KAYIT DIŞINA İZİN VERMEYECEĞİZ

İnegöl Vergi Dairesi Müdürü Yalçın Ertaş´ı ziyaret eden Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Erhan Güven, sosyal medya üzerinden tanıtım yapıp kayıt dışı olarak evlerde kuaförlük yapanlara izin vermeyeceklerini belirtti.

KAYIT DIŞINA İZİN VERMEYECEĞİZ

YAPTIRIM UYGULANACAK

Yeni yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Vergi Dairesi Müdürü Yalçın Ertaş´ı ziyaret Başkan Erhan Güven, sosyal medya üzerinden tanıtım yaparak evlerde kuaförlük hizmeti verildiğine dair şikayetler aldıklarını belirterek, “7 Ocak 2018 tarihinde yapmış olduğumuz genel kurulda tekrar üyelerimiz bizi göreve getirdi. Yeni yönetim kurulumuzda 5 tane bayan kuaför var. İlk yaptığımız yönetim kurulu toplantısında bayan kuaförlerimizden bir talep geldi. Özellikle son aylarda sosyal medya üzerinden bayan kuaförlerimizin şikayeti vardı. Bu şikayet saç kesimi, boya, röfle, gelin ve nişan başı gibi bayan kuaförlerinde yapılan hizmetlerin tamamı evlerde yapıldığı öğrendik. Tabi sosyal medya üzerinden olduğu için bunların kim olduğunu görüyoruz. Bu konuyla ilgili ne tür bir yaptırım yapabilirizi düşündük. Çünkü bizim sabit işyerlerinde kayıt dışı hiçbir üyemiz yok. Biz yeni işyeri açan arkadaşlarımıza hayırlı olsuna gidiyoruz.  Kendilerine bir süre veriyoruz. Bu süre zarfında hem odayla hem de belediyeyle ilgili yapılması gerekenleri yapması için kendilerini ikaz ediyoruz. Üyelerimizde bu konuda duyarlı. Gerekli başvuruları yaparak kayıt altına giriyorlar. Ama son aylarda özellikle evlerde yapılan bu işle ilgili özellikle bayan kuaförlerimizde bir rahatsızlık oldu. Biz hiçbir kardeşimizin işyeri açmasına engel olmuyoruz. Bu anlamda Vergi Dairesi Müdürümüzü ziyaret etmek istedik. Bu konu hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Kendisi de sağ olsun bazı fikirler verdi. Bu anlamda bizlerde bir çalışma başlattık. Bugünden itibaren bu şekilde evlerde bu işleri yapan kişileri, hem üyelerimizin hem de vatandaşlarımızın bizlere bildirmesini istiyoruz” dedi.

VATANDAŞIN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYORLAR

Berber ve kuaförlerin sürekli denetim altında olduğunu ifade eden Güven, “Bugün sabit işyerlerinde bizler sürekli denetim altındayız. Oda olarak bizlerde denetim yapıyoruz. Belediye yetkilileri de denetim yapıyor. Ama evlerde kimin, nasıl yaptığını bilmiyoruz. Acaba bizim mesleğimizin içinde mi, değil mi? Gelişi güzel mi yapıyor? Kullandığı malzemeler acaba cilde zarar veriyor mu, saça zarar veriyor mu? Türkiye genelin bu anlamda bazı olumsuz olaylar yaşandı. Saçı, cildi yanan insanları ulusal basında gördük. Bizde bunları önlemek amacıyla evde bu işi yapanlara çağrıda bulunuyoruz; evlerde bu işi yapmayın, gelin işyerlerinizi açın. Biz size bu imkanları sunalım. Biz çünkü hiçbir kardeşimize, meslektaşımıza işyeri açma konusunda zorluk çıkarmıyoruz. Hatta yardımcı oluyoruz. Onun için cezai müeyyideye maruz kalmadan evlerinde bu işleri yapmasınlar. Biz adreslerini tespit ettiğimiz kişilerle ilgili gereken yasal işlemi başlatacağız. Bizim odamızın bir amacı da, oda üyelerimizin haklarını, menfaatlerini gözetmektir. Oda üyelerimiz her türlü zorunluluğu yerine getiriyorlar. Ama bu şekilde kayıt dışı yapanlar hiçbir yasal zorunluluğu yerine getirmiyorlar. Bu hizmeti de ne kadar sağlıklı ve hijyenik yaptıklarını da bilmiyoruz” diye konuştu.

Ziyaretten dolayı teşekkür eden Yalçın Ertaş ise, kayıt dışıyla ilgili gerekli işlemlerin yapılacağını belirtti.

Konuşmaların ardından ziyaretin anısına Güven, Ertaş´a çiçek takdim etti. HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2018, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER