HOCAKÖY BARAJINDA ÇALIŞMALAR 2022’DE BAŞLAYACAK

HOCAKÖY BARAJINDA ÇALIŞMALAR 2022’DE BAŞLAYACAK

İnegöl’ün 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan yeniden ihalesi yapılan Hocaköy içme suyu barajı inşaatı kaldığı yerden devam edecek.

İnşaat çalışmalarının başlamasıyla birlikte, duraklamalar yaşanan barajda 2022 yılının başında yeniden iş makinelerinin sesleri gelmeye başlayacak.

AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel'in girişimleriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatlarıyla 15 Haziran 2021 tarihinde ihale edilen Hocaköy içme suyu barajı inşaatının tamamlama işi ihalesi Durmaz Yatırım İnş. A.Ş ve Pırlanta Taah. San. ve Tic. A.Ş  ortaklığına 164 milyon 248 bin 25 TL teklif  bedelle ihale edildi. Sözleşme bugün itibariyle imzalandı. Bu zamana kadar yüzde 37'lik kısmı tamamlanan barajın inşaatı kaldığı yerden hızla devam edecek.

Konuyla alakalı açıklama yapan Gürel, “İnegöl halkımız için önem arz eden içme suyu barajımızın tamamlanması elzemdi. Pandemi kapsamında alınan tasarruf tedbirleri nedeniyle 2020 de yatırım programına alınamayan ve yarım kalan projemizden Cumhurbaşkanımız ve Bakanımıza bahisle, desteklerini istedim. Sağ olsunlar talimat verdiler ve malumunuz İhalemiz Haziran ayında yapıldı. Çok sayıda ve çok güzel teklif dosyalarının verildiği ihalenin kesinleşme süreci tamamlandı ve inşaat tamamlama işi, 164.248.025 TL teklif bedeli üzerinden Durmaz yatırım inşaat A.Ş. Pırlanta Taah. İnş. San. ve  Tic. A.Ş. ortaklığına ihale edilmiş ve 3.12.2021 tarih itibariyle sözleşme imzalanmıştır. İnegöllü hemşerilerimizin, yılın 12 ayında kaynak suyu kullanmasını sağlayacak Hocaköy İçme Suyu Barajı, temelden 100 metre yüksekliğe sahip olarak kil çekirdekli kaya dolgu tipinde olacak. 3 milyon 530 bin metreküp gövde hacmine sahip Hocaköy Barajı ile İnegöl ilçe merkezine yıllık 28,3 milyon metreküp içme ve kullanma suyu sağlanacak.  Pandemi koşullarına, tasarruf tedbirlerine rağmen bu denli büyük bütçenin ayrılması, yatırımın devamı kararı, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Bakanımız Sayın Pakdemirli'nin İnegöl'e verdikleri değerin göstergesidir. Önemli bir hizmettir. 1200 gün içinde yapılması planlanmaktadır. Hayırlı olsun." dedi.

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER