100. YIL ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

100. YIL ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Milli Mücadelenin 100. yılında 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, İnegöl Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün hazırladığı bir dizi etkinlikle kutlandı.

Her yıl 15 - 21 Mayıs tarihleri arasında ülke genelinde kutlanan Gençlik Haftası İnegöl’de Milli Mücadelenin 100. yılında coşkuyla kutlandı. "Milli Mücadelenin 100 yılı" temasının işlendiği Gençlik Haftası, 21 mayıs akşamı Hikmet Şahin Kültürparkında organize edilen ve 100 sporcu gencin yarıştığı oryantiring gece yarışlarıyla sona erdi.

TÜM SPORCULAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

Milli Mücadelenin 100. Yılı temalı Gençlik Haftası etkinlikleri 5 Mayıs’ta İnegöl Meslek Yüksekokulu Spor Şenlikleri ile başladı. Şenlik kapsamında voleybol, basketbol, masa tenisi ve santranç turnuvaları ve 300 gencin katıldığı doğa yürüyüşü yapıldı. Müsabakalara katılan sporcular, İnegöl Gençlik ve Spor Müdürlüğünce kupa ve madalyalarla ödüllendirildi.

SANTRANÇ İLÇE ŞAMPİYONASI

6 - 9 mayıs tarihleri arasında İnegöl İlçe Spor salonunda, İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte organize edilen Santranç İlçe Şampiyonasına ilk, orta ve lise öğrencilerinden 61 okuldan 360 sporcu katılım sağladı. İnegöl Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından hazırlanan kupa ve madalyaları İlçe protokolünün katıldığı bir törenle turnuvaya katılan sporculara takdim edildi.

OKULLAR ARASI SPOR FESTİVALİ

Nisan ayında startı verilen 4. Geleneksel İnegöl Belediye Başkanlığı Okullar Arası Spor Festivali ödül töreni İnegöl İlçe Spor Salonunda yapıldı. 66 okuldan 4 bin sporcunun 9 branş 16 kategoride yarıştığı müsabakaların sonunda kupa ve madalyalarını İnegöl Belediye Başkan Yardımcıları Rıdvan Kocaağa, Oğuzhan Uslu, İnegöl İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Yusuf Şevki Yücel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, şube müdürleri ve belediye meclis üyelerinin ellerinden aldılar.

ENGELLİLER SPOR ŞENLİĞİ

İnegöl Fen Lisesi ve Özel Altın Nesil kolejinde tenis şenliği ile devam eden Gençlik haftası etkinlikleri, Engelliler haftasını da ihya etmek ve farkındalık oluşturmak gayesiyle İnegöl İlçe Spor Salonunda Engelliler Spor Şenliği ile devam etti.

19 MAYIS GENÇLİK KOŞUSU

16 Mayıs’ta Milli Mücadelenin 100. yılı temalı 19 Mayıs Gençlik Koşusu, Hikmet Şahin Kültürparkında yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. 3000 metre kızlar ve 5000 metre erkekler kategorisinde düzenlenen yarışmaya, 130 öğrenci katılarak ter döktü. Müsabaka ödülleri, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı tören programında verildi. Aynı gün Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü personeli ile İnegöl Milli Eğitim Müdürlüğü Beden Eğitimi öğretmenleri arasında oynanan dostluk müsabakası, İnegöl Spor Kulübü bayan voleybol takımı ile Spor Lisesi bayan voleybol takımı arasında liseli genç kızlar müsabakası, ardından Özel Elit Grup Anadolu Lisesi ile İnegöl İmam Hatip Lisesi voleybol takımları arasında liseli genç erkek voleybol müsabakaları oynandı. İnegöl Belediye Spor Salonunda 17 Mayıs’ta düzenlenen liseli gençler masa tenisi ilçe  müsabakalarına İnegöl’deki liselerden 120 sporcu öğrenci, ferdi erkek ve bayan kategorilerinde katılarak yarıştı.

GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ

"Milli Mücadelenin 100. Yılına ithafen yapılan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Yürüyüşü, ilçe protokolü ve İnegöl halkının yoğun katılımıyla ve İnegöl Naire Çikeyava Anadolu Lisesi bandosu eşliğinde coşkuyla yapıldı. Belediye önünde başlayıp Heykel önünde tamamlanan yürüyüş sonunda İlçe Kaymakamı Şükrü Görücü gençlere hitap etti. Aynı günün akşamında 60 sporcunun katıldığı İnegöl Karakuçak Güreş turnuvası düzenlendi. Değişik kilo ve kategorilerde derece yapan sporculara ödülleri, İlçe Spor Müdürü Yusuf Şevki Yücel tarafından verildi.

KARATE İL ŞAMPİYONASI

18. Mayıs günü Karate federasyonu Bursa İl temsilciliğince düzenlenen "Milli Mücadelenin 100. Yılı" temalı karate İl şampiyonasına 600 sporcu katıldı.  Yarışmalar sonunda dereceye girenlere ödülleri protokol tarafından verildi.

Resmi törenler ise, 19 Mayıs günü Atatürk anıtına Bakanlık çelengini sunmasıyla başlayıp, İlçe Spor Salonunda Naire Çikeyava Anadolu Lisesinin hazırladığı programla sonlandı. Aynı gün İnegölspor Sosyal Tesislerinde Milli Mücadelenin 100. yılı anısına okçuluk ilçe şampiyonası düzenlendi. Yarışmaya katılan sporculara ödülleri ilçe spor müdürlüğünce verildi. 21 Mayıs akşamında İnegöl İlçe Spor salonunda "Milli Mücadelenin 100. Yılı" anısına gençlik iftarı düzenlendi.  Milli Mücadelenin 100. Yılı kapsamında şehit ve gazilerimize minnetin ifadesi adına gecenin ve haftanın son müsabakası İnegöl Jandarma ile İnegöl Trabzonlular Derneği voleybol müsabakası ile nihayete erdi. Müsabaka sonunda birinci olan İlçe Jandarma Komutanlığı voleybol takımına ödülleri İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Yusuf Şevki Yücel tarafından verildi.

İnegöl Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Yusuf Şevki Yücel yaptığı açıklamada, "Milli Mücadelenin 100. yılında İnegöl Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü olarak yapılan Gençlik Haftası etkinliklerini değerlendirmek istersek, sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde bu yıl 100. yılını kutladığımız Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ve milli mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs Bayramını ve haftasını manevi ruhuna uygun, coşkuyla kutlamak amacıyla hazırladığımız bir dizi etkinliği sorunsuz ve amacına uygun olarak tamamladık. Ben öncelikle 100 yıl önce bu bereketli toprakları bize armağan etmek üzere yola çıkan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, onun silah arkadaşlarını ve tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum. Öncelikle hafta boyunca yapılan etkinliklerde yanımızda olan herkese teşekkür ediyorum. Gençlerimize kendilerine armağan ettiği Gençlik ve Spor Bayramımızı ve haftasını, bu coşku ve gayretle kutlarken, gençliğimize milli ve manevi ruhu ihdas etmesini temenni ediyorum. Nice 100 yıllarda buluşmayı ve ilelebet bu bayrak altında yaşamayı, bu ezan sesinin manevi huzurunu, bu topraklarda yaşamayı temenni ediyorum" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER