Kenevir Ekimi ‘Ağır Ceza’lık Oldu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kısa süre önce onaylanarak yürürlüğe giren yeni yargı paketinde, esrar elde etmek için kenevir ekme suçunun ceza alt sınırı 1 yıldan, 4 yıla yükseltildi.

Kenevir Ekimi ‘Ağır Ceza’lık Oldu

Cinsel taciz ve uyuşturucu kullanımı torba yasası içerisinde çıkarılan kenevir ekimi ağır cezalık oldu.

Daha önceden Asliye Ceza mahkemesinin sorumluluğuna giren ‘Kenevir Ekimi’nin alt cezasının 4 yıla çıkarılmasıyla artık ağır ceza mahkemeleri sorumluluğuna verildi.

Yeni yargı paketinin yürürlüğe girmesinden önce 'esrar elde etmek için kenevir ekme' suçunu işleyen şüpheli 2 bin 313 sayılı yasanın 23'üncü maddesine göre 1-7 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyordu. Yargı paketinden önce suçun alt sınırının 1 yıl olması nedeniyle kenevir eken kişiler yakalandıklarında, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıyordu. Yargı paketinden 23'üncü maddede yapılan değişiklik ile kenevir ekme suçunun ceza aralığı 4-12 yıl arasına çekildi.

ARTIK AĞIR CEZALIK OLDU

İnegöl Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Oğuzhan Kılıç, “6545 sayılı yasanın 1. maddesi ile 12/6/1933 tarihli ve 2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanunun 23’üncü maddesinin beşinci fıkrasının birinci cümlesi, ‘Esrar elde etmek amacıyla kenevir ekimi yapan kişi, dört yıldan on iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır’ şeklinde değiştirildi. Bu ceza sınırı daha önceden 1 yıldan 7 yıla kadardı” dedi.

Tutuklama talebinin, ekim miktarına bağlı olduğuna işaret eden Oğuzhan Kılıç,  “Kendi içimi kadar ekerse, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası var. Tarlalarda büyük miktarda ekenlere yönelik uygulanacak ceza ise, 4 yıldan 12 yıla kadardır. Niteliğe göre ceza değişiyor. Eskiden bu konularla Asliye Ceza Mahkemeleri ilgileniyordu. Yapılan değişiklikle artık bu konular Ağır Cezalık oldu” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER