Muhalefet Üyelerinden Çöp Tepkisi

Muhalefet Üyelerinden Çöp Tepkisi

Mecliste katı atık tartışması

Normalleşme süreciyle beraber İnegöl Belediyesi meclisi, 2 aylık sürenin ardından sosyal mesafe kurallarına uyarak ilk kez toplandı. Sani Konukoğlu Konferans salonunda sosyal mesafeli gerçekleştirilen olağanüstü toplantı da 15 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Belediye Başkanı Alper Taban, Ahmet Kara’nın vefatı nedeniyle mecliste yerini alan AK Partili üye Yunus Keser’e başarılar diledi.

Toplantıda konuşan Başkan Alper Taban, bu süreçte destek veren personele teşekkür ederek, yüzme havuzunun da yakında hizmete açılacağını aktardı.

130 MİLYONLUK YATIRIM

Gündemin 3. Maddesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yeniyörük mahallesinde bulunan katı atık depolama alınana ilave alan sağlanıp 130 Milyon TL değerinde Katı Atık Entegre tesisi projesinin hayata geçirilmesi amacıyla Yeniyörük mahallesindeki İnegöl Belediyesine ait alanın tahsis edilmesi konusu görüşüldü.

ÇÖP ÇİLESİ OLACAK

Söz alan MHP’li üye Ahmet Genç, Bursa’nın diğer ilçelerinin de bu alana çöp atacağı yönünde çalışmalar yapıldığını söyleyerek, “Tüm ilçeler bize çöp getirecek. İlerleyen süreçte çöp çilesi çekeceğiz. Bu konuda değerlendirme yapmak lazım. Hava kirliliği var. Çöp kirliliği de olacak. Bu konunun enine boyuna tartışılması gerekiyor.” Dedi.

Söz alan İYİ Partili üye İsmail Karaman da, “Ciddi sorunlar yaşayacağımız bir konu. Bu çöp kirliliğini biz yaşayacağız. İnegöllüler olarak çevresel olumsuz etkileri yaşamış olacağız. Çocuklarımız, torunlarımız bu sorunları da yaşayacak. Bu konuda red oyu kullanacağız” dedi.

Söz alan CHP’li üye Erkan Dönmez ise, “Buraya yapılmasın, Gürsu tarafına yapılsın. Biz bunun vebalini taşıyamayız. Geleceğimizi düşünmemiz lazım” dedi.

Söz alan İYİ Partili üye Dursun Öztürkoğlu ise, “Gürsu, Kestel ve Yıldırım ilçelerinden günlük çöp miktarı Bin ton. Bu konuda detaylı değerlendirmeler lazım.” dedi.

SORUN OLMAYACAK

Bursa Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetim Şube Müdür vekili Yıldız Cindoruk, “Endişelerinizi anlıyorum. 2012 yılında burası 3 etap olarak planlanmış. Birinci lotun yüzde 80’lik kısmı tamamlanmış. Diğer lotun çalışması başlaması için birinci lotun ön işlem tesislerinin yapılması mecbur. Bu alana yapacağımız tesisler zaten kapalı olan tesisler olacak. Mekanik ayrıştırma merkezi olacak. Diğer kentlerde yapılmaya başlandı. Atık azatlımı çalışması yapılacak bu tesislerde. Alanın genişlemesi söz konusu değil. Sadece çöp sahasına yeni bir tesis yapılmış olacak. Bunu bakanlık istiyor. Bu tesislerin yatırım maliyetleri yüksek. Bu tesislerin faaliyet göstermesi için günlük belirli atık miktarının sağlanması gerekiyor. Atık miktarını artırmak için Yıldırım, Gürsü ve Kestel atıklarının bu alana yönlendirmesi gerekiyor. Bu tesislerle beraber depolanan atık miktarında artış söz konusu olmayacak.” Dedi.

BEN BUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

Cevap veren Başkan Alper Taban ise, “Çöpe çöp olarak bakacaksak bu gün vahşi depolama yapmamız lazım. Bunun doğru bir şey olmadığı ortaya çıktı. Yapılan yatırımla düzenli depolamaya geçildi. Katı atık işlenebiliyor, geri dönüştürülebiliyor. Büyükşehir bunu rutin hizmet olarak biliyor. Bununla ilgili teşvik var. Şu anda birinci döküm alanının yüzde 80’i dolmuş durumda. İkinci alana çöp dökümü için bakanlık tesis istiyor. Alan büyümüyor. Aynı alan tesis yapılıyor. Ben bunun takipçisi olacağım. Herhangi bir olumsuzluğun yaşanmasını asla kabul etmiyorum. Denetimlerini de yapacağız. Kaygıya yol açan bir durum söz konusu değil. Alinur Başkanımla görüştüm. Kestel de ara istasyon yapılacak. Büyük araçlarla Yenişehir yol ayrımından alana götürülecek, trafik sorunu olmayacak. Bizim çöplerimizin de transferi Büyükşehir belediyesi tarafından yapılacak. Sistem daha önce İnegöl’de yapıldığı için katı atıklar mecburen İnegöl’e getirilecek.” Dedi.

Madde MHP,CHP ve İyi Partili üyelerinin red oyuna karşın oy çokluğu ile kabul edildi.

PARA YERİNE ARSA ALDIK

İnegöl Belediyesi, Büyükşehir Belediyesinden alacaklarına karşılık Nilüfer ilçesi Başköy mahallesinde bulunan arsaların devrini aldı. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2020, 16:37

Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER