İNEGÖL´ÜN GÖZÜ ASYA´DA

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği´nin (İMOS) öncülüğünde düzenlenen “İnegöl Dünya ile Buluşuyor” projesi kapsamında İnegöl´e gelen Asya kıtasındaki 20 ülkenin Büyükelçilerinin katılımı ile gala yemeği düzenlendi. İnegöl Kent Müzesi ile Mobilya ve Ağaç Sanayi Müzesini gezen Büyükelçiler, müzelere hayran kaldı.

İNEGÖL´ÜN GÖZÜ ASYA´DA

İNEGÖL´Ü TÜRKİYE´NİN MOBİLYA MERKEZİ YAPTIK

İMOS tarafından bu yıl 3´ncüsü düzenlenen “İnegöl Dünya ile Buluşuyor” programının galası yapıldı. Marrion Otel´de düzenlenen programda konuşan İMOS Başkanı Yavuz Uğurdağ, “3´üncüsünü gerçekleştirdiğimiz İnegöl Dünya İle Buluşuyor programına katılan herkese teşekkür ediyorum. İnegöl mobilya şehri, mobilya üretim merkezi, mobilya ihracat merkezi, mobilya tasarım merkezi ve İnegöl bir asra yakındır Türkiye mobilya sektörüne ciddi katkı sağlayan bir merkezdir. Bugün sizlere, Belediyemizin Kent Müzesini ve Mobilya Müzesini ziyaretinde İnegöl´ün yıllar önce başlayan mobilya serüvenini tanıtmış olduk. Bizler iki yıl önce başlattığımız İnegöl Dünya İle Buluşuyor programının 3´üncüsünü siz saygıdeğer Asya kıtası temsilcilerimizle devam ettiriyoruz. İnegöl, Türkiye mobilya üretiminin yüzde 40´ını karşılıyor. İnegöl mobilya sektörü, Türkiye mobilya ihracatının yüzde 15´ini karşılıyor. Bu bağlamda son yıllarda teknolojik yatırımları tamamlayarak, üretim alanlarını büyüterek ve tasarıma, kaliteye ciddi önem vererek İnegöl´ü gerçek anlamda Türkiye´nin mobilya merkezi yaptık” dedi.

AT ARABASI TEKERLEĞİNDEN BAŞLAYARAK BU KONUMA GELDİK

Başkan Yavuz Uğurdağ, “Yıllardan beri İnegöl mobilyacıları çeşitli ülke ve kıtalara ihracat gerçekleştiriyor. Bu ihracatlar son yıllarda ciddi şekilde büyüyerek devam ediyor. Komşu ülkelerimiz başta olmak üzere dünyanın her kıtasına ihracat yapıyoruz. Bu kapsamda sizleri İnegöl´e davet ettik. Amacımız, siz saygıdeğer temsilcilere İnegöl şehrimizi ve İnegöl mobilya sektörünü birebir gezerek, görerek tanıtmaktır. Bizler sizin temsil etmiş olduğunuz ülkelere ihracat yapan bir şehir ve sektörüz. Asya kıtasında temsil ettiğiniz ülkelerde bu ihracatı artırmak istiyoruz. Bu bağlamda hem sizin firmalarınıza İnegöl´ü tanıtmak hem de İnegöl´deki firmalara sizin firmalarınızı tanıtmak istiyoruz. Bu şehirde nasıl mobilya üretiliyor, hangi tarzda mobilya üretiliyor görmelisiniz, tanımalısınız ki ülkenizin mobilya sektörü 40 bin istihdam sağlıyor. Bu şehrin nüfusunun yüzde 80´i sosyal ve ekonomik hayatını mobilya sektöründen karşılıyor. Bizler hazeran sandalyeden, at arabası tekerleğinden başlayarak bu konuma geldik. Bizler, işimizi şuan içinde bulunduğumuz sektörü hem çalışarak hem okuyarak hem de eğitim alarak yönetmeye ve üretmeye çalışıyoruz. Bizlerin ilk ustalara dedelerimiz, babalarımızdır. Bizlerde işimize devam ediyoruz. Bunun bize çok büyük katkısı var. Bizler bu işleri yaparken, bir kültürün içinden geliyoruz. İnegöl mobilya sanayicileri işlerini bir kültüre sahip olarak devam ettiriyorlar. Bu kültür hem bizim yönetim şeklimize hem müşterilerimizle ilişkilerimize yansıyor. Yarınki programımızda mobilya AVM´mizi gezeceğiz, sonrasında Çilek mobilyayı ziyaret edeceğiz. Bu programda İnegöl´de üretilen ürünleri birebir görme fırsatı yakalayacaksınız” dedi.

KALİTELİ ÜRETİM YAPMAYA ÇALIŞAN BİR ŞEHİRİZ

Uğurdağ, “İMOS olarak şehrimizin ana sektörünü tanıtmak, sizlere duyurmak anlamında bu programları gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte özellikle İnegöl´de üretim yapan, ihracat yapan ve yapmaya çalışan firmalarımızın da destekçisiyiz, arkalarındayız. Herhangi bir problem yaşandığında sizin firmalarınızın İnegöl´de gerçek anlamda bir muhatabı vardır. Bizler sorun çıktığında çözmek adına görev yapıyoruz. Çünkü sonuç itibariyle bir şehri temsil ediyoruz ve şehir komple bir mobilya şehri… İnegöl mobilyası markası adı altında üretim yapan bir şehir… Sizin şehrinizdeki firmalarla alışverişe başladığımızda biliniz ki firmalarımızın arkasında duran bir dernek her zaman vardır. Son yıllarda İnegöl´de üretilen mobilyanın dünya standartlarında bir tasarıma sahiptir. Son yıllarda teknoloji atağımızla birlikte çok ciddi bir şekilde kalitemizi de artırarak gerek hammaddemizde gerek üretimden başlayarak ambalaj sisteminden sevkiyata kadar kaliteli üretim yapan bir şehirdesiniz. Kaliteli üretim yapmaya çalışan bir şehiriz. Bunları sizlerle birlikte bugün ve yarın göreceğiz, etüt edeceğiz, değerlendireceğiz. Programımıza katılanlara çok teşekkür ediyorum. Sizleri ağırlamaktan son derece memnunuz. İnşallah bundan sonraki sürecimizi de ikili iş görüşmelerimizle gerek sizin ülkelerinizde gerekse Türkiye´de geliştirmek ve ilerletmek düşüncesindeyiz. Bu düşüncemizi programdan sonra da geliştirmek istiyoruz. Projenin hayata geçmesinde birçok destekçimiz var. İnegöl´de yılda 2 kere fuar organize ediyoruz. Bu organizasyonu sağlayan MODEF şirketimiz, bu gecemizin sponsorlarından bir tanesi. İnegöllü bir sanayicimizin temsil ettiği İstanbul İhracatçı Birlikleri gecemizin sponsorlarından. İki kuruma da ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

12´NCİ SIRAYA YÜKSELTTİK

İstanbul Mobilya, Kâğıt, Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç ise, “Mobilya başkenti olan İnegöl´de sizlerle buluşmaktan dolayı son derece mutluyum. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederim. Birlik olarak Türkiye´nin mobilya sektörünü temsil eden en önemli kurumlardan biriyiz. Son 15 yılda Türkiye mobilya sektörü kalitede, tasarımla, yenilikle her yönüyle 10 kata kadar çıktı. Tabi burada dış dünya ile ilişkilerin gelişmesi çok önemli. İhracatta 300 milyon dolarlardan bugün 2 milyar 700 milyon dolarlara çıktık. Dünya mobilya ihracat sıralamasında da 23´üncü sıradan 12´nci sıraya yükselttik. Bu başarının temelinde İnegöl´ün büyük başarısı var. İnegöl bir mobilya şehri… İnegöl mobilya şehrinin gelişiminde de müteşebbis ruh var. Bu ruh tamamıyla üretime dayanıyor. Konu üretim olunca kendinden bahsettiriyor. İhracatçı birlikleri olarak bizler de hükümetler arasında işbirliği anlamında köprü vazifesi görüyoruz. Temel amacımız, ihracatımızı kalıcı ve sürdürülebilir şekilde artırmaktır. İthalat da bizim için çok önemli. Bir şeyi bir yerde üretmiyorsun, satış anlamında diğer meslektaşlarımızın da büyük katkısı var. İnovasyon, arge konularına büyük önem veriyoruz” dedi.

YÖNÜMÜZÜ BATIDAN DOĞUYA DOĞRU ÇEVİRDİK

Ahmet Güleç sözlerine şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız önderliğinde Asya´ya ciddi bir açılım politikası sürdürüyoruz. Ülkelerle ilişkilerimizi güçlendiriyoruz. Asya ülkeleriyle ticari ve ekonomik ilişkilerimiz her geçen gün artıyor. Asya kıtası dünya nüfusunun yarısından fazlasını barındırıyor. Yoğun nüfusuyla son zamanlarda dünya ekonomisinde ciddi bir yere geldiler. Dünyanın ekonomi merkezi batıdan doğuya doğru kaymaya başladı. Bizde yönümüzü batıdan doğuya doğru çevirdik. Türk iş adamı olarak Asya ülkelerinin kalkınmasını sağlayarak küresel ekonomide daha etkin olmalarından en çok mutlu olanlardanız. 2000´li yılların başlarında Asya ülkelerinin ithalatlarında başlayan artış bugüne kadar yüzde 30 arttı. Bu başarı önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Asya ülkeleri dünya ekonomisindeki ağırlığını artırıyor. Şüphesiz ki Türkiye ile Asya arasındaki ticari ilişkilerde de bu artış kendini gösteriyor. Dünya ticarinde olduğu gibi Türkiye dış ticaretinde de Asya´nın ağırlığı artmaya devam edecek. Geçen sene 41 milyar dolar seviyesinde gerçekleştirdik. Karşılığında Asya´dan 68 milyar dolar ürün ithal ettik. Son yıllarda Türkiye´nin 2023 hedefi doğrultusunda dünya ticaretinde yüzde 1,5 pay almak gibi bir hedefimiz var. Bu genel rakamların yanında mobilya sektörü olarak da biz dünyada önemli bir üretim merkezi olacağız. Ülkemiz mobilya sektörü için öyle önemli bir konumda ki, bir yandan Asya bir Afrika bir yandan da Avrupa´nın komşusuyuz. Asya ülkeleriyle al-sat yaparak değil İnegöl firmalarının ‘Gelin beraber İnegöl´de üretin ve dünyada beraber ticaret yapalım´ diyoruz. Bu toplantılarla sizin mobilya sektörünün altyapısın görmeniz için bir dileğimiz var; İnegöl firmalarını ve Türkiye firmalarını sizin ülkelerinizdeki iş ortaklarımızla tanıştırmamızı hızlandırmanızı istiyoruz. Sizleri şehrimizde görmekten dolayı mutluluk duyuyoruz.”

BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR KAZANIM

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ise, “Bugün İMOS´un düzenlediği güzel bir etkinlikte bir araya geldik. Büyükelçilerimizin İnegöl´de bulunması bizim için büyük bir kazanım. İnegöl Belediye Başkanı olarak şehrimizi tanıtmak zorundayız. Şehrini tanıtan, parlatan, markalaştıran daha değerli hale geliyor. Ekonomik anlamda çok daha fazla katkılar çıkarıyor. Bu programın çok faydalı olacağını düşünüyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

BURANIN İŞADAMLARI ÇOK GAYRETLİ

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş´da, “Programın 3´üncüsü icra ediliyor. Katılım gösteren herkese teşekkür ediyorum. Bu ve benzeri buluşmalar, yurtdışında yapılan B2B´ler bu şehrin ve ülkenin tanıtımı için. Tacikistan büyükelçimiz ilk kez İnegöl´e gelmiş. Bunların hepsi güzel kazanımlar. İnşallah artarak devam eder. İnegöl Belediye Başkanlığında katkı koyduğumuz gibi yeni konumuzda da katkı vermeye devam edeceğiz. Yaşadığımız şehir bir tarih şehri, kültür şehri… İnegöl, Bursa´nın merkezden sonraki en önemli ilçelerinden bir tanesi ama Bursa´nın her köşesi çok önemli. Bursa bir ekonomi, tarih, sanayi şehri… Her şey var. Biraz gidiyorsunuz deniz, biraz gidiyorsunuz dağ, biraz gidiyorsunuz ova… 4 mevsimi bir arada yaşıyorsunuz. İnegöl bu müstesna şehrin en güzel köşelerinden bir tanesi… Buranın işadamları çok gayretli. Tüm dünyayı dolaşıyorlar. İthalat ve ihracat yapanlar var. Sizlerde ülkenizdeki işadamlarıyla, STK´larla, birliklerle, derneklerle görüşmeler yaparsanız önemli şeylere aracılık yaparsınız. Bu buluşmanın bundan sonraki güzel günlere sebep olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

GELİN TANIŞ OLALIM, İŞİ KOLAY KILALIM

Kaymakam Ali Akça ise, “Türkiye için, Bursa için ve İnegöl için önemli olan güzel bir organizasyondayız. Bugün sizlerle birlikteydik. Bu tanışma faslı ile alakalı, bu değerli organizasyonu gerçekleştiren İMOS´a çok teşekkür ediyorum. Asya kıtasının diplomatik temsilcilerine yönelik yapılan bu organizasyon, İnegöl´deki üçüncü organizasyon. Daha önce Afrika ve Amerika kıtası davet edilmişti. 3´üncüsü de Asya kıtasının siz değerli katılımcıları oldunuz. Biz bugün tanıştık. Tanışmak çok önem verdiğim bir insani kavramdır. Bizler Müslümanız, kitabımızda şöyle bir ifade var; ayrım gözetmeden ‘Ey insanlar, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık. Tanışasınız diye sizi milletlere, kabilelere ayırdık´. Aslında farklı olmanız, farklı milletlerin temsilcisi olmanız bizim inancımıza göre bizi yaratanın iradesidir. Herkesin aynı olduğu bir dünya çok sevimsiz olurdu. Bizi yaratan farklı olarak yaratmış bize düşen de tanışmak. Yunus Emre der ki; ‘gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz…´ Sadece iyi zamanlarda bir araya gelmemeliyiz, kötü anlarımız da oluyor, bu kötü anlarda da güzel günleri hatırlayarak hem insan hem millet olarak birbirimize destek vermeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından programda emeği geçenlere plaket takdim edildi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2017, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER