İNTARF 2014 13 Eylül’de Kapılarını Açacak

İnegöl Belediyesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ziraat Odası işbirliğinde düzenlenecek olan İnegöl Tarım Fuarı (İNTARF) 2014, 13 Eylül 2014 tarihinde kapılarını açacak.

İNTARF 2014 13 Eylül’de Kapılarını Açacak

Dün saat 14.30’da Sani Konukoğlu konferans salonunda düzenlenen toplantıda, 13-16 Eylül 2014 tarihleri arasında Mer-Pa’da gerçekleştirilecek olan İNTARF 2014 fuarı konusunda mahalle muhtarları bilgilendirildi.

Toplantıya Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru, Orman İşletme Müdürü Muhammed Çolak, Belediye Kırsal Hizmetler Müdürü Fevzi İnal, Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ile muhtarlar katıldı.

Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 73 standın kurulacağı fuarın, önümüzdeki yıl Uluslar Arası Fuar Takviminde yerini alacağını bildirdi.

TARIM VE HAYVANCILIK ŞEHRİDİR İNEGÖL

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Aktaş, “Mobilya ve köftesi ile ünlü, aynı zamanda tarım ve hayvancılık şehri olan İnegöl, verimli topraklarıyla da önemli bir zenginliğe sahip. İnegöl için sanayi ve ticaret şehri diyoruz. Aslında bir o kadar da tarım ve hayvancılık şehridir İnegöl.  Bu kadar tarımla iç içe olan bir ilçede tarım fuarı düzenlemek, yeni tarım teknolojilerini, alet ve ekipmanlarını, ilçemiz çiftçisinin yakından görmesini sağlamak, İnegöl Belediyesi olarak hedeflerimiz arasında olan bir çalışma” dedi.

İNEGÖL AYÇEKİRDEĞİNE İLGİ ARTTI

Tarım ve hayvancılığın kentin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu aktaran Başkan Aktaş, “Zenginleşme elbette sanayiden geçer ama tarımın da sanayisi var. İnegöl Belediyesi olarak İnegöl’e yaptığımız her türlü çalışmanın yanında şehrimizin tarım gerçeğine de dikkat çekebilmek adına ilkini, 2007 yılında gerçekleştirdiğimiz Ayçekirdeği Şöleni ile şehrimizin tarım gerçeğine vurgu yapmıştık. Bu şenlikler münasebetiyle Türkiye genelinde İnegöl ayçekirdeğine olan yoğun ilginin arttığını gözlemliyoruz. Yine çerezlik ayçekirdeği tohumunun sertifikalaşması anlamında 2008 yılında başlattığımız çalışmalar sonucunda ‘İnegöl Alası Çerezlik Ayçekirdeği’ adı ile tescil edilerek, Belediyemiz öncülüğünde ilk kez bir tarım ürününe uluslararası sertifika alınmıştır” diye konuştu,

İNEGÖL TARIMINA BÜYÜK BİR İVME KAZANDIRACAKTIR

Bölgede tarımsal potansiyelin olduğuna dikkat çeken Aktaş, “İnegöl, her alanda olduğu gibi tarım, gıda ve hayvancılık üretiminde de ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamakta. Bölgemizde önemli bir tarımsal potansiyel mevcut. İnegöl, bu potansiyelin büyük bir kısmına hitap edebilecek birikime güce, yeteneğe, akla ve alt yapıya sahip. İnegöl’ün sanayicisi, tüccarı, üretici, çiftçisi, sadece ürettiği ile değil, bölgede üretilen ürüne de katma değer katıp bunu bölgeye uzak yerlere ihraç edebilecek imkana sahip. Bizim işimizde bunların önünü açmaktır. Buna imkan sunmak ve daha iyi bir noktaya gelmesini sağlamaktır. Şehrimizde, birbirinden güzel, birbirinden farklı meyve ve sebzelerimiz var. Bu topraklar verimli ve bereketli. Ne ekersek onu en iyi şekilde alabiliyoruz. Bunu tanıtmak ve hacmi genişletmek adına İNTARF adı altında böyle bir organizasyonu hep birlikte, İnegöl’ün tüm dinamikleriyle gerçekleştiriyoruz. İnegöl’de, böylesi bir fuarın düzenlenmesi tıpkı mobilyada olduğu gibi İnegöl tarımına büyük bir ivme kazandıracaktır. Fuar İnegöl tarımının tanıtılması için çok önemli. İnşallah yine iyi bir fuar hazırlayıp en iyi sonucu almak için uğraşacağız” şeklinde konuştu.

İNTARF 13-16 EYLÜL’DE

İnegöl Tarım Fuarının, 13-16 Eylül 2014 tarihleri arasında Mer-Pa fuar alanında gerçekleşeceğini aktaran Aktaş, ”Bu fuarı yapmaktaki hedefimiz, şehrin üretim potansiyelini tanıtmak, bölgesel üretimi teşvik etmek, kent ekonomisine katkı sağlamak ve kırsal kalkınmayı sağlamaktır. Organizasyon çalışmaları kapsamında yaklaşık 1 ay önce Belediyemiz, İnegöl İlçe Tarım Müdürlüğü, İnegöl Ziraat Odası, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, İnegöl Orman İşletme Müdürlüğü ve Bursa İhracatçılar Birliği öncülüğünde, şehrimizde bulunan Yağlı Tohumlar Kooperatifi, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Süt Üreticileri ve Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Muhtarlar Derneği, Meyve Üreticileri Birliği, Bursa Or-Koop, Bursa Köy-Koop gibi tarımsal sivil toplum örgütlerinin başkan ve yetkilileriyle çeşitli lokal değerlendirmeler yapıldı” ifadelerini kullandı.

73 STANT AÇILACAK

Fuarda 73 standın açılacağını bildiren Aktaş, “13-16 Eylül 2014 tarihleri arasında 4 gün boyunca gerçekleşecek olan fuarımızda, 35 adet tarımsal mekanizasyon-tarım makineleri firması, 6 adet banka - finans kurumu, 12 adet kamu kurumu ve tarımsal sivil toplum örgütü, 20 adet tarımsal kalkınma kooperatifi olmak üzere toplam 73 adet stant açılacaktır. 2007’de ilk kez ‘Ay Çekirdeği Festivali’yle başlayan tarımsal kalkınma sürecimiz, bugün tarım fuarı açacak seviyelere kadar geldi. Yine Büyükşehir yasasından sonra kurulan Belediye Kırsal Hizmetler Müdürlüğümüzle de tarıma verdiğimiz önem ve destek daha da artacaktır” dedi.

ULUSLARARASI FUAR OLACAK

İnegöl Tarım Fuarı’nın önümüzdeki yıldan itibaren Uluslararası Fuar Takvimi içerisinde olacağını müjdeleyen Başkan Aktaş, “Önemle dikkat çekmek istiyorum. Bu fuarımız seneye Uluslararası Fuar Takvimi içerisinde olacak. Yani daha da büyüyüp gelişecek. Bu nedenlerden dolayı fuara katılım göstererek, fuarımızı daha da iyi yerlere getirebiliriz. Şimdi belki biz, ‘gelin katılın sizde’ diyoruz ama gün geldiğinde beklide herkes katılmak isteyecek. Uluslararası Fuar Takvimi için gerekli başvurular yapıldı ve seneye Fuar takvimi içerisinde olacağız” şeklinde konuştu.

İNEGÖL ARMUTU ŞEFTALİSİ DÜNYA PAZARINA

İnegöl Armut’unu sadece Türkiye’ye değil, dünyaya tanıtmanın mücadelesini vereceklerini söyleyen Aktaş, “Sadece Armut değil, Şeftali’yi de. Bu tanıtım kahvehanenin önünde sohbet ederek olmaz. Para harcamak lazım. Koşturmak lazım. Birkaç kişinin şahsi gayretleri ile olacak iş değil” dedi.

İNEGÖL DEVASA BİR İLÇE

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru ise, “Ben de Başkanımıza katılıyorum. Bu toplantıya ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum. Başkanımızın dediği gibi Tarım Fuarını gerçekleştireceğiz ve bu 2.’si olacak. Bizi mutlu eden katılım sayısının fazla olması. Böylece tarım fuarına katılım gösterilmesinin ardından da dışarıdan gelen vatandaşlar bu fazlalığı göreceklerdir. Tarımsal açıdan İnegöl devasa bir ilçe. Dolayısıyla tarım İnegöl ekonomisinde önemli bir yere sahip. İnşallah bu yılda katılım çok güzel olur” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik’de İnegöl’de zengin tarım ürünleri çeşitliliğinin olduğuna dikkat çekerek, bu fuarın İnegöl tarımına büyük katkılar yapacağını söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2014, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER