FESTİVAL COŞKUSU BAŞLADI

İnegöl Belediyesi tarafından bu yıl 31’incisi gerçekleştirilen olan Uluslararası Kültür Sanat Festivali kortej yürüyüşü ile başladı.

FESTİVAL COŞKUSU BAŞLADI

İnegöl Tarihi Mehter Takımı eşliğinden İnegöl AVM önünden başlayan yürüyüşe, protokolün yanı sıra katılan folklor ekipleri renk cümbüşü oluşturdu. 14 Temmuz’da başlayıp 21 Temmuz sona erecek festival kapsamında Mobilya Halk Danslarının yanı sıra ünlü sanatçıların sahne alacağı konserlerde olacak.

İnegöl Belediyesi tarafından bu yıl 31’incisi düzenlenen Uluslararası Kültür Sanat Festivali, büyük bir coşkuyla start aldı. 8 ülke ve 15 kültür derneğinin katılımı ile geçtiğimiz Cumartesi akşamı saat 21.00’da Hikmet Şahin Kültürparkı içerisinde bulunan Amfi Tiyatro’da başlayan gösterileri çok sayıda İnegöllü izledi.

ÇOK HEYECANLIYIZ

Saygı duruşu ve istiklal Marşının ardından galanın açış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Çok heyecanlıyız. Misafirlerimiz var. Kendi kültürleri ve yöresel kıyafetleriyle şehrimize geldiler. Her yıl gerçekleştirdiğimiz Kültür Sanat Festivallerini geliştirerek devam ediyoruz. Bu sene 31’incisini gerçekleştiriyoruz. Bu güzelliği bizlere yaşatan tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum. Şehrimizde 81 vilayetten, Balkanlardan, Kafkaslardan birçok vatandaşlarımız var. Allah’a hamdolsun ki huzur, hoşgörü, esenlik içerisinde mutlu bir şekilde yaşıyoruz. Katkısı ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Bugün yine farklı coğrafyalardan çok değerli misafirlerimiz var. Kuzey Osetya, Kazakistan, Kosova, Bosna Hersek, KKTC, Gürcistan, Makedonya, Kosta Rika’dan misafirlerimiz festivalimiz için İnegöl’ümüze geldiler. Bizleri onurlandırdıkları için teşekkür ediyorum. Kardeş Belediyelerimizden misafirlerimiz şehrimize gelmeye başlıyorlar. Tahtamukay Belediye Başkanımız aramızdalar, kendilerine teşekkür ediyorum. Kortej yürüyüşümüz ile birlikte coşkulu şenliğimize başladık. Gala gösterilerinin ilk akşam programının startını veriyoruz. Misafirlerimizin gösterilerini izleyeceğiz. Hizmeti geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu işin bir bütçesi var, bunun büyük bir bölümünü sponsorlarımız karşıladılar. Kültür Bakanlığımızın da destekleri var. Kendilerine de ayrıca teşekkür ediyorum. Biz bu festivalin tarihini 14 Temmuz-21 Temmuz olarak belirledik ancak 2016 yılında ülkemizde yaşanan bir hain darbe girişimi oldu. Bunun neticesinde 250 tane şehit verdik, gazilerimiz var. Geçtiğimiz günlerde İnegöl’de bulunan gazi kardeşimizi evinde ziyaret ettik. Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm milletimizin başı sağ olsun. Program akışlarını sosyal medya üzerinden paylaşıyoruz. Dolu dolu programlar icra edeceğiz. 15 Temmuz’u hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız. Bizleri kardeşliğim, birlikte olmanın sevinci, mutluluğu ve coşkusu ile baş başa bırakması, kültürlerin bir olduğu bir dünya olması dileğiyle iyi ki varsınız” dedi.

ASİL MİLLETİMİZİN KARARLI DURUŞU

Kaymakam Ali Akça ise, “Güzel bir programda bir aradayız. İnegöl Kültür ve Sanat Festivalinin bu sene 31’incisi kutlanıyor. Kortej yürüyüşünde ben de bulundum, AVM’den başladık Kültür Park’a kadar yürüdük. 15 Temmuz çok büyük bir ihanetti. Bu büyük ihanete karşı asil milletimizin kararlı duruşu ihanet şebekesini dizlerinin üzerine çökertti, yerle bir etti. O şehitlerimizden, gazilerimizden Allah razı olsun. Bu akşam görsel bir şölen olacak. Misafir ekiplere hoş geldiniz diyor, sizlere keyifli bir akşam diliyorum. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.

Konuşmaların ardından coşku başladı. Ahıska Türkleri Kültür Derneği, Bosna Hersek, Bal-Göç Kültür Derneği, Gürcistan, Bayburt Kültür Derneği, Makedonya, Ertuğrulgazi Kültür Derneği, Kazakistan, Kafkas Folklor ve Kültür Derneği, K.K.T.C., Kosova, Romanlar Kültür Derneği, Kosta Rika, Rumeli Kültür Derneği, Kuzey Osetya, Şavşat Kültür Derneği, Belediye Halk Dansları ekipleri sahne alarak, hünerlerini sergilediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER