İFTİRALARA FIRSAT VERMEYECEĞİZ

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş´ın Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi ile boşalan İnegöl Belediye Başkanlığı için AK Parti tarafından aday gösterilen Alper Taban, parti binasında düzenlenen basın toplantısında, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya tarafından kamuoyuna tanıtıldı.

İFTİRALARA FIRSAT VERMEYECEĞİZ

Belediye Başkanlığı seçiminin yapılacağı Belediye Meclisi toplantısı öncesinde, parti binasında düzenlenen basın toplantısına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, İl Başkanı Ayhan Salman, İlçe Başkanı Adem Demirel, Belediye Başkan Vekili Turgay Yel, belediye meclis üyeleri ile parti yöneticileri katıldı.

AK Parti İlçe Başkanı Adem Demirel´in kısa selamlama konuşmasının ardından AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın istifasıyla başlayan süreçte temayül, istişare ve mülakatlar neticesinde İnegöl Belediye Başkanımız Alinur Aktaş, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Aynı süreci İnegöl için de yaptık. Sonuç olarak Pazartesi akşamı Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle ve bugün yaptığımız grup toplantısı sonucunda adayımızı açıklıyoruz” dedi.

VATANDAŞIN TALEBİNE GÖRE SÜRECİ BAŞLATTIK

Bursa´da yaşanan patlamada yaşamını yitirenlere Allah´tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar dileyerek konuşmasına başlayan AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya ise, “İl Başkanımızın da ifade ettiği gibi Türkiye´de AK Parti yeni bir süreç başlattı ve bu süreci birlik ve beraberlik içerisinde olgunlaştırarak bu noktaya geldik. Büyükşehir Belediye Başkanlık ve İl Başkanlıklarımızda yapılan değişikliklerde, İlçe Belediye başkanlarımızda da bir süreç var. Bugün İnegöl´de bu kararın tecellisini vereceğiz. AK Parti niçin böyle bir şeye gerek duydu? 2019 Mart´ında bir yerel seçim bir de genel seçim yaşayacağız. Artık ülkede hükümet sistemiyle beraber birçok şey değişecek. Bunlardan biri, daha istikrarlı hükümetlerin kurulduğu, Türkiye´de koalisyonun bittiği bir döneme gireceğiz. Vatandaşlarımızın taleplerini bugünden alıyoruz. İstek ve arzularını bugünden aldık. AK Parti ailesi olarak 2019 Mart´ında yapılacak değişikliği bugünden gerçekleştiriyoruz. Hem seçilen hem de devam eden arkadaşlarımızla yeniden bir değerlendirmemiz olacak. AK Parti yenilikleri gerçekleştiren, ilkleri başaran bir parti. Büyükşehir Belediye ve belediyeler kanununu değiştirdik, büyükşehirlerin sayısını artırdık, küçük belde belediyeler daha iyi hizmet alsın diye onları kapattı. Bu sistemle ilgili çalışmalar halen sürüyor” dedi.

VATANDAŞLARIN DEĞİŞİM TALEBİNİ DİKKATE ALARAK SÜRECİ BAŞLATTIK

Kaya, “Bu çalışmaların temelinde vatandaşların talebi bulunuyor. Muhalefet partilerin bunu sağa sola çekmelerinin anlamı yok, gerekli açıklamalar yapıldı. Vatandaşların değişim talebini dikkate alarak süreci başlattık. Kurumlarımızın, şehirlerimizin, Belediye Başkanlarımızın hukukunu korumaya çalışıyoruz. Onların aileleri, çevreleri, yaşamlarına da dikkat etmek zorundayız. Her Belediye Başkanımızın partiyle olan üyelik münasebetiyle partimizin hukukunu korumaya çalışıyoruz. Bu sürece gelirken yapılan değerlendirmeleri neye dayanarak yaptık? AK Parti kendisine bağlı 884 Belediye Başkanını performansını her yıl ölçüyor, bütçe açıkları, borçlanmaları, personel harcamaları, yatırımları ne noktadadır, seçim vaatleri ne durumdadır onlara bakılıyor. Bin 399 arkadaşımızın her biri vaatlerde bulunuyor, seçimden sonra bu vaatler parti vaadine dönüşüyor. Her Belediye Başkanımızın halkın nezdindeki itibarlarına, kurumlarının itibarlarına bakıyoruz. İyi olanların muhafaza edilmesi, güzel örneklerin başka belediyelere aktarılması, eksiklerin de düzeltilmesini talep ediyoruz. Yaptığımız çalışmalar budur. Bana partini söyle sana hükümetin ne yapacağını söyleyeyim derler. Hiçbir Belediye Başkanımız ‘bana merkezden gönderilen payda adaletli davranmadılar´ diyemez.  Türkiye´deki her Belediye Başkanının aldığı kaynak eşittir. 2002´de 3 milyar dolar merkezden yerele kaynak aktarılırken 2016´da 18 milyar dolar aktarılmış. Bizim yerel yönetimlere bakışımız budur. Türkiye şehirleri güçlü olursa daha iyi bir noktaya gelir. Ülkelerin yarıştığı bir dünyadan şehirlerin yarıştığı bir dünyaya dönüştük. İstanbul´un Roma ile İzmir´in Bağdat ile rekabeti var. Bu şehirlerin iyi yönetilmesi bizim için önemlidir” dedi.

İFTİRALARA FIRSAT VERMEYECEĞİZ

Belediyelerin idari denetimlerini İçişleri Bakanlığının yaptığını ifade eden Kaya, “Biz değerlendirmeleri yaparken kurumsal performanslarına, başkanların, şehirlerin ve partinin hukukuna dikkat ettik. Seçimle gelen seçimle gider deniyor, niye hükümete ikide bir gensoru veriyorsunuz, Türkiye´deki yatırımlar azaldı-çoğaldı diyorsunuz? Çünkü hükümeti sorgulamak zorundasınız. Biz buna saygı gösteriyoruz. Aynı şeyler belediyeler için de geçerli. 1930´dan bugüne belediyelerin idari denetimlerini İçişleri yapıyor. Belediye Meclis Üyelerimiz, Belediye Başkanımızı ya faaliyet raporuyla ya soru sorarak ya da gensoru ile denetim görevini yerine getiriyor. Aynı zamanda bir parti mensubu olmaları hasebi ile Belediye Başkanlarımız siyasi olarak partinin değerlendirilmesine tabi tutulurlar. Parti bunları yapmazsa 5 yıl sonunda halk gerekeni yapar. Bu çalışmayı yaparken dedikoduların merkezine Belediye Başkanlarını alarak onların yıpranmalarına izin vermedik. Kaset ve komplolarla Belediye Başkanı değiştirilmesine asla müsaade etmeyiz. Kumpaslara, iftiralara fırsat vermeyiz” diye konuştu.

ADAYIMIZ ALPER TABAN

Kaya, “Biz buradaki temayül yoklamasını yaptık, partimiz mensupları katıldılar. 2 arkadaşımız hakkında kanaat oluştu. Bu arkadaşlarımız partimizin üst kurullarına sunuldu. Cumhurbaşkanımıza danıştılar. Bu değerlendirme sonunda da İnegöl´de Belediye Meclis Üyemiz ve Belediye Başkan Yardımcımız Alper Taban´ın İnegöl Belediye Başkanlığına aday olmasına karar verildi. Alper kardeşimiz İnegöl´ün çocuğu, İnegöl´e güzel hizmetler sunacaktır. Cenab-ı Hakk kendisine hayırlı çalışmalar nasip eylesin. Seçimimiz İnegöl için hayırlı olsun. El birliği ile İnegöl´de daha güçlü ve hızlı hizmetler gerçekleştireceklerdir. AK Parti´ye her alanda sahip çıkan İnegöl´ü seviyoruz. İnegöllülere güzel hizmetler sunmanızı temenni ediyorum” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER