Lise ve Ortaokullar Arası “Hadis ve Şiir” Yarışması

İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle lise ve ortaokullar arasında Hadis ve Şiir yarışması düzenlendi.

Lise ve Ortaokullar Arası “Hadis ve Şiir” Yarışması

Dün saat 10.00’da İmam Hatip Lisesi konferans salonu ile çok amaçlı salonda başlayan ve 2 gün sürecek olan Hadis ve Şiir yarışmalarına, İnegöl’deki  13 liseden 50, 40 Ortaokuldan ise 70 öğrenci katılacak. Lise ve Ortaokul öğrencilerinin kendi aralarında değerlendirileceği 5 ayrı kategoride düzenlenen yarışmalarda dereceye girecek öğrencilere, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 24 Nisan 2014 Perşembe günü İmam Hatip Lisesinde düzenlenecek olan Kutlu Doğum programında ödülleri verilecek.

Hadis ve Şiir yarışmalarıyla ilgili bilgi veren İnegöl İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Fatih Bilican, Bursa genelinde okullar arasında Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle çeşitli etkinlikler düzenlendiğini belirterek, “Diğer kurumlarımızca da çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Biz de bu kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerimiz arasında Hadis-i Şerif Ezbere Okuma Yarışması ve Hz. Peygamber Efendimiz ile ilgili natı şerif veya değişik çeşitli şiirlerden oluşan bir Şiir Yarışma tertip ettik. Bunu daha önce okullarımıza duyurduk. Okullarımız kendi aralarında öğrencilere duyurarak yarışma yaptılar. Ortaokullardan 5, 6, 7 ve 8. sınıflar, Liselerden 9, 10, 11 ve 12. sınıflar olmak üzere okul birincisini tespit ettiler ve bize bildirdiler. Biz de bu öğrencilerimizi ilçe derecesi için burada 2 günlük bir yarışmaya tabi tutuyoruz. Bu 2 kategoriden oluşan Hadis ve Şiir okuma yarışmasını, öğrencilerimiz yüz yüze okuyacakları için, bir günde bitmeyeceğinden dolayı, aynı anda 2 yerde başlattık. Burada Hadis Yarışması gerçekleştiriliyor, diğer tarafta Şiir Yarışması gerçekleştiriliyor. Bugün burada İmam Hatip Liselerimiz öğlene kadar yarışıyor. 40 Hadisi, metinleri ile birlikte ezbere okuyup yarışıyorlar. Öğlenden sonra diğer liselerimiz sadece 40 Hadisin tercümelerini okuyarak yarışacaklar. 40 Hadisin tamamını okumak durumundadırlar. Aynı anda diğer salonumuzda ortaokullarımız şiirde yarışıyorlar. Öğlene kadar 1 grup öğlenden sonra 1 grup olarak. Yarın ise tam tersi liselerimiz Şiir alanında yarışacaklar ortaokullarımız da Hadis alanında yarışacaklar. 2 gün süre ile bu yarışmamız devam edecek. Biz bu kategorilerde hadisten, İmam Hatip Liseleri arasında, liseler arasında ve ortaokullar arasında 3 ayrı değerlendirme yapacağız. Şiirden ise İmam Hatip Liseli öğrencileri de aynı liselerle olduğu için liseler ve ortaokullar olarak 2 kategoride yapılacak. Dolayısı ile toplamda 5 kategoride yarışma yapacağız. 5 tane 1’inci, 5 tane 2’nci, 5 tane 3’üncümüz olacak. Yarışmaya katılan her öğrencimize dereceye girsin ya da girmesin 2 ciltlik bir kitap seti veriyoruz. 5 kategoride ilk 3’e giren öğrencilerimize de değişik hediyeler vereceğiz. O hediyelerimiz de daha sonra önümüzdeki hafta Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ilçe adına düzenleyeceği Kutlu Doğum Haftası etkinliği içerisinde verilecektir. Bu hediyelerimize sponsorluk yapan Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Okullarımız özveri ile önem verip bu yarışmaya katılıyorlar. Bu vesile ile okullardaki idarecilerimize, öğretmenlerimize ve bütün öğrencilerimize, özellikle de  yarışmaya katılan öğrencilerimize, Milli Eğitim Müdürlüğü ve şahsım adına teşekkürlerimizi sunuyorum” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2014, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER