İMYO’da mezuniyet sevinci

İMYO’da mezuniyet sevinci

Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksekokulu 2018-2019 akademik yılı mezuniyet töreninde 172 öğrenci keplerini havaya atarak sevinç yaşadı.

İnegöl yerleşkesi içerisinde Çocuk Gelişimi, Dış Ticaret, Pazarlama, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, İşletme Yönetimi, Makine, Elektrik, Mobilya ve Dekorasyon, İnşaat Teknolojiler ve Tekstil Teknolojileri olmak üzere toplam 10 programdan 172 öğrenci mezun oldu.

Kapalı spor salonunda mezuniyet töreni düzenlendi.

KÜLTÜR VE SOSYAL MERKEZLERDİR

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından konuşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hikmet Sami Yıldırımhan, “Bursa Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksekokulu 2018-2019 akademik yılı mezuniyet törenine, okulumuza, şehrimize hoş geldiniz. Bugün, gerek siz değerli velilerimiz, gerek öğrencilerimiz gerekse hocalarımız için bir gurur günü.

Bugün, ömürleri boyunca çocuklarımıza verdiğimiz maddi ve manevi katkıların birer tezahürü.

Bugün, bu alanda yer alan her bir öğrencimiz geleceğimize ışık olmak adına parladığı ve geleceğimize bir umut olduğu gün. Bugün, vizyon sahibi olmanın getirdiği emin adımlarla gelecek için yola çıkıldığı kutlu bir gün. Bugün, verilen emeklerin, kurulan hayallerin gerçeğe dönüştüğü ve hasretle beklenen geleceğin yaşandığı mutlu bir gün. Böylesine önemli ve mutlu bir günde siz değerli katılımcıları aramızda görmekten dolayı derin bir muhabbet ve mutluluğu yaşamaktayız. Üniversiteler sadece bilimin üretildiği, yaşatıldığı merkezler değil aynı zamanda topluma ve ekonomiye yön veren, destek olan ve gelişimlerine katkı sağlayan kurumlardır. Bir üniversite yalnızca akademik bilginin verildiği yerler değil aynı zamanda bulunduğu kente, ülkesine, öğrencisine ve kentte yaşayan her bir bireye fayda sağlamayı kendisine ilke ve amaç edinmiş kültür ve sosyal merkezlerdir. ‘Senin niteliğin, senin geleceğin’ düsturu ile yola çıkan okulumuz, mesleki anlamda nitelikli bir gelecek yetiştirmek ve yetiştirdiği gelecekte yaşadığımız topluma sosyal, kültürel, ekonomik, teknolojik gelişmeler kazandırmayı hedeflemiştir.” Dedi.

2 BİN ÖĞRENCİ

Yıldırımhan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Okulumuzda Çocuk Gelişimi, Dış Ticaret, Pazarlama, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, İşletme Yönetimi, Makine, Elektrik, Mobilya ve Dekorasyon, İnşaat Teknolojiler ve Tekstil Teknolojileri olmak üzere 10 program ile akademik hayatına devam etmektedir. Okulumuzda yer alan on programda toplamda 2.000 öğrenci ve bu öğrencilerin yetişmelerini sağlayan 25 öğretim elamanı bulunmaktadır. Akademik ve idari personellerimiz ile öğrencilerimize en iyi ve en yeni uygulamaları ve bilgileri onlara aktarmak için çalışmaktayız.

Okulumuz sahip olduğu programlar ile başta İnegöl olmak üzere ekonomik dinamiklerimize fayda sağlamakta, kent ve ülke ekonomisine nitelikli çalışanlar yetiştirmektedir.  Okulumuzun temel felsefesi; sadece mesleki alanda yetkinlik kazandırmak değil, bunun da yanında gençlerimizin erken yaşlarda sosyal sorumluluk kavramı ile bütünleştirmek, bireye ve topluma hizmet etmeyi geliştirmek, dışa dönük ve sosyal yönü kuvvetli bireyler olmalarını sağlamak, toplumları ve bireyleri etkileyen olay ve durumlara karşılık duyarlılık kazandırmak, “bilinçli birey” olmalarına yardımcı olmaktır.

Okulumuz üretmiş olduğu ekonomik ve sosyal fayda ile kendisini ülkedeki diğer meslek yüksekokullar nazarından önemli bir konuma ulaştırmakta ve gerçekleştirdiği çeşitli uygulamalar ile diğer akademik kurumlar birer örnek olmaktadır.  Okulumuz yerelde bulunan iş ve meslek toplulukları, diğer kamu kurum ve kuruluşları, farklı türden işletmeler ile tam bir uyum ve ahenk ile çalışmakta ve şehir kalkınmasına sağladığı fayda ile üzerine düşen sorumluluk ve görevleri yerine getirmektedir.”.

VELİLERE ÇAĞRI

Bizlere emanet ettiğiniz evlatlarınız artık iş ve sosyal yaşama hazır bir şekilde bugün mezun olmaktadırlar. Üniversite eğitimlerini almak için gönderdiğiniz çocuklarınız, bugün iş yaşamının her türlü getiri ve durumlarına karşı donanımlı ve karşılaşabilecekleri her bir olaya karşı profesyonel bir perspektifle bakabilen birer birey olarak karşımızdalar. Belki de dünyadaki yegâne amacınız evladınızın iyi bir geleceğe sahip olmasıdır. Bizler sizin bu amacınızın gerçekleşmesi için öğrencinizin üniversitemizde geçirdiği süre boyunca ellerimizden gelen tüm gayreti gösterdiğimizden en ufak kuşkunuz olmasın. Zira bugün burada olmaları sizin amacınızın artık gerçekleştiğinin de en büyük göstergesi.  Korkmayın, o artık geleceğe hazır. O artık akademik başarısı ile iş yaşamının önderlerinden. O artık bilgisi ile aranan, davranışı ile gösterilen bir birey. Bunu sizler ve bizler hep beraber başardık.

Evlatlarınızın hepsi bir gurur abidesi, hepsi ahlakı ve adabı ile toplum nazarında değerli insanlar. Onları bu şekilde yetiştirdiğiniz için sizlere okulumuz adına teşekkür ederim.”. 

İki yıl boyunca öğrencilerimize verdiğiniz katkıların sonucunda oluşan bu manzara sizin eserinizdir. Bu gurur sizin. Övünmekte, gurur duymakta sizin bir hakkınızdır. Öğrencilerimizin nitelikli ve iş hayatına hazır bir şekilde olmalarına verdiğiniz büyük emekleriniz, onları geleceğe hazırlamak adına, bilimsel bilgi ve mesleki deneyim sağlamalarına sağladığınız katkılar, doğru bir kariyer planı çizmelerindeki özverileriniz, yaşadıkları her türlü durumda yanlarında olmanız, onlara varlığınızın getirdiği güveni vermeniz, toplumumuza faydalı bir birey olmalarındaki destekleriniz dolayı sizleri kutluyor, velilerimiz, öğrencilerimiz ve ülkem adına sizlere yürekten teşekkür ediyorum. Mesleki hayatınızın geri kalan kısmında da aynı desteği vereceğinize ve öğrencilerimizin her zaman yanında olacağınıza eminim. Üzerinizdeki bu sorumluluğun devam edebilmesi ve uygulanabilirliği ancak sizlerin değerli ellerinizdedir. Unutmayın; onların taşıdıkları meşalelerin ateşi, yürüdükleri yolların mimarı, geleceklerini görmelerini sağladıkları ışık sizlersiniz ve kutsal görevimiz devam ediyor.”

ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER

Sahip olduğunuz değerlere eklemiş olduğunuz akademik bilgileri, bilimin getirilerini iş hayatına taşıyacaksınız. Ülkemizin ekonomik, sosyolojik ve kültürel gelişimine, katkı sağlayacağınızdan, değerlerimize değer katacağınızdan ve üzerinizde ki bu manevi yükün büyük sorumluluğunun bilincinde olduğunuzdan en ufak bir şüphemiz yok. Elbette ki üniversite hayatınız boyunca aldığınız eğitim sizlere çıktığınız yolda birer ışık olup, rehberlik yapacaktır. Ancak bununla yetinmeyin, eğitiminizde sürdürülebilirliğinizi arttırmak, gelişen ve değişen dünya ve ülke koşulların karşı hazırlıklı ve güncel olmaktan, kendinize katma değer sağlayacak her türlü ilimin ve bilimin öğretilerini güvenli bir liman olarak görmekten, ellerinizde tuttuğunuz bu kutsal meşaleyi sizlerden sonra gelecek yeni canlara vermekten asla geri durmayın, sevdiğiniz ve hizmet etmeyi düşündüğünüz iş ve uğraşlar içerisinde olun. Bütün bunları gerçekleştirirken, sanattan, edebiyattan ve spordan da asla kopmayın. Bu alanlar sizleri hem zinde tutacaktır hem de mekanik bir varlığa dönüşmenizi engelleyecektir.

Sahip olduğunuz işlerde, aldığınız görevlerde insan merkeziyetçi olun ve insanı yaşatın, yaşatın ki ülkemiz yaşasın, yaşasın ki ülkemizin dünyaya armağan ettiği ahlak ve merhamet varlığını sürdürsün.

İş hayatınızda elbette ki sorunlarınız olacaktır fakat yılmayın, yorulmayın, nasıl ki bugüne kadar mücadele edip, çalıştıysanız aynı aşk ve gayretle hırslanmadan, hasetlenmeden azmedin. Araştırın, sorgulayın, doğru kaynaklara ulaşmaya çalışın hap bilgiden uzak durun ve sadece bir işi yapın.  Uzmanlaşın, kendi işiniz ile alakalı spesifik bir alanda ihtisaslaşın. Zira gelecekte bir alanda uzmanlaşan insanlara daha çok ihtiyaç olacaktır. İletişim yeteneklerinizi ön plana çıkartın, sosyal yönü kuvvetli ve dışa dönük bir birey olun, bunun için gayret gösterin. Başarının bir ölçütü belirleyin ve hep ulaşmayı arzuladığınız bir menziliniz olsun. Mutlaka yurtdışı deneyimi yaşayın, farklı kültürleri tanımak ve farklı ülkeler görmenin size sağlayacağı fayda ile farklı olduğunuzu ve diğer insanlara karşı farkındalığınızı oluşturduğunu unutmayın. Sahip olacağınız meslekler ve işlerle mezun olduğunuz okulunuza destek olmaya çalışın, sizlerin edindikleri bilgi ve deneyimleri yeni arkadaşlarımıza aktarmakta ısrarcı ve paylaşımcı olun, okulunuz ile bağlantınız kopartmayın çünkü sizlere her zaman ihtiyacımız olacaktır. Bizler sizler için bir kapı açtık, bu kapıdan içeri girin ve yürüyün. Yürürken de kendi benliğinizden ve değerlerinizden taviz vermeyin. Unutmayın ki; gelecek sizinle gelecek, gelecek sizinle şekillenecek, gelecek sizinle büyüyecek. Heyecanınızın, başarılarınızın ve mutluluğunuz baki olması dileğimle.. Ve son olarak akademik yıl içerisinde okulumuz ve öğrencilerimize yapmış olduğu büyük desteklerden ve mezuniyet törenimize verdiği değerli katkılardan dolayı İnegöl Belediye Başkanı sayın Alper Taban’a Meslek Yüksekokulumuz adına çok teşekkür ederim.”.

Belediye Başkan vekili Rıdvan Kocaağa ise, öğrencilere yeni hayatlarında başarılar diledi.

Kaymakam Şükrü Görücü de, öğrencilere tavsiyelerde bulunarak, eğitimin hayat boyu devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından okul birincisi Zehra Tahirler, ismini mezuniyet kütüğüne çaktı. Mezun olan öğrencilere diplomaları takdim edildi.

KEPLER HAVAYA

Son olarak öğrenciler sevinçlerini keplerini havaya atarak yaşadılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER