SON TARİH 15 TEMMUZ!

S.S. 592 Sayılı İnegöl Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Ali Rıza Girgin yaptığı açıklamada, ayçiçeği rekolte beyannamesi döneminin 15 Temmuz´da sona ereceğini bildirdi.

SON TARİH 15 TEMMUZ!

Ortakların 2015/2016 iş yılında mübayaa edilecek olan ayçiçeği ürünlerine ait rekolte beyannamelerinin verilmesine 15 Mayıs 2015 tarihinde başlandığını ifade eden Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Ali Rıza Girgin, “Beyannameler en son 15 Temmuz 2015 tarihine kadar verilebilecektir. Rekolte beyannamesi alımında öncelikle yeni tarihli ÇKS belgeleri kabul edilirken, ÇKS belgesi ibrazı mümkün olmayan durumlarda güncel Çiftçilik belgesi ibrazı istenecek, ÇKS belgesi veya Çiftçilik Belgesinde yer alan ekim alanları ile fiili ekim alanları arasında fark olması durumunda ise farklılıklar için Muhtarlıklardan onaylı belge istenecektir” dedi.

REKOLTE BEYANNAMESİNİN ÖNEMİ

Rekolte Beyanname bilgileri sayesinde planlamanın sağlıklı bir şekilde yapılarak, ortağın ürününün seri bir şekilde alımının yapılabildiğini belirten Girgin, “2015/2016 iş yılında uygulama dönemi 15 Mayıs-15 Temmuz tarihleri arasında olan rekolte beyannameleri ortağımız açısından ayçiçeğini kooperatife teslim etme, genel kurullara katılarak seçme ve seçilme hakkı elde etme, imkanı sağlarken, ardarda 5 yıl rekolte beyannamesi verilmemesi durumunda ortaklarımızın ortaklık vasfını kaybedilmesine neden oluyor. Gerçeğe uygun şekilde verilen Rekolte Beyanname bilgileri sayesinde planlama sağlıklı bir şekilde yapılarak, ortağın ürününün seri bir şekilde alımı yapılabiliyor. Kampanyada kullanılan malzemelerin zamanında, yeterli miktarda karşılanabilmesi, ürün bedellerinin ödenmesine yönelik ekonomik ve finansal planlamanın doğru bir şekilde yapılabilmesi imkanını sağlıyor” diye konuştu.

BORÇ KARŞILIĞI BUĞDAY VE ARPA ALIMLARINA BAŞLANDI

Kooperatifçe borç karşılığı buğday ve arpa alımlarına başladıklarını ifade eden Girgin, “Birliğimiz yönetim kurulu 2015 yılı hasat döneminde yemlik buğday ve arpa alım fiyatlarını ve şartlarını belirledi. Buna göre kooperatifimizce birliğimize bağlı karma yem fabrikalarının ihtiyacı olan ürünlerden buğday alım fiyatı 0,760 TL/Kg. ve arpa alım fiyatı 0,680 TL/Kg. olarak belirlenmiş olup, alımlar ortaklarımız ve ortak olmayan müşterilerimizden vadesi geçen-gelmeyen kısa ve uzun vadeli borç karşılığı yapılacaktır. Yeni hububat hasat döneminin tüm çiftçilerimize hayırlı olmasını dilerim” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER