İMAR BARIŞI PROJEYE AYKIRI OLAN TÜM YAPILARI KAPSIYOR

Geçtiğimiz günlerde TBMM genel kurulunda yapılan oylama ile kanunlaşan imar barışını değerlendiren İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, “Türkiye’nin uzun dönemden beri problem olan ruhsatsız ya da ruhsatlı olup projeye aykırı olan tüm yapıları kapsıyor” dedi.

İMAR BARIŞI PROJEYE AYKIRI OLAN TÜM YAPILARI KAPSIYOR

13 MİLYON YAPIYI İLGİLENDİRİYOR

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşan imar barışının yaklaşık 13 milyon yapıyı ilgilendirdiğini belirten Başkan Yusuf Şehitoğlu, “Bu noktada özellikle Türkiye’nin uzun dönemden beri problem olan ruhsatsız ya da ruhsatlı olup projeye aykırı olan tüm yapıları kapsıyor. 31 Aralık 2017 öncesinde yapılmış yapıları kapsamaktadır. Sadece konut olmamakla birlikte ticari yapılar da yararlanabilecektir. Başvurular 2018 yılı sonuna kadar alınacaktır. C-15 beton kullanımı altı depreme dayanıksız binalar imar barışından yararlanamayacaktır. Süreç için kişi ya da kurumların Çevre Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvurması gerekecektir. Ayrıca yoğunluk olması durumunda bazı kurumlara ilave yetki verilmesi gerekebilecektir. Başvuru sonrasında Yapı Kayıt Belgesi verilecek ve böylece problemli tüm binalar kayıt altına alınacaktır. Yapı kayıt belgesini alanlar Kat Mülkiyetine Geçiş Belgesi ile yapının mülkiyetini alabileceklerdir. Yapı Kayıt Belgesi ile yapı kentsel dönüşüme girene kadar ya da binanın ömrü kadar geçerli olacaktır. Kat mülkiyeti için kayıt belgesinin 2 katı kadar bedel alınacak” diye konuştu.

BÖLGELERE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREİLECEKTİR

Sürecin kişi ya da kurumlara maliyetlerini de değerlendiren Şehitoğlu, “Yapı kayıt belgesi için yer değerinin yüzde 3 kadar ücret tahsil edilecektir. Bu bedeller metrekare değer üzerinden tespit edilecek olup bölgelere göre değişiklik gösterebilecektir. Zaten rayiç bedeller şehirlerin bölgelerine göre değişiklik göstermektedir. Bunun dışında örneğin çatı katında 20 metre kare yasal 40 metre kare kaçak yapı olduğunu düşünelim. Yetkili mühendislik bürosu ve yapı denetimler vasıtasıyla çizilecek proje ile sürece başvuru yapılabilecektir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER