İNEGÖL GENÇLİK MERKEZİ KAPILARINI AÇTI

İnegöl´e bağlı Baykoca Mahallesi TOKİ Konutları bölgesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 970 bin TL bedelle ihale edilerek yapımına

İNEGÖL GENÇLİK MERKEZİ KAPILARINI AÇTI

2013 yılında başlanan ve 2015 Mayıs ayında inşaatı bitirilerek geçici kabulü yapılan İnegöl Gençlik Merkezi, İnegöl Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile planlanan kurs faaliyetlerine başladı.

2014 Nisan ayında Bursa Valiliğinin emri ve İnegöl Kaymakamlığının onayı ile faaliyetlerine İnegöl Kapalı Spor Salonundaki dersliklerde faaliyetlerine başlamış olan İnegöl Gençlik Merkezi bundan böyle Baykoca Mahallesindeki kendi binasında ve irtibat bürosu olarak yine Kapalı Spor salonundaki bürosunda hizmet vermeye devam edecek.

Daha önce kurs başvuruları alınan 500 civarındaki kursiyerin bilgilendirmesi ve kurs başlangıç töreni için İnegöl İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Yusuf Şevki Yücel ve İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir, kursiyer öğrenciler ve velilerinin katıldığı açılış programında, katılımcılar bilgilendirildi.

İnegöl İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Yusuf Şevki Yücel, “İnegöl Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ile İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında hazırlanan protokol gereği, İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü İnegöl Baykoca Mahallesinde 2015 yılı Mayıs ayında inşaatı tamamlanarak açılan İnegöl Gençlik Merkezi binasında 12-29 yaş arası gençler ağırlıklı olmak üzere mahalle sakinlerine yönelik kursların bu gün startını veriyoruz. Henüz resmi açılışı yapılmamış olup, binasının geçici kabulü yapılmış olan Gençlik Merkezimiz, Kaymakamlık onayı ile faaliyetlerine başlamış bulunmakta, gençlerin boş zamanlarını değerlendirmelerine, milli- manevi ve kültürel değerler yönünden gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla İnegöl Halk Eğitim Merkezi ile hazırladığımız protokolle binamızda değişik branşlarda kurslar için başvuruları aldık. Kur´an-ı Kerim, Osmanlıca, Gitar, Bağlama, Resim, Satranç, Folklor, Fitness, Okçuluk ve Tiyatro kursları için çok yoğun bir katılım oldu. 500´ün üzerinde kişinin başvurusu, öğretmen-öğretici durumu da göz önüne alınarak değerlendirilecek. Bugün ki bilgilendirme toplantısından sonra faaliyete başlayacak olan kurslarımız değişik devreler ve kurlar halinde yıl boyunca bundan böyle özellikle TOKİ konutları ve Akhisar bölgesindeki vatandaşlarımız olmak üzere İnegöl halkı ve gençlerine hizmet vermeye devam edecektir. İnegöl Gençlik Merkezinde 1 bilgisayar sınıfı, 1 kütüphane, 2 derslik, 1 konferans salonu, 1 müzik sınıfı, 1 resim ve görsel sanatları salonu, 1 folklor ve sahne sanatları salonu, 1 zeka oyunları sınıfı, 1 kantin bulunmakta, tüm tefrişatı ve donatımıyla birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı ve İl Müdürlüğünce ihalesi yapılarak 3 yıl içinde tamamlanmış hizmete sunulmuştur” dedi.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Binanın dış çevre düzenlemesi yol ve asfalt çalışmasının İnegöl Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesince hazırlanmış olup, bu tesisin İnegöl´e kazandırılmasında büyük emeği olan Milletvekili Hüseyin Şahin´e, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Doç.Dr. Süleyman Şahin´e, İnegöl Kaymakamı Ali Akça´ya, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve ekibine teşekkür eden Müdür Yücel, “Bugün 1 Sportif Eğitim Uzmanı, 2 Gençlik Lideri ve 1 Hizmetli personeli ile faaliyete geçirdiğimiz Gençlik Merkezinde gençler, gençlik kampları, geziler ve diğer ulusal projelerin yanında İnegöl ölçeğinde hazırladığımız ve hazırlayacağımız projelerde aktif rol alacağı gibi kurs, seminer ve sosyal faaliyetlerden de yararlanacaklar. Kitap okumak, ders çalışmak, internetten yararlanmak ya da bilgi almak amacıyla hafta içi ve hafta sonu Gençlik Merkezimizden hizmet alacaklardır. İleride İnegöl Belediyesi ve diğer kurumlarla işbirliği protokolleri yaparak, İnegöl Gençlik Merkezinin bir yaşam alanı, bir cazibe merkezi olmasını sağlayacağız. İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü nezdinde İnegöl Halk Eğitim Müdürlüğüne her konuda olduğu gibi, bu tesisin halkın hizmetine yoğun bir katılımla ve verimli bir şekilde sunulması hususunda katkılarından dolayı teşekkür ediyor, tüm İnegöl halkının bu tesisten yararlanması, bu esnada azami titizlikle bina ve demirbaşın korunması için duyarlı olması için davet ediyorum” diye konuştu.

Müdür Yusuf Şevki Yüce, “Kâinat boşluk kabul etmez” diyor Einshtein. Sizin boşluk bıraktınız her alan başka bir şeylerle dolacaktır. Bu manada çocuk ve gençlerimizin milli, manevi, kültürel değerlerle donatılması, kendilerine ve memleketlerine faydalı insanlar olmaları, bu ve benzeri merkezlerde alacakları eğitimler ve kurslarla olacaktır. Bu nedenle değerli velilerimizin çocuklarını merkezimize yönlendirmelerini, bizzat takip etmelerini, merkezin geliştirilmesi için katkı sağlamalarını rica ediyor, bu gün burada bulunan tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir ise, “Türkiye´nin en kapsamlı ve en büyük Halk Eğitim Merkezi binası İnegöl´de. Orada şu anda 60´ın üzerinde kurs faal durumdadır. Ancak bu hizmet Baykoca Mahallesindeki siz değerli vatandaşlarımıza uzak kalıyor. Bu nedenle bu Gençlik Merkezimizin açılması Halk Eğitim Merkezi imkânlarının bu binada sizlere rahatlıkla ulaşmasına vesile olacak. Biz aramızda yaptığımız protokolün gereği olarak bundan böyle Gençlik Merkezimize elimizdeki bütün imkânları seferber edeceğiz. Sizin talep edeceğiniz her türlü kursu, eğitmenini bulduğumuz takdirde açmamız mümkün. Çocuklarımız, gençlerimiz burada hem keyifli günler geçirecek, hem de yeteneklerini geliştirme imkanı bulacak. Kursların sonunda alacakları sertifikalar ise, Türkiye´de tek resmi geçerliliği olan kurs sertifikası olacağından ileriki hayatlarında da kullanılabilecektir. İnanın böyle bir merkez birçok ilde yoktur. Bu manada ben de emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu merkezin İnegöl´ümüze kazandırılmasında emeği geçen başta Milletvekilimiz olmak üzere tüm siyasilerimize, Belediye Başkanımıza ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürümüze ve tüm çalışanlarına ben de teşekkür ediyorum, bu merkezin hayırlı işlere vesile olmasını diliyorum” dedi.

İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir, İnegöl Gençlik Hizmetleri ve Spor ilçe Müdürü Yusuf Şevki Yücel, Tesisler şefi Osman Gümüş, Sportif Eğitim Uzmanı Mehmet Akal, Gençlik Merkezinde görevli Sportif Eğitim uzmanı Rıfat Kurban, Gençlik Liderleri Şule Dede, Gözde Atman ve hizmet elemanı Oktay Yıldırım, bilgilendirme toplantısına katılan öğrenci ve velilerle birlikte merkezi gezdiler.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER