TARİH YOK OLUYOR

TARİH YOK OLUYOR

Yeniceköy mahallesinde Osmanlı döneminden kalma hamam tarihe meydan okurken, kendini bilmezler tarafından çöplüğe dönüştürülerek tahrip ediliyor. 1500’lü yıllarda yapılan ve halka hizmet veren tarihi hamam küllerinden doğmayı bekliyor.

Tarihi hamama sahip çıkılmasını isteyen Yeniceköy Mahallesi Muhtarı Şükrü Kutluca, “Yeniceköy mahallemizin girişinde Osmanlı döneminde yaklaşık 500 yıl önce yapılan hamamımızın hali ortada. Günümüze kadar her türlü hava şartlarına ve doğa olaylarına rağmen direnen bu eser, bazı vatandaşlar tarafından tahrip edildi, yıkılmamak için adeta direniyor. Yıllar önce belediye iken burada bir çalışma başlatılmış fakat mülkiyet sahibi bu duruma izin vermemiştir. Bu eserler bulundukları yerin kimliği sayılır. Yıllarca ayakta kalan bu eserin kamulaştırılıp, restore edilmesini, atalarımızdan bize miras kalan bu eserlere sahip çıkılmasını arzu ediyoruz” dedi.

ÇÖPLÜĞE DÖNMÜŞ

Kutluca, “İçerisi çöp yığınlarıyla dolu. Korunmasız halde görülüyor. Acilen bu konuda bir çalışma yapılması gerekiyor“ ifadelerini kullandı.

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER