NEFES ALAMIYORUZ!

NEFES ALAMIYORUZ!

İnegöl’de yaklaşık bir haftadır sis kabusu devam ediyor. Özellikle sabah saatlerinde etkili olan sisin yanı sıra yakılan atıklar nedeniyle İnegöl yaşanmaz hale geliyor. Bugün yapılan hava kalitesi ölçümlerde ‘Hassas’ kategorisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından şu uyarılar da bulunuluyor; “Açık hava sporları için iyi bir hava değil. Bisiklet sürmek için iyi bir hava değil. Açık havada yürüyüş yapmak için iyi bir hava değil. Dışarıda piknik yapmak için iyi bir hava değil.”
İnegöl´de her yıl yaşanan sis kâbusu bu yıl erken döndü. Bir haftadır etkili olan sis ve hava kirliliği hayatı olumsuz hale getirdi. Özellikle sabah saatlerinde İnegöl´ün genelinde etkili olan ve görüş mesafesini yer yer 20 metreye kadar düşüren duman ve sis bulutu hayatı olumsuz hale getirdi. Bu durum kimilerine göre hava kirliliği, kimine göre ise İnegöl`ün konumundan kaynaklandığı şeklinde yorumlanıyor. Sabah saatlerinde kendisini daha çok hissettiren yoğun sis İnegöl`de yaşam şartlarını zorlaştırıyor.
Öte yandan, Çevre İl Müdürlüğü yetkilileri, Bursa ve İnegöl bölgesinde kirlilik oranında şuanda endişe edecek bir şey olmadığını, ancak gelecek günler için bazı önlemler alınması gerektiğini söylediler. Yetkililer, zorunlu olmadıkça özel araçların trafiğe çıkmamalarını, toplu ulaşım araçlarının tercih edilmesini istediler.


KALİTE HASSAS AMA…
Yurt genelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hava kirliliği verilerine göre İnegöl´ün hava kalitesi “Hassas” olarak nitelendirildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nın sitesinde Türkiye´nin her yerinden alınan hava kirliliği verileri puanlanarak, iyi, orta, hassas, sağlıksız, kötü ve tehlikeli diye 6 kategoriye ayrılıyor. 2015 yılında 113, 2 Ocak 2016 tarihinde 103´e gerileyen İnegöl, 2017 yılının sonunda sis ve kötü görüntüye rağmen hava kalitesi 35´e geriledi. 13 Aralık 2019 Cuma günü saat 10.00 itibariyle yapılan ölçümlerde ise hava kalitesi 126 olarak ölçüldü. Hassas kategorisinde olan değerde ise şu uyarılar yer alıyor; “Açık hava sporları için iyi bir hava değil. Bisiklet sürmek için iyi bir hava değil. Açık havada yürüyüş yapmak için iyi bir hava değil. Dışarıda piknik yapmak için iyi bir hava değil.”

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER