KOSOVALI ÖĞRENCİLER YÜZLERCE FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDU

Özel Devrim Kosova Fen Lisesi ve ortaokulu öğrencileri Orman Haftası etkinlikleri kapsamında Boğazköy barajı kıyısında 50 dönümlük arazi üzerine yüzlerce fıstık çamı fidanını toprakla buluşturdu.

KOSOVALI ÖĞRENCİLER YÜZLERCE FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDU

Kosova Eğitim Kurumları Okul Müdürü Erol Baştürk ve görsel sanatlar öğretmeni Serkan Göçer’in rehberliğinde 100‘ün üzerinde öğrenciyle yaptıkları faaliyetle doğaya ne kadar önem verdiklerini gösterdiler.

Özel Devrim Kosova Fen Lisesi Müdürü Erol Baştürk, “Sözlerime Peygamberimiz Hz. Muhammed’in bir sözüyle başlamak istiyorum; “Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile, bugün elinizdeki fidanı dikin.” Bu söz ağaç dikmenin ne kadar önemli olduğunun en güzel kanıtıdır. Ormanlar bir ülkenin akciğerleri ve en büyük zenginlik kaynağıdır. Kullandığımız kalem, okuduğumuz kitap, yazdığımız defter, oturduğumuz sandalye, yemek yediğimiz masa ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz yüzlerce ihtiyacımızı ormanlardan karşılarız. Bizim için orman, hava gibi, su gibi, ekmek gibi ihtiyaç duyduğumuz doğal kaynaklardandır. Binlerce bitki, hayvan türünün yaşadığı ormanların faydalarını saymakla bitiremeyiz. Her orman birer oksijen ve yağmur fabrikası gibidir. Ormanları korumak hepimizin görevidir. Ağaç dikerek yeni ormanlar oluşmasını sağlamalıyız. Ormanların en büyük düşmanı insanlardır. Tarla açmak için ormanı yok eden de, attığı sigara izmariti ya da yaktığı ateşle koca bir ormanı yakıp kül eden de insandır. Öğrencilere ağaç sevgisini aşıladıkça bu olumsuzluklar en aza inecektir. Okul olarak da 35 bin m2 orman arazisi içerisinde de yüzlerce fidanı toprakla buluşturduk. Bu etkinlik ile öğrencilere ağaç sevgisini aşılamayı ve ağaç dikmenin önemini vurgulamak istedik. Ayrıca organik tarım arazilerimizde öğrencilerimiz birçok sebze türünü yetiştirerek de doğanın bire bir içerisinde olmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Bu tür faaliyetler kurumumuzun olmazsa olmaz değerleri ve kazanımlarıdır” dedi.

Okul olarak da 35 000 m2 orman arazisi içerisinde yer alan Kosova Eğitim Kurumları arazisinde de yüzlerce fidanı toprakla buluşturduk. Ayrıca organik tarım arazilerimizde öğrencilerimiz birçok sebze türünü yetiştirerek de doğanın birebir içerisinde olmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Bu tür faaliyetler kurumumuzun olmazsa olmaz değerleri ve öğrencilerimize kazanımlarıdır. Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER