MİLLİ ANTRENÖRDEN ÇATI KATINDA ‘NAHT SANATI’

MİLLİ ANTRENÖRDEN ÇATI KATINDA ‘NAHT SANATI’

İnegöl'de ikamet eden milli antrenör ve hakem Dinçer Değirmenci, evinin çatı katında kurmuş olduğu atölyede ‘Naht Sanatı’ icra ediyor.

Unutulmaya yüz tutan ve Osmanlı zamanından günümüze kadar gelen ‘naht sanatı’, İnegöl’ün Kemalpaşa Mahallesi’nde yaşatılıyor. Milli Wushu Antrenörü ve Hakemi Dinçer Değirmenci, ahşap oyma sanatının, hattatlık ve tezyinat sanatları ile birleşmesi sonucu ortaya çıkan, unutulmaya yüz tutmuş naht sanatını evinin çatı katında kurmuş olduğu atölyede icra ediyor. Değirmenci, ‘naht sanatı’ ile üretmiş olduğu ürünleri hediye olarak sevdiklerine veriyor.

BU SANAT İNCE İŞÇİLİK İSTER

Evli ve dört çocuk babası olan Değirmenci, 3 üniversite bitirdiğini ve farklı alanlarda çeşitli ilgilerinin olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı;

“Naht sanatına ilgim yıllar önce hobi olarak başladı. Daha sonra evimin çatı katında bu atölyeyi kurarak çalışmalarıma başladım. Bu sanat ince işçilik ister ve hata kabul etmez.  Özellikle hattatlarımızın yazdığı üzerinde işlem yapıyoruz önce. Keseceğimiz malzemeyi ayarlıyoruz. Daha sonra zımpara ile pürüzsüz hale getiriyoruz. Hiçbir şekilde pürüz kalmaması gerekiyor. Hattatın yazdığı eseri uyguluyoruz yapıştırma şeklinde. Ardından kıl testere ile hatasız şekilde oymaya çalışıyoruz.  Yani sanatı icra ederken milimetrik hesaplar yapıyoruz. Ben naht sanatının yanında amatör şekilde hat sanatı ile de uğraşıyorum. Bütün bu hobilerimi evimin çatı katında kurmuş olduğum atölyemde gerçekleştiriyorum. Üretmiş olduğum ürünleri de düğünlerde ve cemiyetlerde sevdiğim insanlara hediye ediyorum.”

MİLLİ ANTRENÖR VE HAKEMİM

“Spora ilgim 1987 yılında başladı. Şu anda Kick Boks ve Wushu sporlarında aktifim. Wushu sporunda milli antrenör ve milli hakemim. Spor salonum ve öğrencilerim var. Koronavirüs sürecinde tedbirler kapsamında salonumuz kapanınca sanata daha fazla yoğunlaştık. Yani şu süreçte hemen hemen her gün naht sanatı icra ediyorum. Geleneksel okçuluğa da ilgim var. Okçulukla ilgili aktivitelerimi de bu atölyede gerçekleştiriyorum.”

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER