TARIM ÇIKMAZA SÜRÜKLENMEYE DEVAM ETMEKTEDİR

Kirazın aşırı yağmurdan dolayı zarar görmesi ile beklediği verimi ve bedeli alamayan İnegöllü çiftçilerin ardından, Karacabey´deki karpuz üreticileri, ürünlerinin maliyetinin altında fiyatlara rağmen alıcı bulamadığını belirterek, protestoda bulundular.

TARIM ÇIKMAZA SÜRÜKLENMEYE DEVAM ETMEKTEDİR

Kirazın aşırı yağmurdan dolayı zarar görmesi ile beklediği verimi ve bedeli alamayan İnegöllü çiftçilerin ardından, Karacabey´deki karpuz üreticileri, ürünlerinin maliyetinin altında fiyatlara rağmen alıcı bulamadığını belirterek, protestoda bulundular. Çiftçilere destek veren CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal´da, tarımda yaşanan memnuniyetsizliğin tarım politikalarının eksik ve yanlış olmasından kaynaklandığını söyledi.

İnegöl´de kirazla başlayan çiftçilerin mağduriyetinin Karacabey ve Mustafakemalpaşa´da kavun ve karpuz ile devam etiğini söyleyen Milletvekili Sarıbal, "Bir dönüm karpuzun maliyeti 1000-1500 TL arasında değişirken, şu anda hiç hasat edilmeden sürülen karpuz tarlaları, satılanlar ise alıcı bulursa dönümü, 300-500 TL civarında” diye konuştu.

Sarıbal, köyler, mahallelerde Büyükşehir Belediyesi´nin işgüzarlığı ile yasayı uygulamak adı altında zabıtalar vasıtası ile çiftçilere ceza kesildiğini de kaydederek, "Ürünü tarlada kalan çiftçinin desteklenmesi gerekirken Bakanlık, Belediye vasıtası ile tarımı çıkmaza sürüklenmeye devam etmektedir. Çiftçilerimizin örgütlenecek, aracıyı sistemden çıkararak üretimden pazarlamaya kadar ki tüm süreci kendisi yönetmelidir. Çiftçinin tek kurtuluşu doğru planlama, üretim odaklı esnek, sürdürülebilir, müdahaleci desteklemeler ve bunların yanı sıra ithalatın azaltılmasıdır" diye konuştu.

Öte yandan, Karacabey´de karpuz üreticileri, ürünlerinin maliyetinin altında fiyatlara rağmen alıcı bulamadığını belirterek protestoda bulundu. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ile sıkıntılarını dile getirmek için basın toplantısı düzenleyen karpuz üreticileri adına konuşan Dağkadı Mahalle Muhtarı Hasan Şener, "Karpuzun yüzde 40´ı tarlalarda kaldı. Çiftçi boğuluyor, boğuluyoruz" dedi. Arız Mahalle Muhtarı İhsan Kardeş ise, "Çiftçilerin en büyük sorunu ektiğinin karşılığını alamaması olduğunu vurgulayarak, bakanlığın üreticiye destek olmasını istedi. Kardeş, "Destek olmazsa köy halkı bitmek üzere. Bu zararlardan dolayı malını, tarlalarını, traktörlerini satarak borçlarımızı ödemeye çalışıyoruz" dedi. Ürünlerinin satılmamasını karpuzu yere atarak protesto eden Dağkadı Mahallesi´nde çiftçilik yapan Ali Sevim´de tarlada alıcı bulamayan karpuzların yandığını ifade ederek, "Müşteri bekliyoruz ama hiç kimse gelmiyor. Satamadığımız ve her gün verdiğimiz karpuzu artık eşekler bile yemiyor. Maliyetleri karşılayamıyoruz, zararımız çok büyük. Olan paramız da gitti. Şu an çok kötü durumdayız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER