İzin belgesiyle sokağa çıkana kötü haber

İzin belgesiyle sokağa çıkana kötü haber

Sokağa çıkma yasağında elinde iş yeri izin belgesi ile dolaşan kişilere üzücü haber geldi. Muafiyet belgesinin yanında sigorta dökümü istenecek.
İnegöl’de sokağa çıkma yasaklarında her hangi bir iş yerinden izin belgesi alarak gezenlere üzücü haber geldi.
Emniyet ekipleri bundan sonra izin belgelerinin yanında belgede yazan işletmeye ait şahsın bu işletmede çalıştığına dair SGK dökümünü isteyecek.
Bu belgeyi gösteremeyenlere sokağa çıkma yasağına muafiyetten 3 bin 150 TL para cezası uygulanacak. 
İTSO’DA AÇIKLAMA YAPTI
İTSO’nun resmi web sitesinden ise şu açıklama yapıldı;

Koronavirüs (Covid 19) salgınının toplum sağlığı ve Kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacı ile salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik maske ve mesafe kurallarını yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler; Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirilmiştir.

Hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 19.00­ - 05.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 19.00' da başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri 05.00 da tamamlanacak şekilde Sokağa Çıkma Kısıtlaması uygulanmaktadır.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde Üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, Sağlık, Tarım ve Orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacı ile ekte belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulmaktadır.

Sokağa Çıkma Kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2021 tarih ve 200799 sayılı İçişleri Bakanlığı genelgesinde açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedenine ve buna bağlı olarak zaman ve güzergah ile sınırlı olup aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek ve idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.

Bu doğrultuda, muafiyetlerin kötüye kullanımının önüne geçebilmek amacıyla, muafiyet tanınan iş kollarında çalışanların o işyerinde çalıştığına dair belge ile işyeri ve ikamet adresini, çalışacağı saat dilimlerini bu çalışma belgesini düzenleyen sorumlu/yetkili kişinin Ad Soyad Telefon Numarası ve ıslak imzasının olduğu ilgili iş yerinden alınan onaylı belge ile birlikte bu işyerinde çalıştığını kanıtlayan SGK belgesinin denetimlerde aranacağının ve aksi bir durumun tespiti halinde Adli/İdari yaptırım kurallarına konu olacağının bilinmesi gerekmektedir.

Esra

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER