MİLLETVEKİLİ GÜREL'DEN SERVİSÇİLERİN SORUNUNA ÇÖZÜM

MİLLETVEKİLİ GÜREL'DEN SERVİSÇİLERİN SORUNUNA ÇÖZÜM

Türkiye’de eğitim öğretim hizmetlerinin aksamaya uğramadan yürütülebilmesi için verilen taşıma ve yemek hizmetleriyle ilgili maliyetlerden kaynaklı fiyat artışı nedeniyle servis ve yemek hizmeti sunan firmaların yaşadığı sıkıntıları Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel çözüme kavuşturdu.

Pandemi süreci ve sonrasında yaşanan savaşın da etkisiyle yükselen hammadde, lojistik ve enerji maliyetleri nedeniyle bir süredir yaşanan enflasyonist ortam servis işletmelerini zor durumda bıraktı. Artan akaryakıt fiyatları nedeniyle bırakın kar elde etmeyi zarar etme noktasına gelen servis ve yemek hizmeti sunan firmaların şikâyetleri üzerine Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel; Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile konuyu bizzat görüşerek hem İnegöl’ün hem Bursa’nın hem de Türkiye’nin kanayan yarası haline dönüşen bu krizi giderdi.

Konunun tarafları olan İnegöl Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Bahattin Korkmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Doğru ve İnegöl Eğitim Öğretim Hizmetlerini Destekleme ve Geliştirme Derneği Başkanı Doç. Dr. Yüksel Okşak’ın bulunduğu, İnegöl Nikah Dairesi önünde servis hizmeti sunan şoförlerin de yer aldığı bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel küresel ekonominin içinde bulunduğu duruma dikkat çekerek; “Pandemi koşulları ve savaş ortamında Türkiye çok kritik seviyelerde enflasyon baskısıyla karşı karşıya olmasına rağmen Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu süreci en az hasarla atlatacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Küresel ekonomik türbülanstan vatandaşımızın en az hasarla çıkması için maaş iyileştirmelerinden sosyal yardımlara, ihracatçıdan diğer tüm alanlara kadar devletimiz azami gayret göstermektedir” dedi.

Artan enerji ve akaryakıt fiyatlarının altını çizen Gürel, “Okullarımıza yemek hizmeti sunan firmalarımızın ve servis hizmeti sağlayan firmalarımızın akaryakıt fiyatları başta olmak üzere karşı karşıya oldukları zorlukları biliyoruz. Dolayısıyla konuyu Milli eğitim Bakanımız Sn. Mahmut Özer ile görüştüm. Hızlıca bir kanun teklifi hazırladık ve kabul edildi. Sn. Cumhurbaşkanımızın da tensipleriyle 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa göre ihale ve doğrudan temin usulü ile karşılanan öğrenci taşıma ve öğle yemeği hizmetleri ile aynı Kanunun 3 üncü maddesinin € bendine göre Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı üretim yapan okullar ve merkezlerden temin edilen öğle yemeği hizmetlerinin 1 Ocak 2022 – 30 Haziran 2022 tarihleri arasındaki kısımlarına ek fiyat verilmesine imkan tanınmakta ve ek fiyat farkına ilişkin esas ve usullerin tespiti için Milli Eğitim Bakanlığı’na yetki verilmektedir. Şoförlerimizin ve servis hizmeti sunan firmalarımıza fark ödeme alacaklarına dair müjdeyi buradan vermek istiyorum. Tüm Türkiye’ye Bursa’mıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Dünyanın zor bir dönemden geçtiğine işaret eden Gürel “Biliyoruz ki riskler çok yüksek, biliyoruz ki dünya ekonomisi tarihindeki en zor dönemlerden birini yaşıyor. Biliyoruz ki bu günler de geçecek zira biz “Her güçlükten sonra bir kolaylık vardır” inancına sahip bir milletiz. Hiç kimse merak buyurmasın. AK Parti 2002’de ülke yönetiminin başına geçtiğinde ekonomik koşullar ortadaydı. Dolayısıyla bu ülkede enflasyonla mücadele etmeyi, zorlu ekonomik koşulların ve baskının üstesinden gelmeyi bilen bir iktidar varsa o da Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Ak kadrolardır” dedi.

Şoförler Odası Başkanı Bahattin Korkmaz ise, “Burada arkadaşların İnegöl’ün ticaretine yön veren arkadaşlar. Sonuçta okul ve fabrika servisi çekiyorlar. Ve buna rağmen 6,5-7 liraya ihale alınmasına rağmen, şuanda 23 liraya mazotun gelmesine rağmen hala bu arkadaşlar İnegöl’de eğitim gören kardeşlerimizi, çocuklarımızı hiçbirisi yarı yolda bırakmadı. Biz tabi ki bazı şeyleri biliyoruz. Bu konuyla alakalı iyi bir iyileştirme olduğunu da az çok biliyoruz. Yarın inşallah torba yasadan çıktıktan sonra devamlı kur farkının artışını Haziran ayına kadar geleceğini biliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2022, 12:10

nevzat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER