Bekçiye 1 Nisan Sakası Gibi Dolandırıcılık

Televizyon reklamlarından izleyerek cep telefonu siparişi veren bir kişi, gelen kargoyu açtığında içinden sahte telefon çıktığını görünce dolandırıldığını anladı.

Bekçiye 1 Nisan Sakası Gibi Dolandırıcılık

. 1 Nisan 2014 tarihinde siparişini verdiği akıllı cep telefonunu 4 gün sonra kargodan alıp, açan TOKİ konutlarında bekçilik yapan Seyfi Çetin, paketin içinden çıkanı görünce şaşkına döndü. 

Akıllı telefon sahibi olmak isteyen tüketiciler, radyo, televizyon ve internet aracılığıyla satış yapan dolandırıcılar tarafından mağdur ediliyor. Akıllı telefon piyasasına giren dolandırıcılar, fiyatı 2 bin lirayı bulan telefonların sahtesini 200 liraya kadar düşen fiyatlarla satıyor. Türkiye genelinde yaşanan bu dolandırıcılık olayının bir benzeri de İnegöl’de meydana geldi.

ÇOK AĞIR 1 NİSAN ŞAKASI

Şaşkınlık yaratan olayı anlatan TOKİ konutlarında bekçilik görevi yapan 52 yaşındaki Seyfi Çetin, 1 Nisan 2014 tarihinde bir özel kanalda yayınlanan reklamdan görerek telefon siparişi verdiğini belirterek, “Samsung Marka akıllı telefon siparişini verdim. Yapılan reklamda Çin, Kore malı değildir uyarısı vardı. Telefonla sipariş hattını aradım ve siparişimi verdim. Bana 3 ila 7 gün arasında verilen siparişin adresime ulaşılacağını söylediler. 3 gün sonra beni kargodan aradılar ve telefonun ulaştığını söylediler” dedi.

ÖDEME YAPMADAN PAKETİ AÇAMAZSIN

Kargoda çalışan kuryenin adresine paketi getirdiğini ifade eden Çetin, “Telefon kutusunu görünce, kredi kartı ile ücretini ödedim. Ödeme yapmadan önce kuryeye, paket içinde telefonun olup olmadığını kontrol edeceğimi söyledim. Kurye, paketin ücret ödenmeden açılmayacağını söyledi. Kredi kartımdan telefonun ücreti olan 200 TL çekildi” diye konuştu.

PAKETİ AÇINCA ŞAŞKINA DÖNDÜ

Ücreti ödeyip paketi açtığında ise şok yaşadığını söyleyen Çetin, “Paketi açtığımda farklı marka ve modelde olan oyuncak gibi sahte bir telefonla karşılaştım. 200 liram boşuna gitti. Geri iade edemiyorum. Kabul etmiyorlar. Böyle bir kural varmış” diyerek dert yandı.

HAKKIMI SAVUNACAĞIM

Tüketici hakları heyetine başvuracağının altını çizen bekçi Seyfi Çetin, “Kandırıldım. Kandırıldığıma dair, fatura var. İnsanlar böyle reklamlara kanıp dolandırılmasınlar. Dikkat etsinler. Para kolay kolay kazanılmıyor. Dolandırıldım. Ben bu parayı kazanmak için iki hafta çalışıyorum. En kısa zamanda tüketici haklarına başvurup hakkımı arayacağım” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2014, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER