ÜST DÜZEY EĞİTİLMİŞ İNSAN GÜCÜNE İHTİYAÇ VAR

İnegöl Genç İş Adamları Derneği (İGİAD) tarafından düzenlenen “Tecrübe Alıyoruz” programlarının bu sefer ki konuğu Prof. Dr. Özgür Demirtaş oldu. Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Türkiye´nin cari açığı kapatabilmesi için üst düzey eğitilmiş insan gücüne ihtiyaç olduğunu ifade etti.

ÜST DÜZEY EĞİTİLMİŞ İNSAN GÜCÜNE İHTİYAÇ VAR

İGİAD tarafından düzenlenen program önceki akşam Hotel Angelacoma´da, Ozzo ve Nanowood sponsorluğunda, Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş´ın katılımı ile gerçekleştirildi.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Programda konuşan İGİAD Başkanı Hakan Özdemir, “Bugün toplanmamıza, 26 yıl önce derneğimizin kurulmasına sebep olan kurucu üyelerimize ve geçmiş dönem Başkanlarımıza şuan aramızda olan Bahadır Öke, Ersan Başaran, Süleyman Şenal, Mehmet İşgören, Cemal Kaplan, Alaaddin Kırcalı, Kenan Sülek, Hüseyin Şahin, Hasan Ünlüaslan ağabeylerime ve Bahadır Bayraktar kardeşime emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. İfade edemeden geçemeyeceğim bir durumda, derneğimize, ilçemize ve birçok sektöre yıllarca değer katan, geçen yıl art arda yitirdiğimiz Hüseyin Ortakçı, İsmail Ortakçı ve İbrahim Ortakçı ağabeylerimizi buradan rahmetle anmak istiyorum, mekânları cennet olsun, ailelerine, dostlarına, aynı zamanda derneğimiz üyeleri olan evlatlarına sabırlar diliyorum. Ayrıca, derneğimize geçmiş dönemlerde emekleri olan kaybetmiş olduğumuz tüm büyüklerimize Allah´tan rahmet diliyorum.

İGİAD, İNEGÖL´ÜN YANSIYAN AYNASI OLACAKTIR

Özdemir, “Bir ‘Tecrübe Alıyoruz´ programımızı daha onurlandıran siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyorum. Davetimizi kırmayıp yoğun temposuna rağmen katılım sağlayan Prof. Dr. Özgür Demirtaş hocamıza huzurlarımızda ayrıca teşekkür ediyorum. Bu güzel gecemizin sponsoru olan Ozzo ve Nanowood firmaları Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Şimşek ve ortaklarına, aynı zamanda İGİAD üyelerimiz Burcu Gürel ve Uğur Şimşek´e katkılarından dolayı huzurlarınızda tüm İGİAD ailesi adına çok teşekkür ediyor, işlerinde başarılarının artarak devamını diliyorum. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım iki yıla yaklaşan görev süremiz içerisinde derneğimize 95 üye kazandırmış bulunuyoruz. Göreve geldiğimiz gün 200 üye hedef sayımızı bugün itibariyle geçmiş bulunmaktayız. İlk zamanlarda çeşitli sektörlerden nitelikli, dinamik, genç, çalışkan kişi ve firmalara üyelik teklifinde bulunurken, bugün geldiğimiz noktada, yapmış olduğumuz faaliyetler neticesinde her geçen gün derneğimize üyelik talepleri artış göstermektedir. Değerli TÜGİK Başkanım Erkan Güral´ın teveccühü sonucu derneğimizi temsilen şahsımı yönetimine alması ve bunun neticesinde her ay yurdumuzun farklı şehirlerinde gerçekleştirdiğimiz toplantılarda görüyorum ki, sürekli üreten ve büyüyen İnegöl´ümüzde üye sayısı hedefimizin en az 500 olması kanaati hâsıl olmuştur. İnşallah gelecek süreçlerde İGİAD ailesi emin adımlarla, tüm sektör üyelerimizle, her konuda dayanışma içerisinde yürüyecek ve büyüyecektir. İGİAD, İnegöl´ün yansıyan aynası olacaktır” dedi.

PROJENİN MERKEZİ İNEGÖL OLACAK

Marmara ve İç Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri (MARSİFED) Başkanı ve Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu üyesi İhsan Karademirler ise, “Biz 11 üye derneğimizle MARSİFED olarak Türkiye genelinde 23 bölgesel 2 sektörel federasyonla birlikte TÜRKONFED´i oluşturuyoruz. Öncelikle temsil tabanını genişletmeyi düşünüyorduk ve 11 üye derneğe ulaşarak bunu gerçekleştirdik. Ardından TÜRKONFED bünyesinde 40 bin şirket var. Bu şirketler arasında iş ortaklığını hızlandırmak amaçlı bir oluşum düşünüyorduk, bu da 1 ay önce yapılan toplantıda gündeme geldi. Yönetim kurulu üyelerimizden bu konuyla ilgili çalışan arkadaşlarımız çalışmalarını gerçekleştirmek adına işlemlerini sürdürüyorlar. KOBİ´ler ülke ekonomisinin yüzde 99´unu oluşturuyor. Rekabet edebilen KOBİ´ler yurtdışında rekabet edebilen bir Türkiye´yi getirir. Öncelikli sektör tespit ettik; otomotiv, mobilya, tekstil gibi… Firmalarımız bizim bu sevdamıza ortak oldular ve çalışmayı terk eden hiçbir otomotiv şirketimiz olmadı. Çok yakında mobilya sektörüyle de bu çalışmamıza İnegöl´de başlayacağız” ifadelerini kullandı.

YENİ NESİLLERLE EĞİTİMİ EN ÜST SEVİYEYE TAŞIMALIYIZ

Programın konuşmacısı Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş´ta, finansal anlamda önemli bilgilendirmelerde bulundu. Demirtaş, “Türk ekonomisiyle ve dünya ekonomisiyle ilgili konuştuğumuz zaman bakmamız gereken rakamlar belli. Dünyada ülkeler 2´ye ayrılıyor, cari açığı olanlar ve cari fazlası olanlar… Türkiye, cari açığı olan ülkelerden biri. Bu eksi bir durum ama artıları da yok değil. Dinamik ve genç bir ülke. Son 1-2 yıldır Türkiye´nin başına gelenler başka bir ülkenin başına gelseydi darmaduman olabilirdi. Ama bu iyi özellikleri de kötü özellikleri de çok abartmamak lazım. Kötü özellikler arasında cari açığını kapatamamış olması, yüksek enflasyonun hala devam etmesi ve doğrudan yatırımların azalması var. O yüzden Türkiye´nin acilen katma değerli üretime geçmesi gerekiyor. Bunu nasıl yapması gerektiği de son derece basit. Üst düzey eğitilmiş insan gücüne ihtiyaç var. Bunu 2 türlü sağlayabiliriz. Ya önceden üst düzey eğitilmiş ve dünyanın dört bir tarafına dağılmış Türk vatandaşlarını Türkiye´ye geri getirmek ya da yeni yetişecek nesillerle eğitimi en üst seviyeye taşıyabiliriz. Türkiye´de eğitim seviyesinin bir problemi olduğu kesin, bunu herkes kabul ediyor. Üzerinde dikkatle durulması gerekiyor” diye konuştu.

Programın sonunda, derneğin yeni üyelerine rozetleri takılırken, İGİAD çalışmalarına destek veren firmalara da plaket takdiminde bulunuldu. 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2017, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner18