Adıgey Cumhuriyetine Dostluk Gezisi

Belediye Başkanı Al

Adıgey Cumhuriyetine Dostluk Gezisi
Belediye Başkanı Al


Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Adıge Cumhuriyeti Tahtamukay Belediye Başkanının daveti üzerine, 4 Ekim 2010 Pazartesi günü, Belediye Meclis üyeleri Nedim Bayram ve Mürsel Avaşar, İnegöl Çerkez Adıge Kültür Derneği Başkanı Hakkı Baydar ve Başkan Yardımcısı Osman Kardaş, dernek gençlik kollarından Ergün İlçin ve Osman Kolay Kanal On TV Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Sevim ile birlikte Adıge Cumhuriyetine gittiğinde  Tahtamukay Belediye Başkanı Miş Medın tarafından karşılandı.
Daha sonra Adıge Cumhuriyeti Başkenti Zori Maykop’taki Başbakanlık binasına geçen Alinur Aktaş’ın Başkanlığındaki İnegöl heyeti, Başbakan Murat Kompilov tarafından kabul edildi.
Kendi ülkesi ve ekonomisi ile alakalı İnegöl Heyetine bilgilere veren Adıge Başbakanı Murat Kompilov, ülkesine yatırım yapılmasını istedi. Ülkelerine bakışın eskisi gibi olmadığını belirten Başbakan Kompilov, Adıge Cumhuriyetinin yatırım için artık son derece güvenli olduğunun altını çizdi. Kompilov, ülkelerine yatırım yapacaklara, vergi indirimi ve her türlü ticaret kolaylığı sağlayacaklarını belirtti. Yatırım konusunda ülkelerinin cazip imkanlara sahip olduğunu vurgulayan Kompilov, Türk iş adamlarının ülkelerine yatırım yapması için çağrıda bulundu.
Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, kendilerini kabul ettiği için sayın başbakana teşekkür ederek Türkiye, Bursa ve İnegöl hakkında kısa bilgiler verdi. İnegöl’ün ekonomisi ve ticaretinden de bahseden Başkan Aktaş, bölgeyi çok beğendiğini, sanayi ve ticaret konusunda iş birliği yapılabileceğini belirterek, İnegöl sanayicisine Adıge’ye yatırım yapmaları konusunda çağrıda bulunacağını söyledi. Ekonomik ilişkiler açısından gezmemenin faydalı olacağını ‘Gezen Kurt Aç Kalmaz’ atasözüyle hatırlatan Başkan Aktaş, ülkelerinde yatırımı canlandırmak isteyen Adıge Başbakanı Murat Kompilov’a İnegöl’ü ziyaret etmesi tavsiyesinde bulundu. Başbakanlıkta yapılan görüşme karşılıklı hediyelerin verilmesi ile son buldu.
Başbakanlık ziyaretinin ardından; Lenin Meydanı’ında düzenlenen Adıge Milli Bayramı ve Kültür Festivali’ne geçen İnegöl heyeti, festival standlarını gezerek yapılan gösterileri seyretti. Tören alanında Cumhurbaşkanı için ayrılan yere Başbakan Murat Kompilov tarafından davet edilen İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Adıge Cumhurbaşkanı Aslan Thakuşine ile görüştü. Cumhurbaşkanı Aslan Thakuşine tarafından memnuniyetle karşılanan Başkan Aktaş, Adıge milli bayramını kutlayarak Cumhurbaşkanını Türkiye ve arzu etikleri taktirde İnegöl’e davet etti.
Çerkez Adıge Cumhuriyetinde ticaret yapan Türk iş adamları ile bir toplantıda bir araya gelen İnegöl Heyeti, Rusya ve Adıge’ye yapılacak ticaret ve yatırımlarla alakalı geniş bilgiler aldılar. Adıge’deki Türk işadamları yapılacak ticaretin gayet güvenli ve karlı olduğunu belirterek, ayrıca 2014’teki Dünya Kış Olimpiyatları’nın bu bölgede yapılacak olmasının yatırım açısından bölgeyi çok avantajlı hale getireceğini ifade ederek, Türk yatırımcıları Adıge’ye yatırıma çağırdılar.
İnegöl Heyeti daha sonra Bölge Valiliğini (Adıge Reyon Başkanlığını) ziyaret etti. Reyon Başkanı Vali Rızo, Başkan Aktaş’a koyun yününden yapılmış yöresel bir kalpak, kendi özel kamasını, altın iplikle yazılmış Adıge Cumhuriyeti tablosu, bölgeyi ve bölge yemeklerini tanıtıcı bir kitap hediye ederken, Başkan Aktaş’da İnegöl’den götürdüğü hediyeleri Vali Rızo’ya verdi.
Valilik ziyaretinin ardından, İnegöl Belediyesi Uluslararası Kültür Sanat Festivaline katılan Tahtamukay Belediye Başkanı Miş Medın’i makamında ziyaret eden  Başkan Aktaş, İnegöl Kültür Sanat Festivalini renklendirdikleri için Tahtamukay Belediye başkanına teşekkür etti. Çerkez misafirperverliğini gerçek manada bu iadeyi ziyarette gördüğünü vurgulayan Başkan Aktaş, iki günlük iadeyi ziyaretin çok verimli geçtiğinin altını çizerek memnuniyetini dile getirdi.
Tahtamukay Belediyesi ziyareti sonrası Osmanlı’nın kültür mirası olan Dostluk Çınarı, tören eşliğinde yapılan dualarla valilik Bahçesine dikildi. Alinur Aklaş Başkanlığındaki İnegöl heyeti, geçtiğimiz  Çarşamba günü İnegöl’e döndü.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2010, 03:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER