TEOG Tercihleri Sona Erdi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, bu yıl ilk kez uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) doğrultusunda, 31 Temmuz 2014 tarihinde başlayan lise tercih süresi, dün sonra erdi.

TEOG Tercihleri Sona Erdi

Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu'na göre, tercih süreci, 8 Ağustos 2014 Cuma günü (dün) bitti.

Anadolu Liselerine, Anadolu İmam Hatip Liselerine, Çok Programlı Anadolu Liselerine, Fen Liselerine, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine, Sosyal Bilimler Liselerine, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezlerine, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı ve Yerleştirme Esas Puanına (YEP) göre öğrenci alan özel okullara, 2014-2015 eğitim-öğretim yılı için öğrencilerin YEP ağırlığına göre yerleştirme yapılacak. Liselere, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında ortaokul 8. sınıfı başarıyla tamamlayan, başvuru yapılacak okulun kayıt ve kabul şartlarını taşıyan ve YEP'e sahip olan öğrenciler başvurabilecek.

TERCİH YAPMAYANLAR OTOMATİK YERLEŞTİRİLECEK

Herhangi bir tercihte bulunmayan ya da tercih yapmış olmalarına rağmen A ve B grubu tercihlerine göre herhangi bir okula yerleşemeyen öğrencilerin yerleştirmeleri, öğrencinin ikamet adresi, YEP'i, okul kontenjanı, okulların A grubu yerleştirme taban puanları dikkate alınarak sistem tarafından otomatik yapılacak. Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayan veliler için okul müdürlüğü, tercih işlemlerini öğrenci velisi adına, velinin doldurup imzalayarak verdiği ‘Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu’na bağlı kalarak yapacak. Yurt dışından sınava girerek tercihlerini okul müdürlüklerine onaylatma imkanı olmayan öğrenciler hariç ‘Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu’ ve ‘Tercih Başvuru Bilgileri Formu’ telefon, posta, faks, e-posta gibi iletişim araçları ile Bakanlığa gönderilmeyecek.

ONAYLAMA ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILACAK

Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacak. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme onaylanmadan önce elektronik ortamda yapılacak. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli sorumlu olacak. Elektronik ortamda onaylanan ‘Tercih Başvuru Bilgileri Formu’nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ve veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek. Tercih başvurusu bir kez yapılacak. Başvuru işleminden sonra değişiklik yapılamayacak.

SONUÇLAR 22 AĞUSTOS’TA AÇIKLANACAK

YEP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 22 Ağustos 2014 Cuma günü http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek ve kesin kayıtları da bu tarihte sistem tarafından otomatik yapılacak. Sonuçlara ilişkin bilgiler isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığıyla SMS şeklinde de gönderilecek. Yerleştirme işlemi yapıldıktan sonra resmi ve özel okulların açık kalan kontenjanlarına ortaöğretim yönetmeliğinin nakil esasları doğrultusunda, yerleştirmeye yönelik nakil yoluyla öğrenci kaydedilecek. Nakil talepleri, öğrenci velisi tarafından öğrencinin kesin kaydının olduğu okul müdürlüklerine yapılacak. 25-28 Ağustos 2014 tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar nakil müracaatları alınacak. 29 Ağustos 2014 saat 19.00'da nakil yerleştirme işlemleri tamamlanacak. Yerleştirmeye yönelik nakil işlemleri benzer biçimde eylül ayı sonuna kadar haftalık periyotlarla devam edecek. Nakil işlemleri, okulların ilan edilen boş kontenjanları için yapılacak. Ekim ayı itibarıyla yapılacak nakillerde eylül ayı sonuna kadar yapılan nakiller sonucu oluşan taban puan esas alınacak.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2014, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER