ATIK ÜCRETLERİNE ZAM

İnegöl Belediyesi Aralık ayı Meclis Toplantısı dün meclis salonunda gerçekleştirildi.

ATIK ÜCRETLERİNE ZAM

Belediye Başkanı Alper Taban’ın Başkanlığındaki toplantıda 23 gündem 1 takrir olmak üzere 24 madde görüşülerek karara bağlandı. Evsel atık ücretlerine ve belediyeye ait binaların kira ücretlerine zam yapıldı.

Belediye meclisi, yoklamanın ardından Kasım ayı faaliyetlerinin sinevizyon şeklinde sunulması ile devam etti.

İSHAKPAŞA CAMİ YANINDAKİ TUVALETLERİN GENİŞLETİLMESİ

Gündemin 13. maddesinde yer alan İshakpaşa Cami müştemilatına lavaboların yapılması amacıyla kamulaştırma yapılması masaya yatırıldı. Cami çevresindeki bir işyerinin satın alınıp restorasyonla lavabolar yapılacağını açıklayan Belediye Başkanı Alper Taban, “Mevcut lavaboların çok yeterli olmadığını şehrimize misafir geldiğinde ilk ziyaret edilen bölge olmasından dolayı hızlı hareket edebilme adına kamulaştırma yapacağız. Projelendirilip güzel bir hizmet alanı oluşturmak istiyoruz” dedi.

KİRA BEDELLERİNE ZAM

Gündemin 17. maddesinde yer alan Belediyeye ait işyerlerinde kira bedellerine yüzde 10 oranında zam yapılması oylanarak oy birliği ile kabul edildi.

EVSEL ATIK ÜCRETLERİNE ZAM

Gündemin 22. maddesinde yer alan evsel atık bertaraf tarifelerinin belirlenmesi konusunda söz alan Plan Bütçe Komisyon Başkanı Berat Ertopuz, “27.10.2010 tarih 27742 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ‘Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinde Belirtilen Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik gereğince 2017 yılı Evsel Katı Atık Bertaraf Tarifelerini belirlemek üzere Komisyonumuzca 30.11.2018 tarihinde saat 15.00’da Belediye Ek Hizmet Binası Mali Hizmetler Müdürlüğünde 2018 Yılı Evsel Katı Atık Bertaraf Tarifelerini belirlemek üzere çalışmalar başlatılmıştır Yapılan toplantı neticesinde ekte yer alan İnegöl Belediyesi tam maliyet esaslı evsel katı atık toplama tarifesi hesap raporu tetkik edilmiştir. Buna göre; evsel atık toplama-taşıma ve bertaraf maliyetlerinin 20 Milyon 87 bin 29 TL olduğu, 2018 yılı içerisinde tahsis edilen 1 Milyon 813 Bin 971 TL Çevre temizlik vergilerinin minha edilmesi neticesinde toplam sistem maliyetinin 18 Milyon 273 Bin TL olduğu, ilçemizde toplam konut ve işyeri su aboneleri dikkate alındığında; konut için abone başına her ay 12.15 TL+KDV, küçük ölçekli işletme abone başına her ay 23 TL+KDV, orta ölçekli işletme abone başına her ay 500 TL+KDV, büyük ölçekli işletme abone başına her ay Bin TL+KDV olarak belirlenmiştir” dedi.

101 BİN 739 ABONEYE ZAM

Konuşmanın ardından yapılan oylamada madde oy birliği ile kabul edilirken, geçen yıl 10 TL olan konut evsel atık ücretleri 2019 yılında artık 12.15 TL olarak tahsil edilecek. İnegöl’de bulunan 89 bin 935 konut, küçük ölçekli 12 bin 615, orta ölçekli 102 ve büyük ölçekli 22 firma zamlı tarifeden ödeme yapacaklar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER