak ürün alıyorlar. “

GEREKİRSE EYLEM YAPIP ÜRETİMİ DURDURACAĞIZ

“Sesimizi duyurmak için buraya pankartlar astık üyelerimizi davet ettik. Sesimizi Ankara’dan duyulmasını istiyoruz. Gerekirse eylem yapıp işlerimizi de durduracağız. Gerekirse buradan Ankara’ya yürüyeceğiz. Buradan üreticilere bayilere sesleniyorum. Lütfen stok yapmayın depolarınızı açın depolarınızdaki malları uygun fiyatlarla üreticilere verin. Siz bizi kaybederseniz çok ararsınız.  Biz elimizden geldiğince bayilerle fabrikalar ile görüşüyoruz indirim istiyoruz ama yeterli indirim gelmiyor. Buradan tekrar uyarıyorum bizi kaybetmeyin biz et ile tırnak gibiyiz. Bu kadar küçük esnafı mağdur etmeyin.”

KOMİK RAKAMLARDA İNDİRİM VAR

“Bütün hammaddelerde yeterli indirim olmadı. Sunta, kumaş, cam, kumaş, kereste, metal, nalburiye ürünlerinde yeterli indirim olmadı.  Komik rakamlarda indirim var biz gerçekçi indirim bekliyoruz. En az %35 indirim bekliyoruz bu bizim hakkımızdır. Ufak esnaflarız ama sahipsiz değiliz, sessiz çoğunluğuz. Türkiye’nin en önemli mobilya üreticileri küçük esnaflardır. 3 bin mobilyacıdan 2 bin tanesi küçük ve orta ölçekli üreticilerdir.”

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER