Belediyenin Alanyurt EK Hizmet Binası Hizmete açıldı

Geçtiğimiz Cuma günü

Belediyenin Alanyurt EK Hizmet Binası Hizmete açıldı
Geçtiğimiz Cuma günü

“Böyle bir eseri İnegöl'e kazandırmak bizi mutlu ettiği gibi gurur da veriyor”

Geçtiğimiz Cuma günü bir dizi programlar için İnegöl'e gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Alanyurt'ta yapımına başlanan İnegöl Diş Hastanesinin temel atma törenin ardından, İnegöl Belediyesinin Alanyurt’a yönelik  hizmetlerini Alanyurt'un merkezinde devam ettirme amacıyla, Alanyurt Sağlık Ocağının üzerindeki alanda yaptırılan İnegöl Belediyesi Alanyurt Ek Hizmet binasının da açılışını yaptı. Arınç, Belediye Alanyurt Ek Hizmet binasının bahçesine fidan diktikten sonra, fidanı diktiğini ifade eden isimliği de, fidanın yanında bulunan kütüğe çaktı.

Dün saat 18.00'de düzenlenen açılış törenine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Valisi Şahabettin Harput, AK Parti Bursa Milletvekilleri Hüseyin Şahin, İsmet Su, Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Mustafa Öztürk, Önder Matlı, Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Bursa eski Milletvekili Sedat Kızılcıklı, AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İnegöl İlçe Başkanı Bülent Temelli, bazı ilçe yöneticileri İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri ile davetliler katıldı.

Törene katılan Arınç'a, Belediye Basın Halkla İlişkiler görevlisi tarafından birde çiçek takdim edildi.

HALKA HİZMET, HAKK'A HİZMETTİR

Törenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Alinur Aktaş,  "Genç ve dinamik nüfusu başta olmak üzere İnegöl çok zengin maddi ve manevi potansiyele sahip bir kenttir. Belediyemiz, 'İnsanı Yaşat ki, Devlet Yaşasın' felsefesinden hareketle, bütün politikalarının merkezine bireyi koymuştur. Yönetim anlayışımızda, buyurganlık bakımından iri ve hantal bir belediye değil, kaliteli hizmet üretme, işlevi ve etkinliği açısından güçlü bir belediye olmayı hedefledik. Biz, insana öncelik veren, 'Halka Hizmet, Hakka Hizmettir' düşüncesinde olan, dürüst, şeffaf ve adalet ilkesine bağlı, hizmetlerde kalite, nitelik ve kentsel estetiği gözeten bir anlayışa sahibiz. Tarihi değerleri koruma, kullanma dengesini kuran, yaşatarak koruyan, kent yönetimine katılımı sağlayan, bilgi edinme ve denetim hakkına saygılı, doğruluk ve yansızlık ilkelerine bağlı, güler yüzlü, kendini geliştiren ve üretken bir kadroyuz. Bundan 8 yıl önce bir hayal kurduk, bu hayali hedefe dönüştürdük, hedefi de plana ve projeye dönüştürerek kolları sıvadık. İnegöl'ü, insanımızın barış içinde bir arada yaşadıkları, yüksek kentsel standartlara sahip bir kent yapmak üzere yola çıktık. Hizmet üretiminde etkinlik, verimlilik ve birlikte yönetim, yani kentlilerin yönetime katılımı doğrultusunda tüm hizmet alanlarımızı yeniden şekillendirdik. Görevi devraldığımız günü bir 'sıfır başlangıç noktası' olarak tanımlayarak yerel yönetim öğelerini yeniden tasarladık. Dünya artık değişiyor. Değişen dünyayla beraber her şeyi güncelliyoruz. Eğitimden Sağlığa, Ulaşımdan Konuta, Spordan Teknolojiye, Tarihe, Kültür ve Turizme, Çevreden Sosyal Belediyeciliğe, hiçbir alanı ihmal etmeden, hiçbir bölgeyi dışlamadan, hiçbir kesime imtiyaz tanımadan, gecemizi gündüzümüze katarak, koştuk, koşturduk. MODEF gibi, Oylat gibi, Kent Müzesi gibi, Katı Atık Düzenli Depolama Sahası, Semt sahaları, Kapalı spor salonları, İnegöl AVM, Gençlik Merkezi, gibi ulusal alanda ses getiren, tarihi nitelikte projelere yoğunlaştığımız kadar, mahallelerimizin en ücra köşelerine kadar mikro hizmetleri de ötelemedik. İnegöl'ü geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçirirken vatandaşlarımızdan gelen tüm talepleri de dikkate almaktayız. Böyle bir eseri İnegöl'e kazandırmak bizi mutlu ettiği gibi gurur da veriyor. Bu binanın asıl sahipleri İnegöllülerdir" dedi.

BİNA 465 BİN LİRAYA MAL OLDU

İnsan onuruna yakışır şekilde, modern mimarisi ile ilçe belediyeleri arasında örnek gösterilecek yeni Ek Hizmet binasının, belediye hizmetlerinin modern ve fonksiyonel bir merkezde verilmesini sağlayacağını ifade eden Aktaş, "İnegöllülerin memnuniyetini esas alma gayesinde olan Belediyemizin, Alanyurt Bölgesine kazandırdığı bu yapı, ben inanıyorum ki, personelimizin performansını da artıracaktır. Alanyurt, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Belde statüsünden çıkarılarak 6 mahallesi ile İnegöl'e bağlandı. Yaklaşık 30 bin vatandaşımız burada ikamet etmektedir. Alanyurt, İnegöl'e bağlandığında 'Alanyurt'u yerinden yöneteceğiz, orada da Belediyemizin bir Hizmet Binası olacak' sözümüz üzerine, Alanyurt Belediyesini kullandığı mevcut eski binayı hemen tadilat ve tamirat çalışmasından geçirip, düzenlemeler yaparak kullanımını arttırdık. Ancak zaman içerisinde gördük ki, Alanyurt Bölgesinde oturan vatandaşların çoğu, şu an içinde bulunduğumuz Konutlar Bölgesinde ikamet ediyor. Yani daha fazla sayıda vatandaşımız bu üst bölgede yaşıyor. Biz de hemen meclis üyesi arkadaşlarımızla, partideki ve belediyedeki arkadaşlarımızla istişare ederek bu konuyu nasıl hallederiz noktasında değerlendirmeler yaptık. Ve nihayetinde Alanyurt bölgesinde İnegöl Belediyesi Ek Hizmet Binası inşaatına başladık. Bu yapılan yeni hizmet binamızı Alanyurt'un merkezi konumunda olan özellikle konutlar bölgesinde inşa etmeyi düşündük. 23 Mayıs 2011 tarihinde temelini attığımız modern Hizmet binamız, Alanyurt Yunus Emre mahallesindeki, Modakent sokakta, Sağlık Ocağının üzerindeki alanda konuşlandırıldı. Binamızın belediyemize maliyeti yaklaşık 465 bin TL'dir" diye konuştu.

ENGELLİLER UNUTULMADI

Binanın, engelli vatandaşları da düşünülerek tasarlandığının altını çizen Aktaş, "Asansörlü bir bina olup, zemin katında itfaiye istasyonu, zabıta birimi, tahsilat birimi, hizmet masası birimi yer alacaktır. 2. katında ise, bilgi kültür evi ve başkanlığa ait idari odalar bulunacaktır. 238 metrekare alanda 2 katlı binamız, hem modern bir çalışma ortamı, hem de vatandaşlara daha kaliteli hizmet sunacak bir mimari anlayışla tasarlandı. Bina, otopark, yeşil alanlar, yürüme yolları ve aydınlatmaları gibi çevre düzenlemeleriyle aynı zamanda yeni bir yaşam alanı olacak” şeklinde konuştu.

KISACA ALANYURT HİZMETLERİ

Başkan Aktaş, Alanyurt'a kazandırılan hizmetleri şöyle sıraladı, "Merkezi yönetim için Belediye Hizmet Binası Bilgi ve Kültür evi İtfaiye Noktası Polis Noktası için yer ve malzeme desteği, imar sorununun revize edilerek, İnegöl ile adaptasyonu, ulaşım keşmekeşliğine düzenleme ve dolmuş işletmelerinde kardeşlik projesi Otobüs ve durak sayısında artış Alanyurt-Yenişehir yolunun Karayolları ile birlikte genişletilmesi, yaya yolu ve yüksek aydınlatma ile yolun daha güvenli hale getirilmesi, Mezarlıklarda düzenleme, Afet evlerinin tapularının çıkartılması, Cami ve Sağlık Ocağı için arsa tahsisi, Su hatlarının bir çoğunun yenilenmesi (Daha önce gece yarılarına kadar ellerde bidon su gelsin diye beklemeye son verdik), Yeni kollektör hattı ile su baskınlarının önüne geçilmesi, Çok sayıda çocuk ve dinlenme parkı yapılması, Yolun ortasında kalan trafonun kaldırılması, Vahşi Çöp Alanının düzenlenmesi ve çöp dökülmemesi, Geri dönüşüm çalışmalarına site, işyeri ve evlerde başlama, Yunus Emre Spor Kompleksinin yapılması, Antrenman sahası yapılması, Arsa tahsisi yaparak Alanyurt bölgesinde olmayan halı sahanın kazandırılması, Ramazan Sokağı ve Festival başta olmak üzere kültür sanat etkinliklerinin Alanyurt'a taşınması, Fatih İlköğretim Okuluna Anasınıfı binası kazandırılması."

YAPILACAK OLAN HİZMETLER

Yapılanacak ve yapılmakta olan hizmetler konusunda da bilgi veren Aktaş, "Asri Kent Mezarlığı çalışması, Diş Hastanesine arsa tahsis, Cami ve Anaokulu için Yeni mahallede yer ayrılması, Yaya Çarşısı yapılması, Vahşi depolama sahasında (Alanyurt eski çöplüğü) 1 Ekim 2011 itibari ile rehabilitasyon çalışmalarına başlanması ve mesire alanı projesi, Alanyurt semt sahası, Taksi durağı, Pazaryeri karşısına dinlenme alanı gibi bir çok hizmetleri yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. İnsanımızın desteği ile hayır duası ile inşallah çok daha ileri seviyelere birlikte ulaşırız. Bütün bu hizmetlerin, eserlerin oluşmasına katkı koyan, emeği geçen herkesi yürekten tebrik ediyorum. İnegöl Belediyesi Alanyurt Ek Hizmet Binamızın İnegöl'ümüze ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

ÇOK BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANIMIZ VAR

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, "Bu gün İnegöl'de bir dizi programlar düzenlendi. 7 Milyon TL'ye mal olacak 40 ünitlik güzel bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizin temelini attık. Bunlar sizin içindir. Rahatsızlandığınız da herkesin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak, teknik donanıma sahip bir hastane yapıyoruz. Bir kaç ay önce 300 yataklı hastanemizin temelini attık. O da süratle devam ediyor. İnşallah şartnamesindeki tarihten daha önce bitirmeye de gayret edeceğiz. Bu güne kadar sağlık hizmetleri konusunda ne eksiğimiz varsa hepsini giderdik. Rabbim hepimize sağlıklı günler nasip etsin. Hayırlı uzun ömürler versin. Bir taraftan okullarımız eğitim alanlarımız, bir taraftan ulaşım yani yollarımız, bir taraftardan da hem sanayi de hem tarımda yeni gelişme içerisinde olan İnegöl'ümüze hizmet etmeye çalışıyoruz. Çok başarılı bir belediye başkanımız var. Belediye başkanımıza bu hizmetleri için teşekkür ediyorum. Eser ortada, hayırlı uğurlu olsun inşallah" dedi.

Konuşmalarından ardından kurdele kesimi yapılmasının ardından Arınç, ek hizmet binasının bahçesine birde fidan dikti. Arınç, fidan dikiminin ardından, fidanı diktiğini gösteren isimliği de fidanın hemen yanındaki kütüğe çaktı.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2012, 02:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER