KURŞUNLU’YA MOBESE

KURŞUNLU’YA MOBESE

İnegöl Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Sani Konukoğlu konferans salonunda gerçekleştirilen yılın son toplantısında, 12 gündem, 1 takrir olmak üzere 13 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Gündemin 7. Maddesinde evsel katı bertaraf tarifleri belirlendi.

ZAM YAPILDI AMA

Konutların aylık 13 TL, küçük işletmelerde 30 TL, orta ölçek işletmelerde 750 TL, büyük işletmelerde ise bin 500 TL olarak belirlendi. Buna göre konut atık bedellerinde geçen yıla göre yüzde 64, küçük işletmelerde yüzde 42.8, orta ölçekli işletmelerde yüzde 25, büyük işletmelerde ise yüzde 50 oranında artış yaşandı. Ancak alınan karar, Bursa Büyükşehir Belediyesi meclisinin kararı üzerine uygulamaya alınamayacak.

EMİR VE YASAKLAR

Zabıtanın aldığı emir ve yasakların uygulama yönetmeliği güncellendi. Uygulamada lu ifadelere yer verildi; "Kanun ve yönetmeliklerle belirlenen kuralların ihlal edilmesi durumunda; "emre aykırı" davranış kapsamında belediye encümenince verilecek para cezaları 3 yıl içerisinde 1'inci tekrarında bir kat, 2'inci ve müteakip tekrarında iki kat artırılarak verilir. Dilenciliğe teşvik etmek, ucuz ürün (mendil, su vb.) satma şekliyle dilendirilen küçük yaştaki çocuklardan ürün satın alarak onları dilenciliğe teşvik etmek yasaktır. Otoparklarda, belirlenmiş park çizgi ve kurallarına aykırı olacak şekilde araç park etmek ve otoparkları amacı dışında kullanmak yasaktır. Belediye ve yetkili kurumlarca belirlenen mal indirme-bindirme saatlerine uyulması zorunludur. Belediyece geri dönüşüm konteynırı konulmamış yerlerde; işyerinden çıkacak her türlü geri dönüşüm işyeri içerisinde biriktirilecektir. Yol, kaldırım, arazi, dere kenarı vb. kamusal alanlara atılması/biriktirilrnesi yasaktır. Belediyece işyerlerine yapıştırılan işyerini tanıtıcı bilgilerin bulunduğu barkod, kare kod gibi etiketlerin sökülmesi yasaktır. Yıpranan, zorunlu hallerle kullanılmaz hale gelen bu etiketlerinin yenilenmesi için belediyeye bildirilmesi zorunludur. Umumi tuvaletlerin görevlilerince temiz bulundurulması, sıvı sabun, peçete, kağıt havlu, tuvalet kağıdı vb. temizlik malzemelerinin bulundurulması zorunludur. Belediye ve yetkili kurumlardan izin almaksızın yol kenarlarına araç parkını engelleyici fiziki engeller (saksı, duba, tabela vb.) konulması yasaktır. Lastik satış/tamirhane vb. işletmelerin her türlü malzeme, atık lastik vb. açık alanda depolaması yasaktır.".

MAKAM ARACI SATILIYOR

Belediye Başkanı Taban'ın makam aracının da aralarında bulunduğu toplam 6 adet aracın satılmasına karar verildi. 2 araç da hurdaya ayrıldı.

KURŞUNLU MAHALLESİNE MOBESE

Bilgilendirme yapan Başkan Taban, "Yeniceköy mahallesinde geçtiğimiz yıl MOBESE hizmete açılmıştı. Bu kapsamda Kurşunlu mahallesinde de aynı sistem kurulacak. MOBESE olan mahallelerde Jandarmanın da güvenliği sağlama noktasında eli güçleniyor. Kurşunlu mahallesine kurulacak sisteme bizde destek vereceğiz" dedi.

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER