CUMHUR İTTİFAKI ORTAK LİSTE Mİ ÇIKARACAK?

AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın, belediye meclis üyeliklerinde çoğunluğu elde etmek için bazı illerde ortak liste çıkarmayı planladığı öğrenildi. 49 ili kapsadığı belirlenen görüşmelerin sürdüğü, kritik bazı ilçelerde de ortak liste çıkarma ihtimalinin olduğu konuşuluyor.

CUMHUR İTTİFAKI ORTAK LİSTE Mİ ÇIKARACAK?

AK Parti ve MHP kurmaylarından sızan bilgilere dayandırılan gelişmeye göre, yerel seçimlerde yapılacak iş birliği çalışmaları kapsamında ortak liste formülü üzerinde yoğunlaşıldı.

İddiaya göre aday çekilen yerlerde çekilen adayın belediye başkan yardımcısı olması formülü üzerinde duruluyor. 30 Büyükşehirde Cumhur İttifakı kapsamında iş birliği yapacak olan AK Parti ve MHP kurmayları, liderlerin memleketleri hariç 49 ili yeniden değerlendirmeye aldı. Kurmaylar, söz konusu illeri gözden geçirirken, belediye meclis üyelikleri için de çalışmalarına devam ediyor. Daha önce oy oranları belli olmayacağı gerekçesiyle vazgeçilen ortak liste formülü, teşkilatlardan gelen yoğun talep üzerine her iki parti tarafından yeniden gündeme aldı.

Sızan bilgilere göre, iller dışında bazı büyük ilçelerde de aynı formülün hayata geçirilebileceği iddia ediliyor.

Bilindiği üzere İnegöl AK Parti belediye meclis üye listesini tamamlamış ve AK Parti Genel Merkezine göndermişti. MHP İnegöl Teşkilatının da listesini tamamlamak üzere olduğu öğrenildi.

Ortak liste çalışmalarına İnegöl’ün dahil edilmesinin beklenmemesine karşın, genel merkez nezrinde bu konuda herhangi bir tasarrufta bulunup bulunulmayacağı bu hafta sonuna kadar belli olacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER