İMYO ve Leta Sandalye İşbirliği İle Düzenleniyor

Uludağ Üniversitesi

İMYO ve Leta Sandalye İşbirliği İle Düzenleniyor
Uludağ Üniversitesi

“Ulusal Ahşap Sandalye Tasarım Yarışması”nın Başvuruları Başladı
Uludağ Üniversitesi  İnegöl Meslek Yüksekokulu (İMYO) ve İnegöl’de faaliyette bulunan Leta Sandalye firması işbirliği ile 'Ulusal Ahşap Sandalye Tasarım Yarışması' düzenlendiği bildirildi.
Dün saat 16.00'da İMYO sergi salonunda Sandalye Yarışmasının duyurusu yapıldı. Toplantıya İMYO Müdürü Prof. Dr. Hikmet Sami Yıldırımhan, Mobilya Dekorasyon Programı Başkanı Öğretim Görevlisi Mustafa Kastan, Leta Sandalye Firmasının sahibi Levent Özcan ile Mobilya Dekorasyon Programı öğrencileri katıldı.
Ulusal tasarım yarışması hakkında bilgi veren Mobilya Dekorasyon Programı Başkanı Öğretim Görevlisi Mustafa Kastan, "Günlük yaşamda kullandığımız modern ahşap sandalyenin, yaşam tarzına ve koşullara uygunluk ilkeleri çerçevesinde, yeni ürün kullanım senaryolarının, yeni tasarım kavram ve ilkeleri ile yeni ürünlerin ortaya konmasıdır. Bu amaçla oturma gurubu mobilyalarından biri olan sandalyenin, günümüzde ve gelecekteki yeni konseptlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak, İnegöl mobilya endüstrisinin tasarım kalitesini ve çağdaş İnegöl mobilya tasarımını simgeleyen ürün kimliğini desteklemek, geleceğin tasarımcı adaylarının, başta İnegöl olmak üzere diğer il ve ilçelerdeki mobilya sektörüyle buluşmasını sağlamak ve bu alandaki başarılı tasarımları ödüllendirmektir. İnegöl'de faaliyette bulunan işletmeler mobilya imalatında kullanılan hammadde, yarı mamul madde ve diğer yardımcı ürünleri kolay temin edebilmesi, Mobilya üretimi kurumsallaşma, markalaşma, pazar, lojistik, ihracat ve fuarlar nedeni ile ürün inovasyonu konularında yaşamış olduğu yarış neticesinde tasarım ve Ar-Ge konularında yoğun bir elaman açığı ortaya çıktığı görülmektedir. Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksekokulu Mobilya ve Dekorasyon Programı olarak, 2006 yılında başlatmış olduğumuz Mobilya Tasarım Yarışması 2010 yılında profesyonelce yapılmak istenmiş fakat daha sonra yapılmaktan vazgeçilmiş olduğundan dolayı bu yıl Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde Leta Sandalye ile ortaklaşa Modern Ahşap Sandalye Tasarım Yarışması yapmak üzere start verilmiştir. Yarışmaya katılmak isteyen yarışmacılar, katılım şartları ve katılım formunu okulumuzdan veya Leta Sandalye web sayfasından indirerek temin edebilirler" dedi.
BAŞVURULAR 29 HAZİRAN'DA SON BULACAK
Yarışmanın 30 Mart itibariyle start aldığını ifade eden Kastan, başvuruların 29 Haziran 2012 tarihinde son bulacağını, yarışma sonuçlarının ise 2012 Ağustos ayı içerisinde açıklanacağını kaydetti.
ŞAMPİYONA 3 BİN LİRA ÖDÜL
Yarışmada derece alanların ödüllendirileceğini belirten Kastan, birinciye 3 bin lira, ikinciye 2 bin lira, üçüncüye bin lira, mansiyona ise 500 lira ödül verileceğini söyledi.
DERECE ALAN ÜRÜNÜN SERİ ÜRETİMİ YAPILACAK
Derece alan ürünün Leta Sandalye firması tarafından seri üretiminin yapılacağının altını çizen Kastan, birinci olan ürünün 2012 Ekim ayında yapılacak olan MODEF EXPO ve 2013 İMOB fuarında sergileneceğini de sözlerine ekledi.
BU YARIŞMA İNEGÖL'E KATKI SAĞLAYACAKTIR
İMYO Müdürü Prof. Dr. Hikmet Sami Yıldırımhan ise, "Meslek Yüksekokulu olarak temel felsefemiz, İnegöl'e ve İnegöllü sanayicilere katkı sağlamaktır. Bu yönde yapılacak her türlü çalışmaya da destek vermeye hazırız. Bu amaçla, okulumuzun mobilya dekorasyon bölümündeki arkadaşlarımız bir çalışma başlatmışlar. Leta Sandalye de buna destek vermiş. Bu yarışmadan İnegöl'ün kazançlı çıkacağını düşünüyoruz. İnsanların zihinlerinde fikir jimnastiği oluşturmayı, iç yapılarındaki tasarım özelliklerini ortaya çıkarmayı hedefleyen bu tür çalışmaları destekliyoruz. Bu yarışmanın hem İnegöl'e fayda sağlayacağını hem de gençlerimizin önünü açarak, onlara yön vereceğini düşünüyoruz. Destek olan firma sahibine de teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
Leta Sandalye Firması sahibi Levent Özcan’da, firma olarak Meslek Yüksekokulu ile yapılan bu yarışmanın  ilk adım olduğunu belirterek, "Bundan sonra inşallah farklı ve büyük projelerde beraber oluruz. Okulumuzun bu yöndeki deneyimini, sektörümüzdeki projelere kazandırmak isteriz. Bizlere destek veren Meslek Yüksekokulumuzun yönetimine teşekkür ediyoruz" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2012, 02:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER