TARIM SEKTÖRÜ ÜSTÜ AÇIK BİR SANAYİDİR

2018 yılı için çiftçilerin ürün ekilişlerine başladığını ifade eden İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren, tarım sektörü üstü açık bir sanayi olduğunu belirterek, üreticileri hem tarım sigortası yaptırmaları hem de ürün çeşitliliği konusunda uyarılarda bulundu.

TARIM SEKTÖRÜ ÜSTÜ AÇIK BİR SANAYİDİR

FİDAN SEÇİMİNE DİKKAT EDİN

İnegöl´de tahmini olarak 20 milyona yakın çöğür üretildiğini belirten İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren, “2017 yılı bitmek üzere. Tarımsal açıdan baktığımız zaman 2017 yılının sezon sonu diyebiliriz. Bundan sonra 2018 yılı içi ekiliş ve dikilişler gerçekleşecektir. Çiftçilerimizin önümüzdeki yıl için planlama yapacaklardır. Mevsim itibariyle bu ayla birlikte özellikle fidancılık açısından sezon daha hızlı devam edecektir. İlçemizde tahmini 20 milyona yakın çöğür üretilmektedir. Bu da Türkiye´de çöğür ihtiyacının çoğunun ilçemiz tarafından karşılanması demektir. Bunun haricinde de 2-3 milyon civarında aşılı fidan üretilmektedir. Fidanların sökümü başladı. Üreticilerimize hayırlı olsun. Çiftçilerimiz açısından da artık mevsim itibariyle bahçelere fidanların dikim zamanıdır. Çiftçilerimiz yapacakları dikimlerde fidan tercihlerini yaparken özen göstermeliler. Çünkü yapacakları çok yıllık bir yatırım olacağı için bunda en büyük unsur aldıkları fidandır. Fidan tercihlerini dikkat etmeleri gerekiyor. Fidanın kalitesine her zaman önem vermeliler. Bu tarz alımlarda biz her zaman sertifikalı fidanları tavsiye ediyoruz. Ayrıca bizim Bakanlık olarak sertifikalı fidan dikimi konusunda gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde sertifikalı fidan desteğinden de yararlanabileceklerdir. Şimdiden çiftçilerimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ

Tarım sektörünün üstü açık bir sanayi olduğunu ifade eden Ekren, “Bu ülke genelinde böyle. Kimse iklim şartlarını kontrol edemediği için farklı tedbirler almakta fayda vardır. Bunlarda öncelik tarım sigortasıdır. Çiftçilerimizin üretimde riskleri en aza indirmeleri için tarım sigortası yaptırmalarında büyük fayda var. Onun haricinde bölgemiz meyvecilik bölgesi. Belli başlı elma, armut, şeftali ve kiraz gibi ürünlerimiz var. Bu ürünler içerisinde de çeşitliliği arttırmamız gerekiyor. En az riske indirebilmemiz için bu çeşitliliği arttırmalarında fayda var. Sadece bir ürün değil, birçok ürün ekmelerinde farda var” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2017, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER