İNEGÖL'DE MEZAR TAŞININ ÜSTÜNE KUŞ YUVASI

İNEGÖL'DE MEZAR TAŞININ ÜSTÜNE KUŞ YUVASI

Alanyurt bölgesinde bulunan ve İnegöl’ün yeni mezarlığı olan mezarlıkta bir mezar üzerinde bulunan kuş kafesi dikkat çekiyor.
Merhamet üzerine kurulan medeniyetimizin örneklerinden olan camilerin, hatta evlerin duvarlarında küçücük ama ihtişamlı kuş evlerinin bir örneği ise İnegöl’de bulunan bir mezarda dikkat çekiyor.

Merhumun ailesi tarafından yaptırıldığı tahmin edilen kuş evinde, mezar taşının hemen üstünde yapıldı. Duyarlı bir vatandaş tarafından yaptırılan kuş yuvasının içine düzenli olarak yem bırakılmakta.


OSMANLI FELSEFESİ
Osmanlı döneminde, sokak köpeklerinin yiyecek bulması, sıcak günlerde kuşların su içmesi, kanadı kırık leyleklerin tedavisi, dağda aç kalan kurtlara et verilmesi, yaralı atların iyileştirilmesi için vakıflar kurmuşlar. Çeşmelere hayvanlar su alsın diye yalak yaptıkları gibi, mezarların üzerine kuşların su içmesi için küçük tekneler yerleştirmişler. Cami, medrese, saray gibi binaların güneş alan ve rüzgar vurmayan cephelerinde, insanların ulaşamayacağı yükseklikte kuş evleri, “âşiyânlar” yapmışlar.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner45