VERGİ MÜKELLEFLERİNE ÖDEME KOLAYLIĞI

Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun ile İnegöl Belediyesine birikmiş borcu olan vergi mükelleflerine ödeme kolaylığı getirildi.

 VERGİ MÜKELLEFLERİNE ÖDEME KOLAYLIĞI

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban, “Yapılandırmadan yararlanmak isteyen borçluların 31 Ekim 2016 tarihine kadar belediye icra servisi veya tahsilat servisine başvurmaları gerekmektedir” dedi.

YAPILANDIRMA KAPSAMINA GİREN ALACAKLAR

“6736 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun 19 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır” diyen Taban, “Anılan kanun ile kurumumuzun birikmiş alacaklarına ödeme kolaylığı getirilmiştir. 6736 sayılı kanun uyarınca 2016 Haziran ayı/dönemi ve önceki aylara ilişkin olup, bu kanunun yayımlandığı tarihten önce tahakkuk ettiği halde 19 Ağustos 2016 tarihi itibariyle ödenmemiş olan, Emlak Vergisi, İlan Reklam Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, Eğlence vergisi, Harcamalarına katılım payları, Ecrimisil alacakları, Otopark Bedelleri, Teknik altyapı bedelleri, Ücretler ve Katı Atık Ücreti Alacakları 30 Haziran 2016 tarihinden önce tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları kapsama girmektedir. Buna göre anaparalara işleyen gecikme zammı ve gecikme faizinden vazgeçilecek, yerine daha az olan Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranı uygulanacaktır. Ayrıca Vergi Zıyaı Cezalarından da vazgeçilecektir” dedi.

SON BAŞVURU TARİHİ 31 EKİM

“Yapılandırmadan yararlanmak isteyen borçluların 31 Ekim 2016 tarihine kadar belediye icra servisi veya tahsilat servisine başvurmaları gerekmektedir” diyen Taban, “Daha önce emlak beyanı vermemiş veya noksan beyanda bulunmuş mükelleflerimiz de 31 Ekim 2016 tarihine kadar yapılandırmadan faydalanabileceklerdir” dedi.

ÖDEME KOLAYLIĞI

“Mükelleflerimiz borçlarını peşin ya da ikişer aylık süreler itibariyle olmak üzere taksitli olarak ödemeleri mümkün bulunmaktadır” diyen Taban, “Bunun yanında peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE oranlarına ayrıca yüzde 50 indirim uygulanacaktır. Söz konusu kanuna göre yeniden yapılandırılan borçların kredi kartı ile de ödenmesi mümkündür” dedi.

Taban son olarak, “Vatandaşlarımızın bahsedilen yapılandırma imkanından yararlanmaları konusunda mağduriyet yaşamama adına başvuruları son günlere bırakmamaları yararlarına olacaktır” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2016, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER