Belediye Halk Ekmek Fabrikası Hizmete Açıldı

70 Kuruşluk Ekmek 40

Belediye Halk Ekmek Fabrikası Hizmete Açıldı
70 Kuruşluk Ekmek 40

 

70 Kuruşluk Ekmek 40 Kuruşa Satılacak

İnegöl'e bir dizi açılışlara katılmak için gelen Başbakan Yardımcısı Bursa 1'nci sıra Milletvekili Adayı Bülent Arınç, İnegöl'e en büyük hizmetlerin gelmesi için Bursa Milletvekilleri ile birlikte çalışacağını belirtti.

Dün saat 15.00'de düzenlenen İnegöl-Alanyurt Köprülü kavşağın yanında bulunan İnegöl Belediyesi Ekmek Fabrikası açılış törenine Başbakan Yardımcısı Bursa 1'nci sıra Milletvekili Adayı Bülent Arınç, Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, Kaymakam Durmuş Gençer, Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, AK Parti Bursa Milletvekilleri Sedat Kızılcıklı ve Hayrettin Çakmak, Bursa Milletvekili Adayları, AK Parti il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, bazı daire amirleri, okul müdürleri, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan törenin açış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Alinur Aktaş, her şehirde halk ekmek veya belediye ekmek fırınlarının olduğunu belirterek, "Bizim şehrimizde de 27 Aralık 1979 tarihinde, yani bundan 32 yıl önce İBEFTAŞ İnegöl Belediyesi Ekmek Fabrikası olarak kurulmuş. 1990'lı yıllara kadar bu fabrika hayatiyetini sürdürmüş. Fakat daha sonra İnegöl'ün büyüyen yapısına ayak uyduramamış ve dolayısıyla ürettiği ekmek sayısı itibariyle sadece İnegöl'ün yüzde 5'lik dilimine hitap etmiş. Tabi ki bizler de halkımıza kaliteli, hijyenik ve sağlıklı ekmeği, en ucuza nasıl sunmanın derdine düştük. Ekmek fiyatlarına standart getirmeyi hedefleyen bir belediye olarak bunu yaparken de, ilçede faaliyet gösteren diğer ekmek fırınlarını mağdur etmememiz gerekiyor. Nasıl bir sistem kurmamız gerektiğini enine boyuna araştırdık. Bu işi en iyi şekilde yapan Bursa'dan, İstanbul Bağcılar’a, Konya Meram’a kadar bir çok yeri inceledik. Yap-İşlet-Devret modeliyle belediyemiz tarafından tahsis edilmiş bu yeri 18 yıllığına Hasat Gıda San. Ltd. Şti. firmasına ihale neticesinde Ekim 2010 tarihinde temel atma töreni gerçekleştirerek verdik. Yaklaşık 3 dönümlük bir alanda ve şuan burada kullanılan teknoloji Türkiye'de sadece 10 civarında ilde kullanılan en son teknolojidir. Fabrikamızda beyaz ekmekle beraber farklı unlu mamuller yapılacak. Bizler bir işi yaparken artısını ve eksisini de düşünerek yapıyoruz. İnegöl'de herkese ekmek var. Hiç kimseyi mağdur etmedik. Birincisi fırınlarımızı mağdur edilmeyecek. Aksine İnegöl'deki fırınlara standart gelecek. Bunun sonunda da rekabet etme gücü artacak. Satış yeri olarak sadece halk ekmek büfeleri olacak. Diğer fırınlarımız ise marketlerde, bakkallarda ve kendi satış noktalarında bunu sunabilecekler. İBEFTAŞ'ta eskiden çalışan işçilerimizin hiç birini mağdur etmedik. Tamamı halk ekmekte çalışmaya devam ediyorlar. Bununla beraber 30 tane standart halk ekmek büfesi ortaya koyduk. İnegöl'ün günlük ekmek ihtiyacı 160 bin. Bizler sadece 8 bin üretip tabiri yerindeyse her ay zarar ediyorduk. Artık şimdi buradan kira gelirimiz olduğu gibi her ay belediye olarak da 6 bin civarında ekmek gelirimiz, Huzurevi ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılmış olacak. İnegöl'de 70 kuruşa ekmek satılıyor. Burada üretilen ekmekler 40 kuruşa satılacak. Tabi ki, bu fiyat politikamızla İstanbul'daki, Bursa'da ki, ekmek fabrikalarının halk ekmek olarak sunduğu standardı sunmuş oluyoruz" dedi.

İnegöl'e bundan sonra daha sık geleceğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Bursa 1'nci sıra Milletvekili Adayı Bülent Arınç, "Belediye Başkanımız Alinur Aktaş, 2 dönemdir İnegöl'ümüze güzel hizmetler yapıyor. Yaptığı çok hayırlı hizmetleri biliyorum. Takdir de ediyorum. İnegöl'de yaşayan binlerde insanımızın bir tüketici olarak sağlıklı gıda açısından kendisine sunulacak ekmeğe de, diğer gıda maddelerine de hemen ulaşması gerekir. Belediyenin yaptığı aynı zamanda bir tanzim görevidir. Aynı zamanda da bu rekabet ve kalite içerisinde İnegöl'de kaliteli ekmeğin satılması ve tüketilmesidir. Şüphesiz fırınlarımızın ve bu alanda iş yapan firmalarımızın da çalışmalarına devam etmesi gerekiyor. Ama burada da belediyenin zaten kanunen görevlerinden bir tanesi tüketici olan halkımızın sağlıklı, hijyenik, gıdaya da kavuşmasıdır. Umuyorum k, içeriye girip gördüğümüzde unlu mamullerde, farklı kalitede, lezzette inşallah ekmekler ve benzerleri üretilecek. Ucuz fiyatlarla halkımızın istifadesine sunulacaktır. Tüketici olarak hepimizi sevindiren bir konudur. Umuyorum ki, İnegöl halkı bundan fevkalade memnun olacaktır. Bir işletmenin belediyeye mali külfet yüklemeden Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilmiş olması fevkalade önemlidir. Halbuki, bu işi yapan firmanın da İstanbul’da çok güzel örneklerinin bulunduğunu ve o örneklerin en gelişmişini de İnegöl'de yaptığını biliyoruz. Değerli İnegöllüler bir seçim kampanyasının içerisindeyiz. İnegöl'e inşallah geçenlerde de uğraşmıştım. Bugünde geldim. İnşallah her zaman geleceğim. 12 Haziran seçimlerinden sonrada ömrümüz olursa hep beraber olacağız. İnegöl'ümüze yapılacak hizmetlerde, milletvekili arkadaşlarımla birlikte Başbakanımızın Başkanlığında en büyük hizmetlerin gelmesi için çalışacağız. Bir taraftan da yerel yönetimlerde Belediye Başkanlarımıza ve halkımıza hizmet sunan bütün kuruluşlarımıza da en büyük katkıyı sağlayacağız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile İnegöl Belediyesi Ekmek Fabrikası hizmete açıldı. Protokol üyeleri ile birlikte ekmek fabrikasının içerisini gezen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, fırından çıkan yeni ekmeği hem kendisi yedi hem de basın mensuplarına elleriyle ikram etti. Açılış nedeniyle 9 bin ekmek ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2011, 03:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER