İNEGÖL’ÜN ÖRNEK KÖYÜ

Bu Köyün Tamamı Okuryazar

İNEGÖL’ÜN ÖRNEK KÖYÜ

İnegöl’e bağlı Süpürtü Mahallesinde halkın tamamı okuryazar. Erkekler, kahvede oyun oynamak yerine muhtarlık ve kahvehane de oluşturulan kütüphanedeki kitapları okuyor.

520 nüfuslu mahallede herkesin okuryazar olduğunu ve kahvelerde oyun oynamak yerine insanların kitap okuduğunu söyleyen Muhtar İbrahim Arıkan, “Mahallemizde yaşayanların yüzde 100’ü okuma-yazma biliyor. Genelde kışın çiftçinin fazla işi olmadığından muhtarlığımızda ve iki köy kahvehanemizde oluşturduğumuz kütüphaneden faydalanıp, kitap okuyorlar. Vakitlerini kitap, dergi ve gazete okuyarak geçirmeye çalışıyorlar. 2002 yılından bu yana kahvelerde oluşturduğumuz kütüphanelerde kitaplarımız bulunmaktadır. Tabi sadece kahvehanede okumak zorunlu değil. İsteyen kitabı gelip alabiliyor. Evinde de tarlasında da okuyabilir. Mesela öğrencilerimizde kimi zaman muhtarlığında içinde yaptığımız kütüphaneden faydalanabiliyorlar” dedi.

Mahallede 2 kahvehaneye ve muhtarlığa kütüphane kurduklarını anlatan Arıkan, sadece beyin sporu olarak satranç ve tavlayı serbest bıraktıklarını, köylülerin boş vakitlerini kitap okuyarak değerlendirdiklerini belirtti.

Mahalle sakinlerinden Sedat Uysal, “Köy kahvesinde oluşturulan kütüphanemizde gençler ve yaşlılar kitap ve dergi alıp, okuyorlar. Okuma yazma oranı mahallemizde yüzde 100’dür. Burada boş vakitleri değerlendirmek amaçlı kitap okuyup vakit geçirerek zamanlarınız öldürüyorlar. Diğer zamanda havanın güzel olduğu saatlerde çiftçiliğine, hayvancılığına devam ediliyor. Bu kütüphanenin gelecek nesillere güzel bir faydası olduğunu düşünüyoruz. Köy halkı olarak bizlerde çok memnunuz” diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden İbrahim Denlier ise, “Emekliyim. Kahveye gelip, gazete, dergi veya kitap okuyoruz. Emekliliğin tadını bu şekilde çıkarmaya uğraşıyoruz. Bu kütüphaneyi yapanlardan Allah razı olsun. Kağıt oyunları yerine kitap okuyarak vakit geçirmek güzel. İnsanların bilgisini arttırıyor ve eğleniyor. Bu şekil vaktimizi geçiriyoruz” dedi.

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER