94 MAHALLE STATÜ DEĞİŞTİRECEK

94 MAHALLE STATÜ DEĞİŞTİRECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan Yönetmeliği’ Bursa dahil 30 büyükşehir de, mahalleye dönüşen köy ve beldelere ‘kırsal’ statüye geçme hakkı tanımıştı. Bu haktan yararlanmak isteyen İnegöl’e bağlı 94 mahalle başvuru da bulundu.

2012 yılında yapılan düzenleme ile mahalleye dönüşen köylerde, tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesimde mağduriyet oluşturması üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan Yönetmeliği’ hazırladı. Bursa’nın da dahil olduğu 30 büyükşehiri kapsayan yönetmelikle, mahalleye dönüşen köy ve beldelere ‘kırsal’ statüye geçme hakkı tanındı. Kırsal yerleşim için ilk kararı ilçe belediye meclisleri aldı. Ardından karar Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Nisan ayı ikinci oturumunda gündeme alındı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nden alınan kararla, Büyükşehir Yasası ile 2012 yılında mahalleye dönüşen köylerden talep eden 301 mahalle, kırsal mahalle statüsüne geçti. Meclisten geçen kararla; Yenişehir’de 61, Orhaneli’de 53, Büyükorhan’da 40, İznik’te 37, Keles’te 37, Harmancık’ta 28, Osmangazi’de 20, Nilüfer’de 15 ve Gürsu’da 10 mahalle kırsal statüye geçti. Nüfusu 5 binin altında olup da imar planı bulunmayan ve kırsal özelliği devam eden yerleşim yerleri geçen kararla ‘köy’ haklarından faydalanacak.

94 MAHALLE BAŞVURDU

Bu haktan yararlanmak isteyen İnegöl’e bağlı 94 mahalle ise İnegöl Belediyesine başvuru da bulundu. Önümüzdeki günlerde toplanacak belediye meclisinde alınacak kararın ardından konu Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme alınacak. Büyükşehir Belediye Meclisinde başvurunun onaylanmasının ardından İnegöl’de merkez mahalleler haricinde tüm mahalleler ‘kırsal’ statüye geçecek.

İNDİRİMLİ FAYDALANACAKLAR

Buna göre alınacak kararlarla; kırsal statüye geçen yerleşim yerlerinde, konutlarda su kullanım bedeli en düşük tarifenin yüzde 25’ini geçemeyecek. İşyerleri için bu oran yüzde 50 olacak. Zirai amaç için kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden muaf olacak. Ticari amaç için kullanılan bina ve araziler için vergi oranı yüzde 50 indirimli uygulanacak. Büyükşehir Belediye meclisinde alınan kararla köy özelliğini kaybetmemiş olan bu mahallelerde, yapılar harç ve ruhsat alınmadan muhtarlığın bilgisi dahilinde yapılabilecek.

Esra

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER