CHP 98 YAŞINDA

CHP 98 YAŞINDA

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923'te kurulan CHP, 98. kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

Kutlama kapsamında CHP İlçe Başkanı Kemal Torun ve yönetim kurulu üyeleri, Atatürk anıtına çelek sundu. Anıt önündeki programın ardından yönetim, parti lokalinde pasta kesimi yaptı.

Konu hakkında açıklama yapan CHP İlçe Başkanı Kemal Torun, “Atatürk diyor ki; ‘Benim iki büyük eserim vardır; biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri, Cumhuriyet Halk Partisi'dir.’ Bugün 9 Eylül 2021… Kurtuluşun ve kuruluşun partisi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 98'nci yaşını kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin temelinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde emperyalizme karşı duruş, Kuvayı Milliye ruhu, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti vardır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçmişinde Dumlupınar vardır, Sakarya vardır, İzmir’in dağlarında açan çiçekler, Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları'na şehitlerimizin al kanlarıyla yazılan özgürlük mücadelesi vardır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ruhunda Atatürk ilke ve devrimleri üzerinde oturan Cumhuriyet'imizin aydınlanma hareketi vardır. Cumhuriyet'imizin çok partili demokrasiyle taçlandırılması, sosyal demokrasi ve sosyal devlet anlayışı vardır. Cumhuriyet Halk Partisi, bu onurlu mirasın sahibi olan milletimizin partisidir. Bugün de hak, hukuk ve adalet için mücadelenin en ön saflarında CHP bulunmaktadır” dedi.

Torun konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Büyük Atatürk, temellerini 4 Eylül 1919'da Sivas Kongresinde attığınız, 9 Eylül 1923'te de "Halk Fırkası" adı altında kuruluşunu gerçekleştirdiğiniz Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunun 98’nci yıldönümünde, CHP’nin bugünkü mensupları olarak huzurunuzdayız. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin emperyalizm karşısındaki kararlılığını bugün de yüreğimizde taşıyoruz. Amacımız sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye'yi inşa etmektir. İlke ve devrimlerinizin ışığında; Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun kamuoyuna açıkladığı İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamemiz çerçevesinde kuracağımız halkın iktidarında, ülkemizi işaret ettiğiniz muasır medeniyeler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz. Mücadelemiz, hakimiyet kayıtsız, şartsız milletin olana dek sürecektir. Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devrimi'nin mimarları olan size ve silah arkadaşlarınıza hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun.”

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER