İNEGÖL 15 BİN 500 SURİYELİYE KUCAK AÇTI

Suriye´de yaşanan iç savaş nedeniyle vatan topraklarını terk edip, ülkemize sığınarak burada yaşamlarını sürdüren 3 milyon 424 bin 237 Suriyeli vatandaştan 15 bin 500´ü İnegöl´de yaşıyor.

 İNEGÖL 15 BİN 500 SURİYELİYE KUCAK AÇTI

Kafkaslardan, Balkanlardan ve Türkiye´nin 81 ilinden gelen vatandaşların oluşturduğu renkli bir çiçek bahçesi olarak adlandırılan İnegöl´e, savaştan kaçıp gelen Suriyeliler de uyum sağladı. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, Türkiye´de 3 milyon 424 bin 237 Suriyeli yaşarken, bunlardan 15 bin 500´ü İnegöl´de yaşıyor.

İnegöl´de ikamet eden Suriyelilerin İnegöl Kaymakamlığı öncülüğünde topluma kanalize olmalarını sağlama noktasında çalışmalar yapılırken, İnegöl Kaymakamı Ali Akça, İnegöl´e gelen Suriyelilerin topluma uyumunu sağlamak amacıyla kurum ve kuruluşların önemli çalışmalar yaptığını ifade etti.

HER ŞEYİN İYİ OLDUĞU YER CENNETTİR

Konuyla alakalı düşüncelerini aldığımız İnegöl Kaymakamı Ali Akça, “Daha önceden Suriyeli misafirlerimizin kayıtlarını emniyetimiz yapıyordu. Artık Valilik Göç İdaresi tarafından bu kayıt çalışmaları yapılıyor. İnegöl´e gelen Suriyeli misafirlerimizin insanlık dramını ortadan kaldıracak bir sistem kurduk. Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve STK´lar anlamında sahip çıkılmalar oldu. İnsanımız mağdur olanı kucaklar ve sahip çıkar. Kimisi kendi işyerini açtı, kimisi sanayimizde çalışmaya başladılar. Belediye üzerinden de destek sağlandı. İHMED derneğimiz aracılığıyla da destek sağlandı. Çocukları da Milli Eğitim Müdürlüğümüz kanalıyla, eğitim hayatına dahil edildiler. Türkçe öğrenmeye yönelik Halk Eğitim Merkezi ve Belediye tarafından açılan kurslarda oldu. Uyumsuzluk gözükmüyor. Olması gerekende budur. Biz insanlara, insan olarak bakarız. Elbette ufak tefek sıkıntılar yaşanabilir, her şeyin iyi olduğu yerin adı dünya değil, her şeyin iyi olduğu yer Cennettir. Bizim amacımız da bulunduğumuz yeri cennete çevirmek için çalışmalar yapmaktır” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2018, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER