Yeni Mahallelerde Çöp Toplama Çalışmaları Başladı

2013 yılı Temmuz ayında Merkeze yakın 17 eski köyde çöp toplama işlemini başlatan İnegöl Belediyesi, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile birlikte, bu günden itibaren mahalle statüsüne kavuşan tüm köylerde de çöp toplama işlemine başladı.

Yeni Mahallelerde Çöp Toplama Çalışmaları Başladı

Belediye Başkan Yardımcıları Eşref Yiğit ve Gülhan Şahin, dün Belediye Temizlik İşleri Müdürü Yalçın Bayraktar ile birlikte Sungurpaşa mahallesine (Köyüne) giderek çöp toplama uygulamasına start verdiler.

ALIŞAGELMİŞ DURUMUN KAPSAMI ARTTI

Temizlikle alakalı yapılacak çalışmalar hakkında basın açıklaması yapan Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit, “30 Mart 2014 tarihinden sonra hayata geçen Büyükşehir Yasasıyla, şehirdeki birçok uygulama da değişti. Bu değişikliklerden biri de mahalle statüsüne dönüşen köylerde ve beldelerde, belediye hizmetlerinin nasıl yapılacağı konusu. Malumunuz olduğu üzere Büyükşehir Yasası gereğince köylerimiz ve beldelerimiz mahalle olduktan sonra bu yerleşim birimlerininde çöp ve temizlik işleri belediyemiz tarafından yapılacak, çöpler toplayacak. Bu uygulama öncesi İnegöl Belediyesi olarak hem sistemi oturtmak, hem de uygulamanın nasıl yapılacağı yönünde bilgi sahibi olmak adına, 17 köyde çöp toplama işlemlerini 2013 yılının Temmuz ayı itibarı ile zaten  başlatmıştık” dedi.

UYGULAMA BAŞLADI

Köyden mahalleye dönüşen tüm yerleşim birimlerinde çöp toplama işleminin başladığını aktaran Başkan Yardımcısı Yiğit, “Yerleşim birimlerimiz, yani yeni mahallelerimiz doğu ve batı bölgesi olmak üzere iki bölgeye ayrılmıştır. Bütün muhtarlarımızla görüşülerek, gerekli bilgi verilmiştir. Her yeni mahallemizin çöp günleri belirlenmiş olup, haftada bir gün çöpleri alınacaktır. Büyükşehir yasasının 30 Mart 2014 seçimleri ile beraber yürürlüğe girmesiyle, 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren artık köylerimizde mahalle statüsünde oldu. İnegöl Belediyesi Hamidiye, Mahmudiye, Cuma, Esentepe, Akhisar ve Huzur mahalleleriyle alakalı nasıl plan yapıyorsa, aynı planı şimdide Sungurpaşa’da, Deydinler'de, Alibey’de, Mezitler’de yani tüm yeni mahallelerimizde de yapacak. Yeni yerleşim birimlerimizin çöp toplama uygulamasıyla ilgili, muhtarlarımıza çöplerin nasıl toplanacağı ve işleyişle alakalı gerekli bilgilendirmeler yapıldı” diye konuştu.

Köyden mahalleye dönüşen yerleşim birimlerinde, evsel atıkların Belediyece toplanması için gerekli tüm malzeme, ekipman, iş gücü ve benzeri giderlerin Belediye bütçesinden karşılanacağını kaydeden Yiğit,  “Köylerimiz, şimdiye kadar muhtarlık bütçeleriyle bu konuya çözüm bulmaya çalışıyorlardı. Belki ilk birkaç ay aksama olsa da, sistem işleyecek ve vatandaşlarımız bu işten memnun kalacaktır. Yeni uygulamamızın hayırlı olması temennisiyle, hepinize saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

MAHALLE SAKİNLERİ İÇME SUYU İSTEDİ

Sungurpaşa mahallesi sakinleri, Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit’e, içme suyu konusunda sıkıntı çektiklerini ilettiler.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2014, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER