Kontrollü normalleşme başlıyor

Kontrollü normalleşme başlıyor


Hafta sonu kısıtlamasına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, düşük ve orta riskli illerde yasağın sona erdiğini açıkladı. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme adımlarını açıkladı.
Erdoğan, "Salgının yayıldığı dönemlerde tedbirleri sıkılaştırdık, aşağı yönlü eğilimde tedbirleri gevşetmiştik. Salgın tedbirleri nedeniyle işi bozulan, geliri azalan vatandaşlarımız olmuştur. Bunları takip ederek desteklemeye çalıştık, çalışıyoruz. Dünyada ve ülkemizde salgının seyrine baktığımızda gördüğümüz şudur: Türkiye herkesin takdir ile takip ettiği bir yerde durmaktadır. Hastanelerimizin hizmet kapasitesinden aşılama hızına kadar örnek alınan bir ülke durumundayız. Bugün aşılamada 9 milyonu bulan Türkiye nüfusunun yüzde 10'u aşılayarak dünyada ilk 5'tedir.

Bugün itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. 


Sokağa çıkma yasakları düşük ve orta riskli illerde kalkacak.

Bursa ve ilçelerinde sokağa çıkma sınırlandırması hafta sonu için kalktı. Hafta içi akşamları saat 21.00 ie 05.00 arasında devam edecek. 


8 ve 12.sınıflarda eğitim öğretim açılacak. Düşük ve orta riskteki illerde diğer kademelerde de eğitime başlanılacaktır. Liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.
Kafe, restoran, kıraathaneler çok riskli iller dışında sabah 07.00 - 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile açılacaktır. Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecektir.
65 yaş için kısıtlama düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken, yüksek ve en yüksek riskli ülkelerde genişletilecektir.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2021, 20:56

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER