Tarihi mağaraya saldırı

Tarihi mağaraya saldırı

TARİHİ TAHRİP EDİYORLAR
Depremler sonrasında suların aşındırmasıyla oluşan, oyuklardan damlayan suların oluşturduğu sarkıt ve dikitleri ile ünlü Oylat Mağarası, ziyarete gelen kendini bilmezler tarafından tahrip ediliyor.

Fay hatları üzerindeki, depremler sonrası suların aşındırmasıyla oluşan mağarayı, özellikle Arap turistler ziyaret ediyor. Kış aylarında soğuk havada mağaraya giren ziyaretçiler 18 derece olan içerideki ısıyla terliyor.

Oylat Mağara İşletmecisi Gökhan Yaşar, “Mağara 2004 yılında bulundu, 2006 yılında turizme açıldı. Uzmanlar tarafından astım, nefes darlığı, bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği söyleniyor. Sarkıt, dikit, krater, objelerin bir santimetresi 16 yılda oluşmaktadır. İçerisinde nem yüzde 90 seviyesinde, Sıcaklık ise 18 derece. Şu an dışarıda hava 0 derece, içerde ise artı 18 derece” dedi. 

Mağaraya gelen bazı ziyaretçilerin sarkıtlara zarar verdiğini söyleyen Yaşar, "Burası önemli bir tarih. Böyle güzel bir mağara bazı duyarsız vatandaşlarca zarar görüyor olması bizi üzüyor. Sarkıtlara ve kraterlere kazıyarak isimlerini yazıyorlar. O tarihin güzelleşmesi için yıllar geçiyor, bazı duyarsız vatandaşlar ise 2 dakikada zarar veriyor. Lütfen tarihimize zarar vermeyelim" ifadelerini kullandı.

Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER