YENİ YASA NELER GETİRECEK?

YENİ YASA NELER GETİRECEK?

İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Melih Uçaravcı, son günlerde meclis gündeminde olan tapu harçlarının gerçek satış bedel üzerinden gösterilmesi üzerine hazırlanan yasayla ilgili basın açıklamasında bulundu.
YASA NE GETİRİYOR
Başkanı Melih Uçaravcı, “Daha önceden gayrimenkuller belediyeden alınan rayiç bedel üzerinden asgari rakam belirtilmek üzere satış yapılabiliyordu. Fakat isteyen herkes gerçek satış bedeli üzerinden satışı rakamını belirtebiliyordu. Örnek olarak satılan ev 300 bin TL gerçek bedelle satıldıysa, tapu dairesinde 300 bin TL bedel belirtilebiliyor. Veya belediyelerin belirlediği rayiç bedel 100 bin TL ise asgari bu rakam belirtilebiliyordu.”

ARADAKİ FARK NE?
“Öncelikle daha önceden adaletsizlikler olabiliyordu. Bir bölüm alıcı tapu bedelini tam satış bedelinden gösterip devlete vergisini tam öderken bir bölüm alıcıda rayiç bedeli üzerinden satış işlemi yapıp vergiyi düşük ödüyor ve adaletsiz bir durumu ortaya çıkartıyordu. Şu an böyle bir düzenlemenin gelmesi oldukça sevindirici. Eskiden 100 bin TL gösterilen dairede devlete yüzde 3 yani 3 bin TL+ Döner Sermaye Harcı ödeniyordu. Şimdi ise gerçek bedel olan 300 bin TL’nin %3 ü ödenecek. Böyle olunca da 9 bin TL+Döner Sermaye Harcı ödemek gerekecek. Bilindiği üzere geçen yıl devlet gayrimenkul sektörünü rahatlatmak için geçici süreliğine yüzde 4 olan tapu harcını konut satışlarında yüzde 3’e indirmişti. Yasadan önce yatırımcılar gerçek bedeli 300 bin TL olan mülkü 100 bin TL satış gösterip 350 bin TL’ye sattıklarında aradaki 50 bin TL karlarını tapudaki satış anında gizleyebiliyorlardı. Böyle olunca da 105 bin TL’ye sattım diye 5 bin TL kar elde ettiğini beyan edip, devleti vergi kaybına uğratıyorlardı. Şimdi satılacak mülklerde gelir vergisi de ödemeleri gerekecek. Böylece emlak sektöründeki vergi kaybının önüne geçilebilecek. Bu güzel bir durum.”
VERGİ ORANLARI DÜŞÜRÜLMELİ
“Yeni gelen yasa ile devletin tapudan aldıkları harçların düşürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Düşük bir oran olduğunda kimse vergi kaçırmaya çalışmayacaktır. Ne yazık ki ülkemizde faiz oranlarından dolayı 2019 yılı çok durgun geçti. Tam faizler düştü diyoruz, sektör hareketlenecek diyoruz. Şimdi yeni bir serüvenle karşı karşıyayız. Sıkıntı harçlar değil, sektörün içinde yatırımcılar çok fazla ve aldıkları mülkler belediye rayiç bedellerinden belirtilmiş. Şimdi satmaya kalkınca ciddi anlamda yüksek vergiler çıkıyor. Böyle olunca da sektörün içinde azalan yatırımcılar, sektörden çıkmayı düşünüyor. Zaten müşteri portföyümüzü faizden çıkartabilmek için çok çaba sarf ediyoruz. Böyle durumlar olunca da müşterilerimiz ne uğraşacağım diyor. Bu konuyla ilgili hiç değilse son 3 yıl içinde edinilen mülklerde gerçek beyan zorunluluğu aranmadığı için çıkacak gelir vergilerinde bir sefere mahsus indirimli alınması gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizin lokomotif sektörü olan gayrimenkul ve inşaat sektörünü hızlandırmamız gerekirken, ne yazık ki gelişen durumlar hep eksi yazıyor.”

Meral

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER