CHP’DEN DOKTOR KRİZİNE ELEŞTİRİ

CHP’DEN DOKTOR KRİZİNE ELEŞTİRİ

CHP İnegöl İlçe Sekreteri Bengül Kavlan, devlet hastanesinde yaşanan doktor ve randevu kriziyle alakalı yetkililere seslenerek; “İnegöl’ü kaderine terk edemezsiniz” dedi.

İnegöl Devlet Hastanesinde yaşanan randevu ve doktor yetersizliğiyle ilgili CHP İlçe Sekreteri Bengül Kavlan eleştiride bulundu. Hükümetin en çok övündüğü hastanelerde sıra olmaması hususunu değerlendiren Kavlan; “Sıra yok çünkü vatandaş evde telefonuyla MHRS nöbeti tutuyor” dedi.

Kavlan, vatandaşların özel hastanelere mahkum edildiğini ve bu süreçte de maddi durumu kötü olanların sağlık hizmeti alamadığını belirtti.

DOKTOR DA YOK SIRA DA YOK

Bengül Kavlan’ın açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Mevcut hükümetin en çok övündüğü şeylerden biri artık hastanelerde sıra yok sözü. Oysa ki hastanede doktor yok. Hastalar hastanede sıra beklemiyor evde telefon başında MHRS sistemini düşürmek için sıra bekliyorlar. İnegöl Devlet Hastanesinde de sıra yok, çünkü hastalandığımızda gidebileceğimiz doktor yok, doğal olarak randevu de yok. Doktor olmayınca MHRS sisteminden  hastalara muayene için sırada yok.”

VATANDAŞ SIRA BULDUĞU DOKTORA MUAYENE OLMAYA ÇALIŞIYOR

“Bu durum özel hastanelere gün doğurdu. İnegöl Devlet Hastanesinde doktor olmadığı için randevu alamayan vatandaşlar, ücretini vererek özel hastanelerde tedavi olmak zorunda kalıyor. Tabi parası olanlar özel hastaneye gidebiliyor. Parsı olmayanlarda branşı olsada olmasa da bir doktora görüneyim şikayetimi anlatayım belki bir çare olur diye sıra bulduğu doktara muayene olmaya çalışıyor.”

DOKTORLAR İSTİFA EDİYOR

“İnegöl Devlet Hastanesinde günde 100 -150 hasta bakan doktorlar aşırı iş yüküne ve strese dayanamıyor bazı doktorlar istifa ederek İnegöl den ayrılıyor. Ortalama bir doktorun 40/50 arasında hasta bakması gerekirken doktorların İnegöl Devlet Hastanesinde bazı branşlarda doktor olmaması nedeniyle günde iki üç katı hasta bakmak zorunda kalıyor. İnegöl Devlet Hastanesinde yaşanılan bu sıkıntılar doktorların istifaları ile sonuçlanıyor bu da doktor sayısında düşüşü daha da artıyor. Bazı bölümlere doktor bulunmadığından tamamen kapanmış durumda. Takriben 300 yataklı İnegöl devlet hastanesi kaderine bırakılmış.”

BU ŞEHRİ KADERİNE TERK EDEMEZSİNİZ

“Eş dost ahbap ilişkileri ile bazı polikliniklerdeki hasta sayısının fazla olmasına neden oluyor. Bu durumda hastaların özellikle bazı doktorları tercih etmesine neden oluyor. İnegölmüzü yönetenlere sesleniyoruz bu şehri kaderine terk edemezsiniz. Bir an önce bu gidişata dur demek lazım. İnegöl'ün acilen plastik cerrahi  doktoruna ihtiyacı var. İnegöl'ün acilen kalp damar cerrahisinin güçlendirilmesine ihtiyacı var. İnegöl'ün acilen onkoloji bölümüne ve doktoruna ihtiyacı var. Bursa'daki onkoloji üzerine tedavi yapan hastanelerin hastalarımızın büyük bir kısmı İnegöl den demesine rağmen 2019 yılında doktor olmamasından dolayı kapatılmıştı. Oysa ki onkoloji bölümünün kapanması sonrası yüzlerce hasta mağdur oldu.”

İHRACAT FAZLASI VEREN ŞEHİR SAĞLIK HİZMETİ VEREMEYEN HASTANEYE SAHİP

“Özellikle bu üç sorun için epikriz raporu hazırlanıp Bursa da hasta garantili şehir hastanelerine sevk edilirken yollarda ölmek istemiyoruz. Bir şehir düşünün ithalat, ihracat fazlası vermiş birçok ilden fazla nüfusa sahip ve doktor yetersizliğinden dolayı sağlıklı hizmet veremeyen bir hastaneye sahip. İnegöl Devlet Hastanesinden hizmet almak istiyoruz bu vesileyle de İnegöllü hemşerilerimize söz veriyoruz, biz iktidar olunca bu sorunları çözeceğiz.”

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER