Gezici Çanakkale Müzesi İnegöl’de

Çanakkale savaşında kullanılan tarihi eserlerin yer aldığı, Gaziler Vakfı 1915 Çanakkale Şehitlik Gezici Savaş Müzesi Otobüsü, İnegöl’de Atatürk Anıtı ile Saat Kulesi arasındaki alanda, İnegöl halkının izlenimine sunuldu.

Gezici Çanakkale Müzesi İnegöl’de

İnegöl Belediyesi tarafından sosyal sorumluluk projesi kapsamında, izlenime açılan otobüsteki tarihi eserlerin, 30 Nisan 2014 tarihine kadar izlenime açık kalacağı bildirildi.

Belediye Başkanı Alinur Aktaş, dün saat 11.00’de Çanakkale Şehitlik Gezici Savaş Müzesi Otobüsüne giderek, etkinlik hakkında basın açıklaması düzenledi.

Otobüste izlenime sunulan tarihi eserler hakkında bilgi aldıktan sonra bir basın açıklaması yapan Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Çanakkale ruhunu yaşatmak üzere hazırlanan bir sosyal sorumluluk projesi olan, Gaziler Vakfı 1915 Çanakkale Şehitlik Gezici Savaş Müzesi Otobüsü, Belediyemizin himayesinde 22-30 Nisan 2014 tarihleri arasında halkımızın ziyaretine açık olacak.  Çanakkale Savaşı’nın her detayı anlatılan Gezici Otobüste, Çanakkale Savaşında kullanılan Malzemeler, Tabancalar, Mermiler, Haritalar, Resimler ve Çanakkale’ye dair birçok materyalin yer aldığı eser sergilenmekte. 1915 yılındaki Çanakkale savaşlarından kalan tarihi parçalar ile oluşturulan bu serginin, Çanakkale’de yaşanan o ruhu anlatıp, yaşatırken bu ruhu yaşatmak için gezici müzede bulunan görevliler de anlatımları, bilgilendirmeleriyle destek vermekte. Ben ilçe halkımız tarafından, Çanakkale savaşları eserlerinin yer aldığı bu gezici müzenin çok büyük ilgi göreceğine eminim. Amacımız, tüm İnegöl’e Çanakkale ve Çanakkale'de yaşananları anlatabilmek. Tarihin buram buram koktuğu bu gezici sergiye tüm İnegöllüleri davet ediyorum” dedi.

1915 Çanakkale Savaşı'ndan kalan birbirinden değerli 70 bin parçadan oluşan eserlerin, 30 Nisan 2014 Çarşamba günü  akşamına kadar, 8 gün süreyle, Atatürk Anıtı ile Saat Kulesi arasındaki meydanda ücretsiz sergileneceğini kaydeden Başkan Alinur Aktaş,  “İlçemizdeki okullarda bu konuda gerekli duyurular yapıldı. Bu vesile ile özellikle öğrencilerin ücretsiz olarak Gezici Müzeyi gezebileceklerini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Ücretsiz olarak bu hizmeti veren, gezici otobüs müzesinden dolayı, proje sahibi Gaziler Vakfına, güzel projelerinden ve İnegöl’ü de programlarına dahil ettiklerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2014, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER