Halk eğitimden muhteşem final

Halk eğitimden muhteşem final

7’den 70’e vatandaşların mesleki anlamda kollarına altın bilezik takan İnegöl Halk Eğitim Merkezi tarafından 2017-2018 eğitim öğretim dönemi kursiyerlerin hazırladığı muhteşem sergiyle sona erdi.
İnegöl AVM meydanında düzenlenen program İnegöl tarihi mehterinin mini konseriyle başladı. Yetenek sizsiniz programının finalisti olan İnegöl Ahıska Türkleri Derneği Folklor ekibi, gösterisiyle nefes kesti.
İNEGÖL’E BELGE VERDİLER!
Programın açış konuşmasını yapan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir, “Kişisel, toplumsal, sosyal ve istihdam ile ilişkili bir yaklaşımla, bireyin bilgi, beceri ve yeterliliklerini geliştirmek amacında olan İnegöl Halk Eğitim Merkezi bu öğretim yılında,4 müdür yardımcısı, kadrolu öğretmen, uzman usta öğretici ve görevlendirme öğretmenlerden oluşan 310 eğitim kadrosuyla, 10 genel idare ve yardımcı hizmetli personel ile 220 branşta 988 kurs açarak, 24 bin 925 kişiye eğitim verilmiştir. Ağustos 2018 sonu itibariyle bin 450 kursa ve 35 bin kişiye ulaşacağımızı tahmin ediyoruz. 8.5 yıllık görev sürem içerisinde ekibimizle yaptığımız çalışmalar ve İnegöl genelinde açtığımız kurslarla İnegöl’ün genel nüfusu kadar, yaklaşık 250 bin kişiye eğitimler verdik ve belge sahibi oldular.” Dedi.
‘İŞ KARŞILIĞI ÜCRET PROJESİ’
Müdür Özdemir konuşmasını şöyle sürdürdü, “İstihdama ve meslek edinmeye yönelik kurslar açmaya özen göstermekteyiz. İlçe Gıda tarı ve Hayvancılık Müdürlüğü, İnegöl Belediyesi Kırsal kalkınma müdürlüğü ve İnegöl ziraat odası işbirliğinde 10 kırsal mahallemizde farklı tarımsal kurs ve seminerler düzenledik. İnegöl Halk Sağlığı Müdürlüğü, İlçe emniyet müdürlüğü, Ketem ve Diş Hastanesi işbirliği ile pek çok halk sağlığı ve güvenlik seminerleri gerçekleştirdik. Geçici koruma altındaki Suriyelilerin eğitim açısından desteklenmesi amacıyla Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ile Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü arasında imzalanan hibe sözleşmesi gereğince ‘İş Karşılığı Ücret Projesi’ 01 Aralık 2017 tarihinden itibaren Türkiye de 30 halk eğitim merkezimizde ve ilçemizde de yürütülmektedir.8 kursta, 100 koruma altındaki Suriyeli ve 100 Türk vatandaşı toplam 200 kursiyer aylık 800 TL yardım almaktadırlar. Aynı zamanda kursiyerlerimize sosyal destek uzmanı ve tercümanlık hizmeti ile 3-6 yaş çocuklarına kreş bakım hizmeti verilmektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri hanımefendi Emine Erdoğan himayesinde 5 Şubat-15 Mayıs tarihleri arasında başlatılan Okuma yazma seferberliğinde ilçemiz genelinde büyük bir çalışma yapılmış, iki hafta boyunca 3 öğretmen grubumuz 96 kırsal mahalleyi tarayarak, 118 kurs açılarak bin 318 kişiye belge verilmiştir. Kurslarımızı kendimize ait merkez ve çarşı halk eğitim binamızda, İnegöl Belediyesi (İNESMEK kurs merkezlerinde), resmi ve özel kurum ve kuruluşlar, muhtarlıklar, okul müdürlükleri, sivil toplum örgütleri ile işbirliğinde, derslik, salon ve atölyelerinde veya kendi gösterdikleri mekanlarda, bilhassa okullarımızda eğitim dışındaki zamanlarda gerçekleştirdik. Yıl boyunca her türlü faaliyetlerimizde bize yol gösteren, ufuk açan ve destek olan Kaymakamız Ali Akça'ya, Halk eğitim faaliyetlerinde her zaman yanımızda olan Belediye Başkanımız Sayın Alper Taban'a, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fatih Bilican'a, Şube Müdürlerimize, Okullarının mekanlarını bizlere açan Okul Müdürlerimize, Mahalle Muhtarlarımıza, Sivil toplum örgütü, oda, demek başkan ve yöneticilerimize, desteğini esirgemeyen iş adamlarımıza, Öğretmen, Uzman, Usta öğreticilerimize ve yıl sonu sergimizin hazırlanmasında emeği geçen kurumumuzdaki mesai arkadaşlarıma ve törenimize teşriflerinizden dolayı hepinize çok teşekkür eder, önümüzdeki günlerde idrak edeceğimiz Ramazan ayının milletimize ve İslam dünyasına hayırlar getirmesini Cenabı haktan niyaz eder, saygılar sunarım.”
Konuşmanın ardından programa katılan protokol tarafından 24 bin kursiyer adına temsili olarak birer kursiyere sertifikaları takdim edildi.
Takdimin ardından kurdele kesilerek açılışı yapılan sergideki ürünler gezilerek incelendi.
Programa Kaymakam Ali Akça, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Belediye Başkanı Alper Taban, Emniyet Müdürü İlhami Araali, Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Ersan, MHP İlçe Başkanı Aytekin Torun, AK Parti Milletvekili Aday Adayı Vildan Yılmaz, MHP Milletvekili Aday Adayı Hayati Bedir, bazı okul müdürleri ile davetliler katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER