ASYA KATILIM´A BORCU OLANLAR DİKKAT!

İnegöl Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKODER) Başkan Yardımcısı Şükrü Sütcü yaptığı açıklamada, TMSF´nin aldığı karar gereğince faaliyetleri durdurulan Asya Katılım Bankası A.Ş.´ye kredi veya kredi kartı borcu olan tüketicileri uyardı.

ASYA KATILIM´A BORCU OLANLAR DİKKAT!

Asya Katılım Bankası A.Ş. kredi veya kredi kartı borcu olanların nasıl ödeme yapmaları gerektiği konusunda bilgi veren TÜKODER Başkan Yardımcısı Şükrü Sütcü, “derneğimize bizzat gelerek veya telefonla bilgi almak isteyen tüketicilerimizin yoğunluğu nedeniyle internette yaptığım araştırmalar sonucu elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaşmaya karar verdim. Tasarruf  Mevduat Sigorta Fonu (TMSF)´nun aldığı karar gereğince faaliyetleri durdurulan Asya Katılım Bankası A.Ş. kredi veya kredi kartı borcu olan tüketicilerimiz kredi kartı ve diğer her türlü kredi ödemelerinizi Birleşik Fon Bankası A.Ş. Merkez Şubesinde bulunan Asya Katılım Bankası A.Ş.´nin belirtilen hesap numaralarına ‘Alıcı: Asya Katılım Bankası A.Ş.´ açıklama kısmına ‘İsim, T.C. Kimlik No veya Vergi Kimlik No., Cep Telefon Numarası, Kredi Kart No´ alanları zorunlu doldurularak göndermeli ve tahsilat makbuzlarını mutlaka saklamalıdır” dedi.

YAPILANDIRMALARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Konut kredi faizlerinde yapılan indirim nedeniyle Konut kredilerinin yapılandırılması hakkında da bilgi veren Sütcü, “Öncelikle Yapılandırma yaparken dikkat etmeniz gerekenler var. Mevcut kredi borcunu kapatıp, yeni kredi üzerinden avantajlı bir şekilde devam edebilmek için en önemli şart kullanılan kredi ile alınacak kredi arasında puan farkı. Örnek olarak açıklamak gerekirse 15-20 puan fark yaratan bir kampanya dikkate değer bir fırsat sağlamazken 35-40 puan fark yaratan bir kampanya toplam borcunuzu büyük ölçüde düşürür. Diğer bir deyişle, 1,60‘tan aldığınız krediyi 1,40´tan kapatırsanız kazançlı çıkmanız mümkün değildir. Konut kredisi yapılandırma konusuyla ilgili kredi puanı dışında dikkat edilmesi gereken detaylardan bir diğeri de bankaların kredi borcunu erken kapatma durumunda talep ettikleri ve 6502 Sayılı Kanunun Erken Ödeme başlıklı Madde 37 (2) Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi 36 ayı aşan kredilerde yüzde ikiyi geçemez şeklinde açıklandığından erken kapama tazminatı göz önünde bulundurulmalıdır. 28 Mayıs 2015 gün ve 29369 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliğinin Dördüncü bölüm Yeniden Finansman başlıklı 12. Maddesi (1) Konut Finansmanı Kuruluşu ve tüketicinin mutabakatı ile konut finansmanı sözleşmesinde; kredi faiz oranında değişiklik yapılması, kredinin vadesinde değişiklik yapılması, konut finansmanı sözleşmesinde belirtilen faiz türünde değişiklik yapılması, aynı konut teminat gösterilerek birden fazla konut finansmanı sözleşmesi kurulmuşsa bunların tek bir konut finansmanı sözleşmesi ile birleştirilmesi ve kredinin para biriminde değişiklik yapılması huşularından en az birinin gerçekleşmesi halinde yeniden finansman söz konusu olur. Konut finansmanı sözleşmesinde yeniden finansman kapsamında yapılacak değişikliklerde tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile onay alınmalıdır. Onay alınmadan önce, konut finansmanı kuruluşu, yeniden finansman amacıyla konut finansmanı sözleşmesinde yapılan değişiklikleri içeren karşılaştırmalı bilgiyi, en az 12 punto büyüklüğünde anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye teslim etmelidir. Sanıyorum sizlerin de dikkatini çekmiştir Yönetmeliğin Yeniden Finansman başlıklı 12. madde (1) fıkrasında banka ile tüketicinin mutabakatı öne çıkarıldığından yapılandırmanın yapılabilmesi için iki tarafında onayına ihtiyaç vardır. Bugüne kadar olduğu gibi mağdur olan tüketicilerimiz hukuki desteğin derneğimiz tarafından sağlanacağını, tüketicilerimize her köşesi cennet olan vatanımızın toprak bütünlüğü bozulmadan şehit haberlerinin gelmediği laik, demokratik bir düzende barış içerisinde güvenli bir yaşam diliyorum” şeklinde konuştu. VEDAT BAYKAY

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2016, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER