İnegöl'e dev yatırım

İnegöl'e dev yatırım

İnegöl Belediyesi Haziran ayı belediye meclis toplantısı gerçekleştirildi.

Sani Konukoğlu Konferans salonunda yapılan meclis toplantısında 7 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Belediye Başkanı Alper Taban başkanlığındaki meclis toplantısında, BUSKİ Genel Müdürlüğü, İnegöl’deki alt yapı yatırımları ve su kaynaklarının kiralanması konusunda bilgilendirme yaptı. 

Meclis üyelerini bilgilendiren Genel Müdür Yardımcısı Devrim İzgi, İnegöl’de aylık 1 milyon metreküp su kullanıldığını ifade ederek, kentteki kayıp-kaçak oranının %53 olduğunu söyledi. 

Bu oranının vatandaşlarla buluşturulamadığını aktaran İzgi, “Şehrin içme suyu şebekesi yeniliyor. 6 ayrı farklı ekibimiz çalışmayı yürütüyor. İnegöl’deki kayıp-kaçak oranımız %53. Yani Şebekeden çıkan suyun %53’ü vatandaşla buluşmuyor. Bursa genelinde 60 bine yakın arıza bildirimi alındı. Bunların 6 bine yakını İnegöl’den. İçe suyu alt yapı çalışmaları hedef nüfus olan 400 bine göre yapılıyor. Çalışmaların tamamlandığı bölgelerde asfaltlama çalışmaları yapılacak. İnegöl’e sağlıklı içme suyunu temin edecek Hocaköy İçe Suyu barajının yeniden ihalesi yapılacak. Bu kapsamda DSİ çalışmalarını yapıyor. Baraj tamamlanıp hizmete açıldığında İnegöl’ün 50 yıllık içme suyu ihtayacı karşılanacak.” dedi.  

2022 yılında tamamlanacak çalışmalarla İnegöl’ün içme suyu alt yapısının %40’ının yenileceğini belirten Genel Müdür Yardımcısı Devrim İzgi, “Şuanda yürütülen içme suyu alt yapı çalışmalarını 2022 yılı Eylül ayında tamamlamayı hedefliyoruz. Bu çalışma bittiğinde kentin alt yapısının %402lık dilimi yenilenmiş olacak.  Daha sonra bir ihale daha yapılacak. 2024 yılında şehrin alt yapısı tamamen yenilenmiş olacak. Bu çalışmalar yapıldığında hedefimiz kayıp kaçacağı en aza indirmek.” diye konuştu. 

Su kaynaklarının kiralanması konusunda da bilgilendirme yapan Genel Müdür Yardımcısı Devrim İzgi, İnegöl’de 44 adet su kaynağının firmalara kiralandığını, firmalara kiralanan kaynak suyunun 1 metreküp fiyatının ise 18 TL 55 kuruş olduğunu aktardı. 

Bilgilendirmenin ardından konuşan Belediye Başkanı Alper Taban, yapılan çalışmaları önemsediğini belirterek, alt yapı çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte İnegöl’de yüksek katlara su çıkmama ve su kesintilerinin önüne geçileceğini söyledi. 

Bilgilendirmenin ardından meclis toplantısına geçildi. Toplantıda 7 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2021, 20:53

Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER