BÜYÜK BAŞARI AZRA'NIN

BÜYÜK BAŞARI AZRA'NIN

2019 yılında öksürük şikayetiyle başvurduğu hastanede lenf kanseri olduğunu öğrenen 20 yaşındaki tıp fakültesi öğrencisi Elif Azra Bulut kanseri yendi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde birinci sınıf öğrencisi olan 22 yaşındaki Elif Azra Bulut, 2019 yolunda   öksürük ve nefes almada zorluk şikayetiyle İnegöl Devlet Hastanesine başvurdu. Bulut'a, sevk edildiği Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde lenf kanseri teşhisi konuldu.

2020 yılına kadar tedavisi devam eden Elif Azra Bulut tedavilere yanıt verdi ve kanseri yendi.

Hastalıktan sonra tüm çalışmalarını kanser hastalığı üzerine yaptığını ve ilerleyen yıllarda kemotoloji uzmanı olmak istediğinin altını çizen Elif Azra Bulut, hastalık döneminde vatandaşlar tarafından başlatılan kampanya ve destekler ile ayakta durdurduğunu ve kanseri yeneceğine bu şekilde inandığını söyledi.

KANSERİ YENDİM

Kanseri tamamen yendiğini ve Norman hayata döndüğünü açıklayan Elif Azra Bulut, "Merhaba benin adım Azra. Bundan 2 sene önce adına kök hücre kampanyası başlatılmıştı. Bunun için çok minnettarım. O dönemde ben hastane de yatıyordum ve kanser hastasıydım. 20 yaşında teşhis aldım. İnegöl halkı bir kök hücre kampanyası başlatarak belki de benim sayemde binlerce kök hücre bağışında bulundu. Hem bana destek oldular hem eşleşmeler yaralandı. Bundan çok memnunuz. Tedavim 6-7 ay kadar sürdü ve 1.5 sene önce kanseri tamamen yendim. Şuanda kanseri atlattım. Hastalıktan sonra vücudum tamamen toparlama evresine girdi. Saçlarım uzamış oldu. Bunun dışında içeride oluşacak hasarlar engellendi. Kendimi çok daha iyi hissediyorum. Hastalık süreci sonrası hayatımda çok şey değişti iyi anlamda. Hayayım değerini anlamı olduğumu düşünüyorum. Bu süreçten sonra okuluma geri döndüm. Okulu ne kadar sevdiğimi öğrenmiş oldum. 1. Sınıfı okuyup bırakmak zorunda kalmıştım. Şuanda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitimime devam ediyorum. Bundan sonra yapacaklarıma odaklandım. Hastaları daha takımdan yakından anlayıp onlara destek olabilmeliyiz. İnsanlara bunu duyurarak kök hücre dönorü olmalarını sağlamak istiyorum. Bundan sonra genelde bu konu üzerine eğileceğim. Belki ileride bir gün kemotoloji uzmanı da olabilirim" dedi

BİRÇOK PROJE YÜRÜTÜYORUM

Kanser hastalığı ile ilgili çalışmalar yaptığını söyleyen Bulut,  "Bu esnada yürüttüğüm birçok proje bulunmakta. Bunlardan biri yonca. Çocukları eğlendirmeye yönelik bir proje. Bir tanesi belki de sensin ekibi. Bu ekipte insanlara kan ve kök hücre ihtiyacının önemini anlatarak Kızılay'a yönlendiriyoruz. Bir de sosyal medya üzerine YouTube kanalı açtım. Genel anlamda kan, kök hücre ve organ bağışı noktasında çalışıyorum" ifadelerini kullandı.

DESTEKLER HASTALIĞI ATLATMAMDA YARDIMCI OLDU

Bulut konuşmasını şu şekilde sürdürdü; "Hastalık sürecinde aslında her hastada olduğu gibi psikolojik olarak inişli çıkışlı oldu. Bunu atlatmamın en büyük sebebi destekler oldu. Belki de ben yapacağıma inanmamış olsam bile, yapabileceğime inandım."

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER